Jako každý správný technologický ředitel měl i Zuckerberg během posledního hovoru k výsledkům hodně co říct o umělé inteligenci. Jedna oblast však mnohé investory stále mate: metaversum, ztělesněné segmentem Reality Labs (RL), který stále vykazuje miliardové provozní ztráty.
Společnost Meta (META) od svého dlouhodobého cíle neustupuje. Mělo by to být důvodem k obavám, nebo je Meta stále solidní investicí?
Umělá inteligence je teď na vrcholu
Začátkem letošního roku Meta několikrát propouštěla, aby zmenšila své provozy. Nyní, když je tato iniciativa snižování nákladů u konce, je však dalším úkolem společnosti Meta umělá inteligence.
Kolik je ale správné množství? Zuckerberg v telefonátu řekl:
Dalším důležitým bodem rozpočtu, na kterém pracujeme, je správná úroveň AI [kapitálových výdajů] pro podporu našeho plánu. Protože nevíme, jak rychle budou naše nové produkty AI růst, možná o tom budeme mít jasno až později v průběhu roku.
Zdroj: Getty Images
Kapitálové výdaje (capex) jsou peníze vynaložené na nemovitosti a vybavení. Do nové infrastruktury datových center byly v posledních letech vloženy miliardy dolarů (Meta provozuje vlastní datová centra pro Facebook, Instagram a WhatsApp) a vyplatilo se to.
Jednou z oblastí, kde je to patrné, je Reels, odpověď Facebooku a Instagramu na náhlý nástup TikToku. Zuckerberg uvedl, že hodnocení a doporučování videí pomocí umělé inteligence je hnací silou času stráveného na sociálních aplikacích, přičemž monetizace Reels dosahuje 10 miliard dolarů ročně (oproti 3 miliardám dolarů před rokem).
Mezi další klíčové novinky v nejbližší době patří podpora obchodních zpráv WhatsApp a reklam typu „klikni na zprávu“ a také nástroje umělé inteligence, které pomohou obchodníkům lépe zpeněžit jejich reklamní kampaně. Jedinou oblastí, která však vyvolává určitou nejistotu v načasování výdajů na kapitálové výdaje, je generativní AI.
Společnost Meta nedávno oznámila, že její open source velkojazyčný model Llama 2 bude vývojářům k dispozici prostřednictvím cloudové platformy Azure společnosti Microsoft, na Amazon AWS a v dalších veřejných cloudech. Společnost Meta nedávno spolu se společností Qualcomm oznámila, že tyto algoritmy umělé inteligence budou od roku 2024 k dispozici v mobilních zařízeních.
Zdroj: Getty Images
Aniž by společnost Meta věděla, jak rychle budou tyto služby AI růst, snižuje své výdaje na infrastrukturu na 27 až 30 miliard dolarů pro rok 2023, což je méně než předchozí odhad 30 až 33 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že tržby opět rostou (ve 3. čtvrtletí se očekává meziroční nárůst až o 25 %) a kapitálové výdaje klesají, chystají se příjmy společnosti Meta na roztrhání.
A pak je tu metaverse
Všechny tyto řeči o snižování nákladů a zvyšování zisků mohou znít trochu rozporuplně. Když si přiblížíte segment RL, náhlavní soupravy Quest AR/VR a související obsah, můžete odhalit nejrůznější druhy neziskovosti. Do první poloviny roku 2023 vykázal RL provozní ztrátu 7,7 miliardy dolarů při mizerných tržbách 616 milionů dolarů (což je méně než tržby 1,15 miliardy dolarů v první polovině roku 2022).
Společnost Meta se samozřejmě chystá na podzim vydat novou generaci náhlavní soupravy Quest 3 za 500 dolarů, která by se měla utkat s nesmyslně drahou soupravou Vision Pro od společnosti Apple (AAPL) za 3 500 dolarů. Quest 3 pravděpodobně poskytne určitý druh podpory pro RL. Nicméně tento metaverzální projekt se zrovna neslučuje s „rokem efektivity“ 2023.
Nebo ano?
Zdroj: Unsplash
Díky změně názvu na „Meta“ před několika lety poskytují Zuckerberg a spol. pohled na svou metaverzi, který se nepodobá žádnému jinému podniku. Zajímalo by mě, co by si akcionáři společnosti Apple mysleli, kdyby generální ředitel Tim Cook a finanční ředitel Luca Maestri poskytovali čtvrtletní informace o miliardách výdajů, které byly do Vision Pro v průběhu let nality.
Ale bohužel, nic takového není jasné – a pravděpodobně je to tak lepší. Podnikové investiční programy takového rozsahu jsou prostě velmi drahé a může trvat mnoho let, než se vyplatí. Jako důkaz bych opět poukázal na akvizici WhatsApp, kterou Facebook uskutečnil již v roce 2014 za 16 miliard dolarů, ale teprve nyní ji začíná skutečně zpeněžovat.
Jak jsem již vysvětlil, investice do umělé inteligence nyní mohou pomoci připravit půdu pro robustní podnikání v metaverse o několik let později. Reklamní platforma s umělou inteligencí a nové generativní nástroje umělé inteligence, jako je Llama 2, s nimiž mohou vývojáři pracovat jako s otevřenými zdroji, mohou přispět k tomu, aby se budování 3D světa stalo mnohem schůdnějším. A Meta mezitím pracuje na zdokonalování hardwaru se svými náhlavními soupravami Quest, což je něco, co skutečně potřebuje, aby pomohla dlouhodobě udržet svůj byznys se softwarem založeným na reklamách. Narušení ze strany kolegů, jako je Apple (když omezil přístup společnosti Meta k reklamám v systému iOS), není ideální.
K přijetí AR/VR by jistě mohlo přispět i partnerství se společnostmi poskytujícími obsah, jako je Roblox (RBLX 2,19%), o kterém Zuckerberg během hovoru o výsledcích připomněl, že se chystá na headset Quest ve vašem okolí.
Zdroj: Getty Images
Je Meta vhodná ke koupi?
Po hvězdné zprávě o výsledcích za 2. čtvrtletí a ještě lepším výhledu na 3. čtvrtletí držím svou pozici, kterou již vlastním ve společnosti Meta. Na konci roku 2022, kdy se akcie obchodovaly za jednociferný poměr ceny k zisku, to byl šílený obchod.
Nicméně pro investory, kteří se domnívají, že umělá inteligence a případně metaverse mohou být další velkou věcí v oblasti počítačových platforem, stojí akcie společnosti Meta přinejmenším za to sledovat. Akcie se obchodují za zhruba 22násobek očekávaného zisku v roce 2024, což není levná, ale ani nepřiměřená cena.