Čínské státní banky vybírají likviditu v jüanech v zahraničí

Tři osoby obeznámené se situací uvedly, že hlavní čínské státní banky v pondělí aktivně vybíraly likviditu v jüanech, což zvýšilo náklady na shortování čínské měny.

Státní banky často působí na offshoreovém devizovém trhu jako zástupci čínské centrální banky, ale mohly by také obchodovat vlastním jménem nebo provádět příkazy svých klientů.

Zpřísnění offshore likvidity jüanu by také mohlo působit na stabilizaci jüanu, uvedl jeden ze zdrojů.

Tento krok fakticky zvýšil náklady na shortování čínského jüanu v době, kdy místní jednotka čelí rostoucímu tlaku na znehodnocení.

Náklady na shortování jüanu vyskočily, uvedly zdroje, jak je vidět z náhlého růstu offshore forwardových bodů jüanu tomorrow-next.

V návaznosti na krok státní banky offshore jüan snížil některé ztráty ze svého vnitrodenního minima 7,3360 za dolar na 7,3050 k 9:23 GMT, zatímco onshore jüan také odevzdal část své dřívější ztráty a obchodoval se na 7,2996.

Podle zdrojů agentury Reuters byly hlavní čínské státní banky minulý týden zaneprázdněny prodejem amerických dolarů za účelem nákupu jüanů na pevninských i offshore spotových devizových trzích ve snaze zastavit rychlé ztráty jüanu.

Dolar je stabilizovaný, protože Čína zklamala, obchodníci sledují zasedání v Jackson Hole

Dolar se v pondělí po pěti týdnech růstu v řadě držel na pevných hodnotách, protože investoři očekávali sympozium Federálního rezervního systému v Jackson Hole, na kterém se dozvěděli, kde se sazby ustálí, až opadne prach z tohoto cyklu zvyšování sazeb.

Americký dolar si minulý týden připsal 0,7 % na euro, posunul se vpřed vůči jenu a vzrostl o více než 1 % vůči měnám protinožců, protože výnosy amerických státních dluhopisů vyskočily v očekávání, že úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu.

Australský dolar na úrovni 0,6402 USD a novozélandský dolar na úrovni 0,5919 USD se přiblížily k devítiměsíčním minimům z minulého týdne poté, co snížení sazeb z Číny zklamalo trhy, které se obávají stagnující ekonomiky.

Čína snížila svou jednoletou základní zápůjční sazbu o 10 bazických bodů a pětiletou sazbu ponechala beze změny, přičemž ekonomové očekávali větší snížení obou sazeb o 15 bazických bodů.

Zdroj: Pixabay

Jüan sklouzl na 7,3 za dolar, přestože centrální banka pevně stanovila jeho obchodní rozpětí.

Naposledy se obchodoval na úrovni 7,3077, ačkoli se zatím drží od minim z minulého týdne za hranicí 7,31, která přivedla státní banky na spotové trhy v Londýně a New Yorku hodiny jako kupce.

„Úřady si velmi dobře uvědomují rizika opětovného zažehnutí boomu na trhu nemovitostí, a to téměř standardně ponechává měnu na nižší úrovni, protože způsob uvolnění politiky je jakýmsi únikovým ventilem,“ řekl Adam Cole, hlavní měnový stratég společnosti RBC Capital Markets.

„To je to, co očekáváme do budoucna, a není překvapením, že se to přenáší i do zemí G10, hlavně na slabší výkonnost australského dolaru.“

Měny protinožců často fungují jako likvidní proxy pro jüan, a to díky vývozu regionu do Číny, a jsou dvojnásobně zranitelné, protože kurzový výhled žene vzhůru zelenou bankovku.

Stejně jako jüan je i jen pod dohledem intervencí, neboť klesl na úroveň, kolem níž úřady loni zasáhly. Na začátku evropského obchodování se pohyboval stabilně na úrovni 145,44 za dolar.

Euro se zvýšilo na 1,0885 USD. Sterling se pohyboval na úrovni 1,2726 USD. Švýcarský frank se nacházel těsně nad šestitýdenním minimem dosaženým minulý týden na úrovni 0,88 za dolar.

Dolarový index, který měří měnu vůči šesti dalším hlavním měnám, naposledy klesl o 0,06 % na 103,33, v těsné blízkosti pátečního dvouměsíčního maxima 103,68.

Kromě marného čekání na zprávy o stimulech v Číně je hlavním tématem trhu nadcházející sympozium v Jackson Hole – kde má v pátek vystoupit předseda Fedu Jerome Powell -, které může udat směr výnosům amerických státních dluhopisů.

Desetileté výnosy za týden vzrostly o 14 bazických bodů a dotkly se desetiměsíčního maxima 4,328 %, což je na dostřel od patnáctiletého maxima. Třicetileté výnosy vzrostly o téměř 11 bazických bodů a dostaly se nejvýše za více než deset let.

Tématem letošního výročního setkání ve Wyomingu jsou „strukturální změny ve světové ekonomice“.

Zdroj: Getty Images

„Mohou se objevit dvě věci: desetiletí ultra nízkých sazeb podpořených ultra nízkou inflací mohou skončit,“ řekl Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení Mizuho Bank v Singapuru.

„A tvůrci globální politiky mohou po určitou dobu preferovat udržování restriktivních reálných sazeb, a tím udržovat rizika volatilní inflace při životě.“

Bitcoin, který byl minulý týden sražen na dvouměsíční minimum, protože rostoucí americké výnosy a zpomalující čínská ekonomika vyvolaly vlnu výprodejů, ošetřil tyto ztráty na úrovni 26 000 USD.