Klesající dolar byl ve čtvrtek v Asii stále tlačen dolů, protože obchodníci považovali překvapivě pomalou inflaci v USA za signál, že zvyšování úrokových sazeb v USA bude do konce měsíce téměř ukončeno.
Dolar se již zhruba šest týdnů vytrvale propadá, ale ve středu zažil nejhorší seanci za posledních pět měsíců – vůči euru klesl o více než 1 % na nejnižší hodnotu za více než rok -, protože zpomalení inflace v USA dodalo prodejcům dolaru důvěru.
Euro ve čtvrtek v Asii dosáhlo nového patnáctiměsíčního maxima 1,1148 USD a jen se dotkl nejsilnější hodnoty od poloviny května na 138,08 USD za dolar. Index amerického dolaru mírně klesl na 100,42, což je nejnižší hodnota od dubna 2022.
Jádrová inflace v USA dosáhla v červnu 0,2 %, zatímco trh očekával 0,3 %. Celkový meziroční index spotřebitelských cen klesl na 3 % a od doby, kdy před rokem dosáhl maxima 9,6 %, se snižuje.
Futures na úrokové sazby ukázaly, že trhy si plně uvědomily zvýšení sazeb Federálního rezervního systému ještě tento měsíc, ale očekávání dalšího zvyšování se oddalují.
„Podle našeho názoru Fed s velkou pravděpodobností přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb na konci července a bude to poslední zvýšení,“ uvedl stratég společnosti Westpac Imre Speizer.
Novozélandský dolar vzrostl o 0,5 % na dvouměsíční maximum 0,6332 USD a australský dolar si polepšil o 0,4 % na třítýdenní maximum 0,6813 USD.
Zdroj: Canva
Pohyby ostatních měn byly menší, ale přesto přinesly nové milníky, protože obchodníci počítají s tím, že dolar má dále klesat. Švýcarský frank dosáhl nejsilnější hodnoty od roku 2015 na 0,8655 za dolar a šterlinková měna 15měsíčního maxima na 1,3019 USD.
Čínský jüan se ustálil poblíž měsíčního maxima na úrovni 7,1675 za dolar, přičemž ho brzdily slabé údaje o obchodu, které ukázaly, že vývoz klesá nejrychlejším tempem za poslední tři roky.
Měny rozvíjejících se trhů v Asii také rostly, v čele s malajsijským ringgitem, který vyskočil o 1 % a dostal se na silnou stranu 4,6 za dolar. Thajský baht si držel malé zisky, zatímco obchodníci čekali, zda naděje na premiérský post Pita Limjaroenrat dokáže získat většinu v parlamentu.
Ve Skandinávii, kde inflace vypadá lepkavě a centrální bankéři plánují další zvyšování sazeb, si měny ke čtvrtečnímu růstu švédské a norské koruny připsaly další zisky a dosáhly týdenního zisku 5 %.
„Domníváme se, že nedávná slabá výkonnost dolaru odráží kvalitativní změnu v pohodlí trhu být krátký v dolarech, protože konečná sazba Fedu se zdá být stále více omezena,“ uvedl měnový analytik Steve Englander ze společnosti Standard Chartered (OTC:SCBFF).
Dvouleté státní dluhopisy, které sledují očekávání ohledně úrokových sazeb, prodloužily noční rally a snížily výnosy o 4 bazické body na 4,71 %.
Mezi dolarovými výprodeji byl snad jedinou výjimkou jen, který vedl zisky. Za pět seancí vzrostl o více než 4 %, ale v Asii se zastavil, protože se pozornost soustředila na to, zda Japonská centrální banka (BOJ) brzy změní svou politiku kontroly výnosů.
Zdroj: Bloomberg
Pozorně sledovaný desetiletý výnos ve čtvrtek mírně klesl na 0,46 %, což je pohodlně pod limitem BOJ ve výši 0,5 %, což naznačuje jen mírné spekulace o změně politiky, protože možnost zmírnění inflace snižuje část tlaku.
„Guvernér (Kazuo) Ueda dosud tvrdil, že rizika příliš brzkého kroku převažují nad riziky příliš pozdního kroku,“ řekl stratég DBS Chang Wei Liang.
„Je jisté, že vstup Fedu do fáze zvyšování sazeb přináší úlevu a umožňuje BOJ normalizovat politiku vlastním požadovaným tempem.“
Ve čtvrtek nás čeká zápis ze zasedání Evropské centrální banky, údaje o evropské průmyslové výrobě a britský měsíční HDP.
Křížový pár AUD/JPY navazuje na pozdní zotavení z oblasti 93,25-93,20 z předchozího dne, tedy z nejnižší úrovně od 9. června, a ve čtvrtek získává druhý den po sobě pozitivní trakci. Spotové ceny se během asijské seance vyšplhaly na dvoudenní maximum kolem oblasti 94,40 a nyní se snaží rozšířit hybnost dále nad 100hodinový jednoduchý klouzavý průměr (SMA).