Dolar přinejmenším od začátku roku vzdoroval předpovědím o dlouhodobém propadu, ale podle předních finančních manažerů má nyní vypůjčený čas, protože výjimečnost USA slábne.
Zelená bankovka oslabuje, protože úrokové sazby v USA se blíží svému vrcholu a agresivní zpřísňování Federálního rezervního systému si podle investorů začíná vybírat daň na největší světové ekonomice. To podle AllianceBernstein a UBS Asset Management připraví půdu pro posílení takových měn, jako je japonský jen, novozélandský dolar a měny rozvíjejících se trhů, jako je brazilský real a kolumbijské peso.
Odolnost dolaru zmátla medvědy, kteří varovali, že měna po prudkém růstu v roce 2022 směřuje k několikaletému poklesu. Roste však přesvědčení, že se jim nakonec může dát za pravdu, protože zmírňující se inflace podporuje argumenty, že americká centrální banka v nadcházejících měsících ukončí svou kampaň za zvyšování sazeb.
„Obecně bychom pravděpodobně předpokládali, že americký dolar má svůj vrchol za sebou a v druhé polovině let 2023-2024 by mohl být prostor pro lepší výkonnost ostatních měn,“ uvedl Brad Gibson, spoluvedoucí oddělení fixního výnosu v asijsko-pacifické pobočce AB. Důvodem je podle něj zpomalení americké ekonomiky a pravděpodobné zahájení uvolňování ze strany Fedu.
Reakce na středeční ochlazení údajů o inflaci v USA zřejmě ospravedlňuje vlnu medvědích výzev proti zelené bankovce. Bloomberg Dollar Spot Index se propadl na patnáctiměsíční minimum a od zářijového maxima se tento ukazatel propadl o více než 11 %.
Podle údajů Komise pro obchodování s komoditními futures, které shrnula agentura Bloomberg, se hedgeové fondy připravovaly na oslabení, protože se poprvé od března staly čistými prodejci dolaru.
V této situaci investoři uzavírají sázky na to, které měny budou z poklesu zelené bankovky profitovat. Za hlavního beneficienta je považován jen, přičemž býci vidí katalyzátory od obav z recese v USA přes snižování výnosových diferenciálů až po spekulace, že Bank of Japan v nadcházejících měsících změní svou ultra uvolněnou politiku.
Zdroj: Getty Images
Jim Leaviss, investiční ředitel pro veřejné investice s pevným výnosem ve společnosti M&G Investments, která spravuje 366 miliard dolarů, krátí dolar vůči jenu.
„V současné době existuje spousta měnových příležitostí,“ řekl Leaviss. „Poměrně málo měn rozvíjejících se trhů vypadá levně.“
Slabší dolar
Všechny měny skupiny deseti zemí v uplynulém měsíci vůči zelené měně posílily. Jen za posledních pět seancí posílil o 4 %, švýcarský frank vzrostl na nejsilnější hodnotu od roku 2015, zatímco euro a libra dosáhly svého maxima za více než rok.
Rozvíjející se měny se také posunuly kupředu, přičemž index MSCI těchto aktiv vzrostl v letošním roce o 2 % po poklesu o 4 % v roce 2022. Dolarový ukazatel agentury Bloomberg ve čtvrtek rozšířil ztráty o přibližně 0,1 %.
Podle Shamaila Khana ze společnosti UBS Asset budou latinskoamerické měny včetně měn Brazílie, Mexika, Chile a Kolumbie pravděpodobně dosahovat lepších výsledků. Každá z nich letos vůči dolaru posílila, přičemž kolumbijské peso si vůči zelené měně polepšilo o 18 %.
„Líbí se nám díky vysokému výnosu, který nabízejí,“ řekl Khan z New Yorku, vedoucí oddělení fixního výnosu pro EM a Asii a Tichomoří ve správci aktiv s hodnotou 1,1 bilionu dolarů. „Ve druhé polovině roku očekáváme slabší dolar.“
Christian Abuide ze společnosti Lombard Odier také vidí, že reálný kurz posiluje spolu se švýcarským frankem, eurem a jenem.
„Dáváme přednost vysokým výnosům rozvíjejících se trhů, jako je brazilský real, který těží z prostředí klesající inflace a zlepšující se fiskální a vnější bilance,“ napsal v nedávné zprávě Abuide, vedoucí oddělení alokace aktiv.
Co říkají stratégové agentury Bloomberg…
Zdroj: Unsplash
Pokud i nadále věříte, stejně jako my, že sazby Fedu brzy dosáhnou svého vrcholu (i když k žádnému snížení v roce 2023 nedojde), při změkčujícím se (nikoliv tvrdém přistání) příběhu růstu USA a v kontextu pokračujícího risk-on trhu má smysl věřit ve slabší výkonnost dolaru ve 2. pololetí. – Audrey Childe-Freemanová, hlavní devizová stratégka skupiny G-10
Přístavní nabídky
Jiní si jsou méně jisti, že dolar bude dále oslabovat.
Brendan Murphy, finanční manažer společnosti Insight Investment, která spravuje více než 880 miliard dolarů, řekl: „V cizích měnách jsme příliš neriskovali.“ „Stále máte tyto vysoké a rostoucí reálné sazby a máte obavy z růstu na celém světě a USA – v relativním vyjádření – se opravdu daří lépe než řekněme Evropě nebo Číně.“
Existují argumenty ve prospěch silnějšího dolaru. Fed může udržovat vyšší sazby po delší dobu, pokud inflace neklesne zpět do cílové hodnoty centrální banky. Světová rezervní měna má také tendenci posilovat v prostředí averze k riziku a zhoršující se obavy z recese mohou podnítit opětovné posílení zelené bankovky.
Celkově se však zdá, že roste shoda na tom, že nejlepší dny zelené bankovky jsou prozatím pryč.
Rajeev De Mello, 36letý veterán trhů a peněžní manažer společnosti GAMA Asset Management, který nakupuje indickou rupii a mexické peso proti zelené měně, řekl, že „zvyšování amerických sazeb ubírá dolaru jednu z podpor“. „Tato první fáze nákupu jiných měn mimo dolar je již v pohybu.“