Warren Buffett právě investoval o 3 miliardy dolarů více do energetických akcií

Warren Buffett opět dělá jednu z věcí, které mu jdou nejlépe: jde proti davu. Miliardář a jeho holdingová společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) právě zvýšili své investice do energetických akcií o 3 miliardy dolarů. Tento skok se uskutečnil prostřednictvím nákupu kontrolního podílu v zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Tento krok přichází v době, kdy akcie energetických společností vykazují slabší výkonnost než celkový trh. V první polovině roku patřily energetické akcie (pokles o 5,1 %) mezi tři nejhorší sektory v indexu S&P 500 (utility poklesly o 6,6 % a zdravotnictví o 4,4 %). Pro srovnání, v roce 2023 referenční index celkově vzrostl zatím o 15 %.

Pojďme se dozvědět více o Buffettově investici do málo výkonného energetického sektoru a zjistit, zda by jeho strategie mohla fungovat i pro vás.

Zdroj: Bloomberg

Kontrolní podíl v zařízení LNG

Buffettova společnost Berkshire Hathaway Energy kupuje podle CNBC 50% podíl v zařízení Cove Point LNG v Marylandu. Společnost miliardáře nabídla společnosti Dominion Energy 3,3 miliardy dolarů v hotovosti – a dohoda zvyšuje celkový podíl Berkshire v zařízení na 75 %, uvedl zpravodajský web.

To je v souladu s Buffettovou obecnou investiční strategií. Většina portfolia Berkshire je investována pouze do čtyř sektorů – a jedním z nich je energetika. Chevron (CVX) a Occidental Petroleum (OXY) patří mezi šest největších podílů Berkshire Hathaway podle hodnoty.

Ačkoli Buffett prostřednictvím Berkshire prodal v posledním čtvrtletí část akcií Chevronu, zvýšil podíl ve společnosti Occidental o 9 %. A na konci roku 2022 byla Berkshire Hathaway největším akcionářem osmi gigantů v indexu S&P 500, včetně společností Chevron a Occidental Petroleum.

Buffett tuto sázku uzavřel i přesto, že ceny ropy v tomto čtvrtletí klesly. Přitom ceny ropy v posledních letech obecně rostly. A ceny energií obecně prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu. Jakákoli politická nestabilita v budoucnu by mohla vyvolat tlak na nabídku, což by podpořilo vyšší ceny. Buffett zjevně věří, že i když ceny ropy tu a tam poklesnou, zůstanou dlouhodobě vysoké.

Zdroj: Getty Images

Mohla by ale strategie miliardáře fungovat i u vás? A nemám na mysli jen nákup akcií ropných společností. Ano, ty jsou skutečně chytrým dlouhodobým doplňkem diverzifikovaného portfolia. Ale když mluvím o Buffettově strategii, mám na mysli schopnost vyhledávat příležitosti – a to i v odvětvích nebo akciích, které jsou v danou chvíli v nemilosti.

Získání zájmu

Zde je jeden z mých oblíbených Buffettových citátů, který to ilustruje: „Většina lidí se začne zajímat o akcie, když se o ně zajímají všichni ostatní. Nejvhodnější doba pro zájem o akcie je, když se o ně nezajímá nikdo jiný. Nemůžete kupovat to, co je populární, a přitom si vést dobře.“

Buffett tak zvyšuje své sázky na energetiku, přestože tento sektor v první polovině roku nepřitahoval největší zájem. A zároveň nevkládá peníze do technologických akcií, které dosud vedly rally.

Tato strategie může fungovat pro každého z nás, i když nemáme miliardy dolarů na investice. Když nějaké odvětví nebo společnost upadne do nemilosti, dlouhodobé vyhlídky daného odvětví nebo společnosti se nemusí nutně změnit. Často však klesá ocenění. A to nám nabízí skvělou příležitost jít v Buffettových stopách a pořídit si aktivum za výhodnou cenu. Protože stejně jako Buffett plánujete držet akcie dlouhodobě, nevadí, když vybraná akcie nestoupne ze dne na den.

Zdroj: Bloomberg

Buffett (opět prostřednictvím Berkshire) to udělal s Coca-Colou na přelomu 80. a 90. let. Od Buffettova prvního nákupu akcie vzrostly o více než 2 000 % – a on inkasoval miliony dolarů ročně na dividendách.

Když se dnes díváte na potenciální akcie, můžete stejně jako Buffett zvážit odvětví, která od začátku roku nutně nevedla k růstu – například energetický sektor. Mohou představovat skvělé dlouhodobé příležitosti, které se skrývají před očima.