Dolar před zasedáním Fedu klesá, euro roste kvůli sázkám na zvýšení sazeb ECB

Dolar se ve středu snížil, ale před očekávaným zvýšením úrokových sazeb amerického Federálního rezervního systému, které se uskuteční později během dne, se pohyboval v blízkosti dvoutýdenního maxima, přičemž investoři se soustředili na nadcházející komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella.

Obchodníci také očekávali politická rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) a Bank of Japan (BoJ) v tomto týdnu.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním partnerům, se snížil o 0,2 % na 101,09, ale byl blízko dvoutýdenního maxima, kterého se dotkl v úterý.

Obchodníci na peněžním trhu považují zvýšení úrokových sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu později ve středu za téměř jisté, ale ohledně šancí na další zvýšení v průběhu roku jsou poměrně rovnoměrně rozděleni.

Zdroj: Shutterstock

Esther Reicheltová, devizová analytička Commerzbank (ETR:CBKG), uvedla, že reakce trhu bude záviset na Powellových komentářích.

„Je pravděpodobné, že stejně tak jisté bude, že reakce devizového trhu nebude příliš záviset na těchto 25 bazických bodech, ale na všem ostatním, co bude zasedání provázet,“ uvedla.

Pokračující známky odolnosti americké ekonomiky tváří v tvář strmé sérii zvyšování úrokových sazeb Federálním výborem pro volný trh (FOMC) pomohly zvednout dolarový index z patnáctiměsíčního minima 99,549, kterého dosáhl před týdnem.

Podle nejnovějších údajů se spotřebitelská důvěra v USA v červenci zvýšila na dvouleté maximum v podmínkách přetrvávajícího napjatého trhu práce a ustupující inflace.

ZAMĚŘENÍ NA CENTRÁLNÍ BANKY

Na jiném místě ECB ve čtvrtek stanoví svou politiku. Opět se všeobecně očekává zvýšení o čtvrt procentního bodu, ale přibývající důkazy o zpomalení ekonomiky zpochybňují šance na další zvýšení do konce roku.

Euro vzrostlo o 0,2 % na 1,1081 USD poté, co v úterý dosáhlo dvoutýdenního minima.

„Pokud si ECB zachová jestřábí tendenci, což v žádném případě není zaručeno, ale je to pravděpodobnější než v případě FOMC, euro bude tento týden pravděpodobně sledovat růst,“ uvedl Joseph Capurso, stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).

BoJ stanoví svou politiku v pátek a spekulace o jestřábím nastavení její politiky kontroly výnosové křivky, které na začátku měsíce prudce vzrostly, v posledních dnech ustoupily.

Dolar klesl o 0,44 % na 140,35 jenu po odrazu od několikatýdenního minima 137,245 v polovině měsíce.

Australský dolar klesl o 0,5 % na 0,6757 USD poté, co pomalejší než očekávané údaje o inflaci naznačily, že Australská rezervní banka (RBA) upustí od zvýšení sazeb 1. srpna.

To odmazalo velkou část 0,79% zisku australského dolaru z předchozího dne poté, co Peking oznámil stimulační opatření, která zlepšila ekonomický výhled klíčového obchodního partnera Austrálie.

Zdroj: Unsplash

„Právě když se zdálo, že je bezpečné vrátit se s dlouhými pozicemi Aussie do vody díky oživení sentimentu v Číně, negativní překvapení ohledně inflace vrhá nové pochybnosti na rozsah dalšího potřebného zpřísnění RBA,“ uvedl Sean Callow, stratég banky Westpac, a předpověděl, že by měna mohla v blízké době klesnout pod 0,67 USD.

Vůči čínskému jüanu americký dolar v zámořském obchodování posílil o 0,27 % na 7,1565 jüanu, čímž odčinil část poklesu z předchozího dne o 0,67 %.

Sterling se zvýšil o 0,1 % na 1,2919 USD. Bank of England stanoví sazby 3. srpna. Peněžní trhy jsou rozděleny mezi zvýšení sazeb o 25 nebo 50 bazických bodů.