Dolar vzdoruje snížení ratingu USA agenturou Fitch, jen roste

Kurz dolaru se ve středu téměř nepohnul, protože investoři se otřásli snížením úvěrového ratingu USA agenturou Fitch, zatímco kurz jenu se zvýšil, protože obchodníci hodnotili přístup Bank of Japan k měnové politice.

Agentura v úterý snížila Spojeným státům rating z AAA na AA+, což vyvolalo hněvivou reakci Bílého domu a překvapilo investory, a to navzdory tomu, že před dvěma měsíci byla vyřešena krize ohledně dluhového stropu.

Jako důvod uvedla pravděpodobné zhoršení fiskální situace v příštích třech letech a opakovaná jednání o dluhovém stropu, která ohrožují schopnost vlády platit své účty.

Reakce na nejobchodovanějším měnovém páru světa byla malá, euro vůči dolaru kleslo o necelé 0,1 % na 1,098 USD.

Dolarový index, který sleduje měnu vůči šesti srovnatelným měnám, se nacházel o 0,23 % výše na úrovni 102,24, jen těsně za úterním třítýdenním maximem 102,43.

Zdroj: Unsplash

Analytici uvedli, že dolar pravděpodobně těží ze svého postavení bezpečného přístavu, protože ochota investorů riskovat klesá a světové akcie klesají.

„I když se objeví špatné zprávy … existuje chování, kdy si podniky a lidé myslí: ‚Potřebuji své dolary, abych mohl zaplatit své faktury a dluhy denominované v dolarech‘,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení devizové strategie ve společnosti Rabobank.

„Proto si myslím, že tento druh zpráv opravdu nezaznamenal velký odezvu, protože to nic nemění na skutečnosti, že lidé na celém světě stále potřebují dolary.“

Dolar našel určitou podporu také v úterních ekonomických údajích, které ukázaly, že počet volných pracovních míst v USA zůstal na úrovni odpovídající napjatému trhu práce, i když v červnu klesl na nejnižší úroveň za více než dva roky.

Samostatná zpráva naznačila, že americký zpracovatelský průmysl se možná stabilizuje na slabších úrovních.

Japonský jen vzrostl o 0,42 % na 142,74 za dolar a zdálo se, že zvrátí tři seance ztrát, přičemž obchodníci stále vyhodnocují důsledky pátečního kroku BOJ uvolnit kontrolu nad úrokovými sazbami.

Zástupce guvernéra Šiniči Učida ve středu uvedl, že rozhodnutí centrální banky má za cíl učinit její masivní stimulaci udržitelnější a není předehrou k opuštění ultra nízkých úrokových sazeb.

Zdroj: Unsplash

„Myslím, že trh se stále snaží pochopit, co to celé znamená,“ řekl Rodrigo Catril, hlavní měnový stratég National Australia Bank (OTC:NABZY).

Sterling se pohyboval na úrovni 1,278 USD. Bank of England ve čtvrtek stanoví úrokové sazby a trh si není jistý, zda přinese zvýšení o 25 nebo 50 bazických bodů ze současných 5 %.

Australský dolar klesl o 0,52 % na 0,658 USD, když předtím sklouzl na nejnižší hodnotu od června na 0,657 USD.

Prodlužoval tak prudký pokles z předchozí seance poté, co Reserve Bank of Australia v úterý udržela úrokové sazby a naznačila, že možná ukončila zpřísňování.