Bitcoin v uplynulém měsíci neměl nouzi o dobré zprávy – od žádosti společnosti BlackRock o bitcoinový ETF, přes první případ, který SEC prohrála ve svém úsilí o regulaci kryptoměn vynucováním, až po poněkud uklidňující červnové údaje o inflaci.
Přesto se zdá, že se mu nedaří prorazit nad 31 000 dolarů. V minulém týdnu se sotva pohnul před nebo po zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen – a to již třetí měsíc v řadě. A přestože po čtvrtečním částečném vítězství Ripple vzrostla o 4 %, následující den všechny tyto zisky vrátila a týden zakončila těsně pod rovnou hranicí – již třetí týden v řadě klesá. Dolarový index, který se obvykle pohybuje inverzně k bitcoinu, se minulý týden také dostal na nejnižší úroveň za více než rok a bitcoin se ani nepohnul.
Důvěra investorů je na novém maximu, nicméně je to více než adrenalin. Mnozí obchodníci vyvozují podobnosti mezi dnešním chováním bitcoinu a jeho pohyby před posledním půlením, kdy se mince ještě vzpamatovávala z velkého kryptokrachu v roce 2018.
„V roce 2019 jsme zažili období síly, po nichž následovaly pullbacky,“ řekl Andrew Lawrence, spoluzakladatel a generální ředitel custody společnosti Censo. „Teprve po půlení bitcoinu o rok později, na jaře 2020, jsme viděli, jak se oživení trhu mění v trvalou rally. Něco podobného se odehrává i tentokrát a půlení v příštím roce bude pravděpodobně znamenat začátek další rally.“
Zdroj: Getty Images
Halving (půlení) je událost, která nastane, když se odměna za těžbu bitcoinu sníží na polovinu, jak je navrženo v kódu bitcoinu, aby se snížila nabídka této kryptoměny. Historicky k ní dochází přibližně každé čtyři roky a připravuje půdu pro nové býčí runy. Další se očekává v květnu 2024.
„Bitcoin koncem loňského roku zjevně dosáhl svého dna a nyní se nacházíme v jakési fázi zotavení i akumulace,“ dodal Lawrence.
Volatilita ve 3. čtvrtletí a GBTC na palubě
Třetí čtvrtletí roku je pro bitcoin historicky nejslabší. Jeho průměrný zisk ve třetím čtvrtletí od roku 2014 činí podle CoinGecko pouhých 4,67 % a kladné třetí čtvrtletí vykázal pouze ve čtyřech z devíti čtvrtletí své existence.
Bitcoin je zhruba 95 % od svého minima z roku 2022, které se nacházelo těsně pod 16 000 USD, a to jsou teprve dva týdny do konce července. Investoři mají tendenci očekávat sezónní zisky ve čtvrtém čtvrtletí, které od roku 2013 přineslo bitcoinu v průměru 93,38% výnos. Do té doby pozorovatelé trhu očekávají volatilitu, ale tvrdí, že trend ukazuje na posílení.
Soudní spor SEC vs. Ripple je „zvonivým případem“, jehož výsledek bude „zásadní pro utváření budoucí regulace kryptoměn v USA“ a poskytne vítr do plachet ceně bitcoinu, uvedla v pátek společnost Cantor Fitzgerald. Dodala, že zvýšená regulační jasnost, která z něj vyplývá, by mohla zvýšit pravděpodobnost schválení spotového ETF na bitcoiny. Případ Ripple také dává odvětví naději, že SEC „sundá nohu z pedálu vymáhání“, uvedla Canaccord Genuity.
Investoři mají také rozhodnutí o žalobě společnosti Grayscale – která napadá rozhodnutí SEC zamítnout přeměnu jejího fondu Grayscale Bitcoin Trust na ETF – jako další klíčový katalyzátor, na který se mohou těšit letos v létě.
Zdroj: Bloomberg
„Vzhledem k tomu, že podmínky likvidity zůstávají slabé a makroekonomický obraz je stále nejistý, nepřekvapilo by nás, kdyby byla kryptoaktivita v krátkodobém horizontu volatilnější, ale jakýkoli pohyb směrem dolů by měl být vnímán jako příležitost k nákupu kryptoaktiv a akcií souvisejících s kryptoměnami,“ uvedl v pátek ve své poznámce Chase White, analytik společnosti Compass Point.
Tlak na prodej přichází od těžařů
S poklesem bitcoinu na polovinu – a také s nárůstem ceny a aktivity – se těžaři předhánějí, aby do svých operací přidali více výpočetního výkonu, známého také jako hash rate. Za tímto účelem prodávají své bitcoiny, aby mohli financovat své operace. V mnoha případech je to nejlepší možnost, jak získat hotovost, protože ceny akcií jsou relativně nízké a kvůli vysokým úrokovým sazbám si peníze pravděpodobně nepůjčí.
Podle společnosti Glassnode dosáhl minulý týden objem prodeje těžařů nejvyšší úrovně od března 2019 a hash rate bitcoinu dosáhl historického maxima.
„Těžaři bitcoinů jsou hlavními podezřelými z toho, že tlačí na růstový potenciál bitcoinu, protože od konce května posílají své bitcoiny na burzy nebývalým tempem,“ uvedl Yuya Hasegawa, analytik kryptotrhu na japonské bitcoinové burze Bitbank. „Aby toho nebylo málo, obtížnost těžby bitcoinu dosáhla tento týden historického maxima, takže těžit bitcoin je obtížnější a potenciálně méně ziskové.“
Ziskovost těžařů závisí na tom, jak obtížné je bitcoin těžit. Síť má algoritmus, který to reguluje.
„Až do další úpravy obtížnosti, ke které dojde přibližně za dva týdny, bude prodejní tlak těžařů pravděpodobně pokračovat,“ dodal Hasegawa.