Dolar si připisuje čtvrtý týden zisků, stoupá zpět k 145 jenům

Dolar si v pátek připsal čtvrtý týdenní zisk i poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA v červenci nezrychlila tak výrazně, jak se očekávalo, což posílilo stávající názor investorů, že Federální rezervní systém pravděpodobně již sazby výrazněji nezvýší.

Díky silnějšímu dolaru byl japonský jen na cestě k otestování klíčové úrovně podpory, ačkoli v pátek byla v Japonsku kvůli svátku nízká likvidita.

Dolar se naposledy nacházel na úrovni 144,58 jenu, když se předtím vyšplhal až na 144,89 jenu, což je jeho nejvyšší hodnota od 30. června, kdy krátce překonal hranici 145, což je úroveň, při které by podle investorů mohla Bank of Japan začít varovat před intervencemi.

„Měli byste očekávat rétoriku, jakmile se jen dostane na 145,“ řekl měnový stratég Bank of Singapore Moh Siong Sim. „Myslím, že trh bude mnohem opatrnější, jakmile se dostaneme na tuto úroveň.“

Zdroj: Getty Images

Japonsko intervenovalo na měnových trzích loni v září, když dolar vzrostl nad 145 jenů, což přimělo ministerstvo financí k nákupu jenu a stlačení páru zpět na úroveň kolem 140 jenů. Za celý letošní rok se jen vůči dolaru propadl o více než 9 %.

Sterling mezitím poprvé za poslední čtyři dny vzrostl poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika v červnu rostla více, než se očekávalo, což rozptýlilo některé obavy z dopadu vysoké inflace a vysokých sazeb na aktivitu.

Libra naposledy vzrostla o 0,34 % na 1,2719 USD, ale stále směřovala ke čtvrtému týdennímu poklesu. [GBP/]

Páteční pohyby se odehrávaly ve stínu údajů z předchozího dne v USA, které ukázaly, že spotřebitelská inflace minulý měsíc vzrostla o 0,2 %, což odpovídá červnovému přírůstku, a za 12 měsíců do července o 3,2 %.

Obchodníci s futures nyní dávají téměř 90 % šanci, že Fed na svém zářijovém zasedání ponechá svou základní úrokovou sazbu ve stávajícím rozpětí 5,25-5,5 %. Před zveřejněním údajů o inflaci byla tato šance již nad 85 %.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti dalším měnám, v pátek oslabil o 0,1 % na 102,50, ale stále byl nastaven na čtvrtý týdenní růst.

„Z hlediska dolaru si myslíme, že nedávná cenová akce značí neochotu otáčet se od zelené bankovky vzhledem k objevení se znepokojivých příběhů v jiných částech světa,“ uvedl Francesco Pesole, měnový stratég ING ve své poznámce.

„Jestliže ve Washingtonu bliká žlutá signalizace zpomalení ekonomiky, ve Frankfurtu a Pekingu bliká žlutá.“

Jinde v pátek euro vzrostlo o 0,1 % na 1,0992 USD a švýcarský frank byl o něco pevnější na 0,8757 za dolar.

Australský dolar vzrostl o 0,12 % na 0,652 dolaru.

Zdroj: Getty Images