Warren Buffett a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway jsou známí tím, že velmi často překonávají trh. Buffett řídí holdingovou společnost, která vlastní několik podniků a investuje do dalších. Věštec z Omahy není investorskou legendou jen tak pro nic za nic.
Legendární investor Warren Buffett to v roce 2022 dokázal znovu. Jeho holdingová společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) loni překonala trh a získala 4 % zisk ze šrokého trhu – oproti 19% poklesu indexu S&P 500.
Od Buffettova nástupu do funkce v roce 1965 překonala společnost Berkshire Hathaway trh 39 z 58 let. To jsou sice zhruba dvě třetiny případů, ale na první pohled to nemusí znít nijak neuvěřitelně. Zbylých 19 let totiž měla nižší výkonnost než trh.
Ale to není celý příběh. Když sečteme všechny zisky za celou dobu, Berkshire Hathaway překonala trh o téměř neuvěřitelnou částku.
Co vlastně Berkshire Hathaway představuje?
Když investoři mluví o akciích Warrena Buffetta, obvykle mají na mysli akcie v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway. Když kupujete akcie, obvykle kupujete část podniku, a často je to podnik, který znáte a od kterého možná kupujete výrobky, například Amazon nebo Coca-Cola.
Berkshire Hathaway je holdingová společnost, což znamená, že neprovozuje žádný podnik, ale funguje spíše jako vlastník jiných podniků. Investoři jí poskytují finanční prostředky a ona je používá k nákupu jiných společností a v případě společnosti Berkshire Hathaway k investování do akcií jiných společností. Vlastní řadu společností se 100% nebo většinovým podílem, například GEICO a Duracell.
Co se týče investic do akcií, má rovněž velké, ale ne kontrolní podíly v přibližně 45 společnostech, včetně DaVita, Kraft Heinz a Liberty Media. Největší akcií v jejím portfoliu je Apple (AAPL), který tvoří 42 % akciového portfolia společnosti.
V některých ohledech se tedy vlastnictví akcií Berkshire Hathaway podobá vlastnictví indexového fondu, protože akcionářům poskytuje expozici vůči mnoha různým titulům na burze.
Zdroj: Getty Images
Berkshire Hathaway vs. S&P 500
To nás přivádí k otázce, co by pro vaše portfolio znamenalo investování do společnosti Berkshire Hathaway od jejího založení ve srovnání s vlastnictvím indexového fondu.
Kumulativně od roku 1965, včetně dividend, získal index S&P 500 24 708 %. Pokud byste před 58 lety investovali pouze 10 000 USD do indexového fondu S&P 500, měli byste dnes přibližně 2,4 milionu USD. Téměř 60 let je více času, než má většina lidí na vytvoření penzijního fondu, ale dává vám to představu o síle složeného zhodnocení v čase.
I když to zní neuvěřitelně, kdybyste v roce 1965 investovali do Berkshire Hathaway, měli byste mnohem, mnohem více peněz. Od té doby akcie společnosti Berkshire Hathaway totiž posílily o 3 787 464 %, což je více než 153násobek zisku indexu S&P 500 za stejné období – což je dost na to, abyste při investici 10 000 dolarů získali zhruba 355 milionů dolarů. To znamená složený roční zisk 19,8 %, což je téměř dvojnásobek 9,9% složeného ročního zisku indexu S&P 500.
Co přinese budoucnost?
Tyto výnosy jsou vynikající. Nedávná výkonnost však nebyla už tak neuvěřitelná. Čím více se vracíme do minulosti, tím větší jsou rozdíly mezi S&P 500 a Berkshire Hathaway. Tyto výsledky nezahrnují výplatu dividend.
Znamená to, že je pro Berkshire Hathaway stále těžší porazit trh? Možná. Ale vezměte si, jak dobře si vedla v roce 2022.
Druhý způsob, jak se na to podívat, je, že Buffett je zastáncem nákupu akcií podniků, které mají dlouhodobý potenciál. Opravdu dlouhodobý. Není příznivcem rychlých řešení a každodenních pohybů akcií. Proto se výhoda vlastnictví akcií Berkshire Hathaway může projevit spíše v čase. Buffett slavně prohlásil, že jeho oblíbená doba držení akcií je navždy. Lidé, kteří tento citát znají, však možná nevědí, že je s ním spojena určitá podmínka. Buffett řekl, že to platí pouze v případě, „když vlastníme části vynikajících podniků s vynikajícím managementem“.
Vezmeme-li si z toho příklad, měli by investoři, kteří se chtějí naučit investovat jako Buffett, zvážit nákup akcií společností, které provozují vynikající podniky se skvělým managementem a které se drží dlouhodobě na pomyslném vrcholu.
Zdroj: Bloomberg
Trocha historie
V roce 1962 se tehdy ještě mladý Warren Buffett začal zajímat o společnost Berkshire Hathaway, která v té době byla textilním výrobcem, jenž se potýkal s problémy spolu s celým tímto průmyslem v USA. Buffett a jeho firma začali v roce 1962 nakupovat akcie a o tři roky později Buffett společnost vlastnil.
Několik let poté začal Buffett podnikat v pojišťovnictví, což byla ideální cesta pro člověka, který rád investuje do jednotlivých akcií, protože pojišťovnictví generuje hotovost z pojistného, kterou lze investovat do dluhopisů nebo právě burzovních titulů. Berkshire začala investovat do GEICO v 70. letech a v roce 1996 tuto společnost přímo koupila.
Od té doby Berkshire pronikla i do dalších odvětví a vlastnila společnosti z vydavatelského, bankovního, hypotečního a energetického sektoru a v hypotečním a energetickém sektoru se společnost angažuje ve velké míře dodnes.
V roce 1996 také Berkshire vytvořila akcie třídy B ve snaze umožnit menším investorům lepší přístup k velkému konglomerátu. Akcie třídy B později prošly rozdělením, ale původní akcie třídy A nikdy rozdělením neprošly a Buffett prohlásil, že ani neprojdou.
V roce 2009, v době velké recese, Buffett a Berkshire vsadili na oživení americké ekonomiky a zaplatili 34 miliard dolarů za koupi Burlington Northern Santa Fe, největší nákladní železniční společnosti v Severní Americe. Berkshire rovněž převzala 10 miliard dolarů dluhu společnosti, čímž se tato transakce stala největším nákupem Berkshire v historii.
Buffett pokračoval v budování rozsáhlého akciového portfolia společnosti Berkshire. Dnes má toto portfolio více než 313 miliard dolarů v investovaných aktivech a 109 miliard dolarů v hotovosti. Buffett nadále investuje do mnoha odvětví, která má rád, včetně bank, pojišťoven, mediálních společností a základních spotřebních výrobků.
Zdroj: AP Photo
V 21. století se Berkshire začala více angažovat i v technologickém sektoru, zejména když Buffett, kterému je nyní 92 let, ale stále zastává funkci generálního ředitele, předal odpovědnost mladším členům týmu. Téměř všechny Buffettovy kroky se promítly do fenomenální výkonnosti společnosti – jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku – v letech 1965 až 2021 zaznamenaly akcie Berkshire složený roční zisk více než 20 %. Index S&P 500 vykázal ve stejném období průměrný roční zisk (včetně dividend) pouze 10,5 %. Společnost Berkshire také solidně překonala trh během obtížného roku 2022, který jsme právě prožili.