Dolar oslabuje s rizikovým sentimentem, Čína se snaží podpořit jüan

Bezpečný dolar se ve středu v Asii snížil, zatímco zisky evropských akciových futures poukazovaly na lepší chuť riskovat navzdory novým známkám problémů čínské ekonomiky.

Prodej dolarů čínskými státními bankami pomohl jüanu zvednout se z měsíčního minima, i když se země propadla do deflace, uvedli dealeři. Silnější než očekávané zafixování kurzu čínskou centrální bankou na 7,1588 za dolar před otevřením trhu signalizovalo její nespokojenost s nedávným poklesem jüanu.

To podpořilo také australský a novozélandský dolar, které se vyšplhaly z několikaměsíčních minim.

Index amerického dolaru – který měří měnu vůči euru, libře šterlinků a čtyřem dalším protějškům – v asijském odpoledni oslabil o 0,15 % na 102,37, čímž částečně snížil svůj 0,47% nárůst z předchozí seance.

Euro přidalo 0,2 % na 1,09745 USD, zatímco šterlink si připsal 0,14 % na 1,2766 USD.

Panevropské futures na EURO STOXX 50 ukazovaly na růst o 0,9 % po úterním více než 1% propadu v důsledku výprodeje bankovních akcií poté, co Itálie nečekaně oznámila zavedení 40% daně z neočekávaných příjmů bank. Italské ministerstvo financí vydalo v úterý pozdě večer pokyny, které omezují tuto daň na 0,1 % celkových aktiv.

Zdroj: Getty Images

Dolar oslabil i přesto, že čínská ekonomika nabídla nové důvody k obavám o globální růst, když údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v červenci poprvé za více než dva roky klesly.

V důsledku toho zůstane dolarový index „docela dobře podporován“ nad úrovní 102, ačkoli 103 je pravděpodobný krátkodobý strop, uvedl Attrill.

Australský dolar přidal 0,13 % na 0,6553 USD poté, co v úterý klesl na nejnižší hodnotu od 1. června na 0,6497 USD.

Novozélandský dolar vzrostl o 0,16 % na 0,6074 USD a odrazilo se od dvouměsíčního minima z předchozí seance na 0,6035 USD.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o inflaci v USA, které se vznášejí nad trhem lačnícím po vodítkách ohledně dalšího směřování politiky Federálního rezervního systému.

V noci zazněly další holubičí signály od představitelů Fedu, přičemž prezident filadelfského Fedu Patrick Harker naznačil, že úrokové sazby jsou již dostatečně vysoké, čímž zopakoval názor prezidenta atlantského Fedu Raphaela Bostice.

Toto poselství však zdaleka nebylo jednotné a guvernérka Fedu Michelle Bowmanová v pondělí uvedla, že další zvyšování sazeb je pravděpodobné.

„Od představitelů Fedu začínáme dostávat pramínky holubičích komentářů a člověk si začíná říkat, dobře, myšlení se opravdu začíná měnit,“ řekl Bart Wakabayashi, ředitel tokijské pobočky State Street Bank and Trust.

„Nevím, jestli je to bod obratu, ale do příštího zasedání to opravdu vnese jasno.“

Obchodníci na peněžním trhu stále výrazně upřednostňují zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu na příštím zasedání v září, přičemž kurz na ně činí 86,5 %.

Zdroj: Unsplash