Bitcoin koncem minulého týdne zaznamenal velký pokles. Co ho vyvolalo a proč může tato volatilita přetrvávat

Bitcoin se po velkém poklesu koncem minulého týdne vrátil ke své volatilitě – ale ne z důvodu, který investoři očekávali.

Volatilita je charakteristickým rysem bitcoinu v pozitivním i negativním smyslu, ale na trhu již několik týdnů téměř zcela chybí. To platilo až do čtvrtečního večera, kdy se kryptoměna náhle propadla o celých 9 %.

Kromě špatně řízených kryptoúvěrů (a FTX), které v roce 2022 trápily trh s kryptoměnami, hrála velkou roli v tlaku na pokles ceny bitcoinu kampaň Federálního rezervního systému, který bojuje proti inflaci. Ačkoli si investoři začali myslet, že Fed se zvyšováním sazeb pro zbytek letošního roku skončil, zápis z posledního zasedání FOMC zveřejněný ve středu ukázal, že centrální banka vidí „proinflační rizika“, která by mohla vést k dalšímu zvyšování. Tehdy pokles bitcoinu skutečně začal a podle Marka Connorse, vedoucího výzkumu kanadského správce investičních fondů 3iQ, by volatilita mohla přetrvávat.

„Volatilita bude mít trvalý charakter, pokud zde zůstaneme v prostředí zvýšených reálných sazeb,“ řekl pro CNBC. „Nepřekvapí nás, když uvidíme postupnou funkci výnosů, 25 bazických bodů za měsíc na 4,25 % u desetiletých dluhopisů, což je nejvyšší hodnota za dlouhou dobu. Hypoteční sazby jsou vyšší, další visící čadou, která klesne, jsou úvěrová rizika nesplácení.“

Pozorovatelé trhu obvykle sledují, kde se pohybuje referenční sazba federálních fondů, ale „reálné sazby“ představují rozdíl mezi nominálními sazbami a ukazateli inflace. I když Fed již úrokové sazby nezvyšuje, zdá se, že se kryptoměnový prostor nyní více soustředí na reálné sazby a jejich udržování na zvýšené úrovni v rámci boje proti inflaci.

„To jsou prostě normální vývojové trendy, ke kterým dochází, když vstupujeme do nového režimu sazeb,“ řekl. „Není to jako špatné chování z minulého roku. Centralizovaní, neregistrovaní, neregulovaní špatní aktéři a podvodníci skrývající offshorové subjekty – to bylo loni.“

Zdroj: Getty Images

„Zdravé krveprolití“
Investoři očekávali, že volatilita se vrátí, až se regulační protivítr změní v protivítr – tím, že uvidí burzovně obchodovaný fond spot bitcoin schválený Komisí pro cenné papíry a burzy nebo jasnou kryptolegislativu přijatou v Kongresu. To by také předznamenalo návrat likvidity, která trh opustila po jarní bankovní krizi, a pomohlo by vytvořit lépe fungující trh.

„Je to zdravé pouštění žilou některým aktivním správcům obchodů a připomínka toho, že nemáme likviditu a proč potřebujeme regulaci,“ řekl Connors. „Potřebujeme v tomto prostoru více aktivních angažovaných tvůrců trhu, kteří by absorbovali a poskytovali likviditu s pokyny z vyspělých trhů, jako jsou Spojené státy.“

Kryptoměny potřebují regulační jasnost, aby institucionální kupci mohli vlastnit kryptoaktivy, vysvětlil Connors a přirovnal situaci k dluhu s vysokým výnosem v 80. letech minulého století: Je to stále hlavní držba, i když měla své vlastní notoricky známé špatné herce, kteří odešli.

„Vlastní ho trh a instituce. Je to stabilní trh, protože máte dlouhý trh s předpojatostí,“ řekl. „Pokud získáme jasnost … a získáme schopnost institucí prostě koupit … pak, když dostanete tyto downdrafts 10% nebo 15%, instituce nebudou rebalancovat své 1% až 2% držení v Bitcoin proti akciím, budou přidávat více.“

„Když bitcoin poroste … dojde k prodeji do lidí, kteří ho budou kupovat. To je zdravý ekosystém,“ dodal.

Zdroj: Getty Images

Mít instituce se zavedeným dlouhodobým držením jádra by působilo jako stabilizační síla pro Bitcoin, dodal Connors. Ale v současné době, instituce jsou jeden stranou, dokud se dostat jasno od regulačních orgánů o tom, jak mohou přinést krypto do svého podnikání. To je důvod, proč letošní léto Bitcoin ETF podání od BlackRock, Fidelity a dalších institucí jsou tak zásadní.

„Dokud se to nevyřeší, kapitál nemůže jít do tohoto prostoru, aby pomohl zajistit tlumení tohoto šoku,“ řekl Connors.