Čína nečekaně snížila úrok u střednědobých úvěrů, aby podpořila ekonomiku

Čínská centrální banka (PBOC) dnes nečekaně snížila úrokovou sazbu u střednědobých úvěrů. Banka tak učinila podruhé za tři měsíce; rozhodnutí přišlo současně s novou statistikou, která ukázala, že růst průmyslové výroby a maloobchodních tržeb v červenci zpomalil a zaostal za prognózami. Čína uvolňuje měnovou politiku s cílem podpořit skomírající ekonomické oživení. Podle analytiků nejnovější krok otevřel dveře k možnému snížení základní primární úrokové sazby (LPR) příští týden, napsala agentura Reuters.

PBOC snížila úrokovou sazbu u jednoletých střednědobých úvěrů (MLF) o 0,15 procentního bodu na 2,5 procenta. Tato finanční injekce má pomoci udržet přiměřeně vysokou likviditu bankovního systému, uvedla banka v prohlášení. Analytici dotazovaní agenturou Reuters převážně očekávali, že banka ponechá MLF beze změny.

Podle analytiků si prudký růst úvěrů a rostoucí riziko deflace v červenci vyžádaly další opatření k uvolnění měnové politiky, aby se zpomalení zastavilo. Důvěru finančního trhu ovlivnilo také nebezpečí bankrotu některých developerů zaměřených na bydlení a zpoždění plateb soukromých správců majetku.

„To vše přispívá k naléhavosti toho, že měnoví bankéři musí rychle jednat, než se důvěra spotřebitelů a podniků prudce zhorší,“ uvedl hlavní ekonom pro Čínu v Commerzbank Tommy Wu.

Dnešní zpráva čínského statistického úřadu (NBS) ukázala, že průmyslová výroba v zemi v červenci vzrostla meziročně o 3,7 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z 4,4 procenta v červnu a bylo nižší, než čekali analytici.

Maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 2,5 procenta, nejpomaleji od prosince 2022, po červnovém zvýšení o 3,1 procenta. Růst byl v červenci slabší navzdory letní turistické sezoně a rovněž zaostal za odhady analytiků. Maloobchodní tržby jsou ukazatelem spotřeby.

Čínští politici minulý měsíc představili řadu stimulačních opatření, od odpory nákupu automobilů a domácích spotřebičů přes uvolnění některých omezení v oblasti nemovitostí po příslib podpory soukromému sektoru, protože oživení po skončení pandemie covidu-19 ztrácí od druhého čtvrtletí na síle. Nicméně přetrvávající problémy v sektoru nemovitostí, rostoucí zadlužení lokálních vlád, vysoká nezaměstnanost mezi mladými a ochlazení zahraniční poptávky nadále představují překážky pro udržitelný hospodářský růst.

Sazba MLF slouží jako vodítko pro LPR a trhy vnímají střednědobou sazbu jako možnou předzvěst případných změn základních sazeb. PBOC svým postupem vybočuje z politiky většiny předních světových bank, protože uvolňuje svoji měnovou politiku, aby podpořila stagnující oživení, zatímco většina ostatních ji zpřísňuje kvůli vysoké inflaci. To zvyšuje tlak na čínský jüan a hrozí odliv kapitálu. V letošním roce jüan vůči dolaru klesl přibližně o pět procent.