Bude tohle 5 největších společností do roku 2030?

Ještě před sedmi lety byly AT&T a General Electric osmou, resp. devátou největší americkou společností podle tržní kapitalizace. Dnes je AT&T na 81. místě a General Electric na 65. místě. Za pouhých sedm let se toho může stát hodně.

Které americké společnosti budou v roce 2030 na prvních pěti místech? Já to vidím takto.

1. Microsoft

Předpokládám, že do roku 2030 bude Microsoft (MSFT) na vrcholu žebříčku největších amerických společností podle tržní kapitalizace, a to ze dvou důvodů.

Za prvé, Microsoft je již gigant. Současná tržní kapitalizace společnosti ve výši 2,4 bilionu dolarů je druhá nejvyšší za společností Apple (AAPL). Ještě v roce 2021 Microsoft v tržní kapitalizaci překonal Apple, i když velmi krátce.

Zdroj: Shutterstock

Za druhé, hlavním předmětem podnikání společnosti Microsoft je software, což jí podle mého názoru v příštích sedmi letech zajistí náskok. Rychlý pokrok v oblasti umělé inteligence (AI) by měl vést k obrovskému nárůstu produktivity. A nejvíce z toho budou těžit společnosti, které mají vazby na špičkové firmy stojící za těmito inovacemi v oblasti umělé inteligence.

Dlouholeté partnerství společnosti Microsoft s výrobcem ChatGPT OpenAI jí poskytne náskok při vývoji a integraci nejlepších inovací v oblasti umělé inteligence. A to by ji mohlo vynést na první místo.

2. Amazon

Trochu nečekaně se podle mě Amazon (AMZN) dostane do roku 2030 na druhou příčku. Amazon má v příštích sedmi letech co dohánět – jeho tržní kapitalizace ve výši 1,4 bilionu dolarů je v současnosti o polovinu nižší než tržní kapitalizace společnosti Apple ve výši 2,9 bilionu dolarů.

Zdroj: Shutterstock

Přesto má Amazon v rukávu více než jen několik karet. Podobně jako Microsoft by měl Amazon z nástupu umělé inteligence výrazně těžit. Každá oblast podnikání společnosti Amazon by mohla využít AI k lepšímu, levnějšímu a efektivnějšímu fungování.

Obrovské množství personalizovaných dat by navíc mělo společnosti Amazon pomoci vyvinout lepší umělou inteligenci, která dokáže lépe předvídat chování zákazníků – což povede k efektivnějším výsledkům vyhledávání, přesvědčivějším reklamám a vyšším prodejům.

Očekávám, že společnost Amazon Web Services (AWS) si udrží první místo na lukrativním trhu cloudových služeb. Vzhledem k tomu, že někteří prognostici předpovídají, že celkový trh cloudových služeb do roku 2030 přesáhne 2 biliony dolarů, měla by mít společnost Amazon ze svého segmentu cloudových služeb vysoké příjmy.

3. Apple

Dále se dostáváme ke společnosti Apple, které předpovídám, že do roku 2030 klesne na třetí místo. Stručně řečeno, prodej hardwaru společnosti Apple je již dlouho jejím denním chlebem. V poslední době se však objevují určité obavy. Tři ze čtyř hardwarových segmentů společnosti Apple (iPhone, Mac a iPad) vykázaly meziroční pokles tržeb (-2 %, -7 % a -20 %). I když příjmy ze služeb společnosti Apple vyskočily o 8 %, celkové příjmy společnosti meziročně klesly o více než 1 %.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Z dlouhodobého hlediska je to špatná zpráva. Chce-li Apple udržet krok s firmami jako Microsoft a Amazon, které meziročně zvyšují tržby téměř o 10 %, musí buď oživit svůj obchod s hardwarem, nebo rychle rozvíjet svůj obchod se službami.

Přesto se Apple může pochlubit silnou loajalitou ke značce, jejíž produkty se pohybují na pomezí luxusu a každodenní přitažlivosti. Neočekávejte, že by Apple okamžitě zanikl. Pokud však bude dost času, akcie Applu – stejně jako jeho stejnojmenné ovoce – by mohly být odsouzeny k pádu zpět na zem.

4. Tesla

Řeknu to jasně: Tesla (TSLA) by mohla být do roku 2030 největší americkou společností. To se může zdát absurdní, ale král elektromobilů (EV) je již nyní šestou největší společností v zemi s tržní kapitalizací 800 miliard dolarů.

Aby se Tesla dostala na seznam, musí překonat několik klíčových překážek.

Zdroj: Getty Images

Za prvé, růst výroby musí pokračovat. Tesla by letos měla vyrobit zhruba 1,8 milionu vozů, což ji udržuje na cestě k dosažení cíle 20 milionů vozů ročně do roku 2030.

Za druhé, Tesla musí začít realizovat úspory z rozsahu ve svých nových výrobních závodech. To společnosti pomůže zastavit – a doufejme, že i zvrátit – nedávné ztráty hrubé marže, a to i v případě dalšího poklesu cen.

Zatřetí se musí stát realitou úplné samořízení (FSD). Tento třetí bod je sice nejobtížněji dosažitelný, ale přináší největší výhody. Technologie FSD by společnost Tesla katapultovala z pouhé společnosti vyrábějící elektromobily do pozice narušitele dopravy obrovského rozsahu.

Pokud se to generálnímu řediteli Elonu Muskovi a společnosti Tesla podaří, je pro ni nebe limitem – na dosah je i první místo.

5. Nvidia

A konečně, Nvidia (NVDA) uzavírá mou první pětku a drží si pozici páté největší americké společnosti podle tržní kapitalizace.

Společnost Nvidia je předním světovým výrobcem grafických procesorů (GPU). Tato výkonná zařízení jsou mozkem světových superpočítačů a následně mnoha inspirativních aplikací umělé inteligence, které letos zaujaly svět.

Zdroj: Nvidia

A přestože konkurence na tomto poli roste – zejména ze strany společností Advanced Micro Devices a Intel -, Nvidia si udržuje solidní náskok. Analytici očekávají, že jen v příštích dvou letech se příjmy společnosti Nvidia více než zdvojnásobí – z 27 miliard dolarů ve fiskálním roce 2023 na 59 miliard dolarů ve fiskálním roce 2025.

Myslím, že s takovýmto závratným růstem se Nvidia snadno udrží v první pětce do roku 2030.