Dolar mírně ustupuje, Powellův projev v Jackson Hole je považován za klíčový

Americký dolar v úterý na začátku evropského obchodování ustoupil, protože rizikový sentiment byl podpořen silnými zisky na Wall Street, ale před sympoziem Federálního rezervního systému v Jackson Hole, které se koná na konci týdne, zůstalo obchodování v úzkém pásmu.

Aktuáílně se se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 103,042, ale zůstal nedaleko pátečního maxima 103,68, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od 12. června.

Powellův projev v Jackson Hole je považován za klíčový

Odolnost technologického indexu Nasdaq Composite v noci na dnešek tváří v tvář nárůstu výnosů desetiletých dluhopisů na nová mnohaletá maxima poskytla v úterý podporu rizikovému sentimentu na úkor bezpečného dolaru.

Ztráty jsou však menší, protože obchodníci očekávali potenciálně klíčový projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole koncem tohoto týdne.

Trh se bude soustředit na to, zda bude podle šéfa Fedu ke snížení inflace zapotřebí dalšího zpřísnění politiky, nebo zda bylo dosaženo dostatečného pokroku pro ponechání sazeb na uzdě.

„V konečném důsledku se však zdá, že je příliš brzy na to, aby Fed vyslovil jasné stanovisko k inflaci, a dolar si pravděpodobně své zisky udrží,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Zdroj: Getty Images

Lagardeová se rovněž chystá promluvit

EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0917, přičemž v pátek má v Jackson Hole vystoupit také prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, jejíž komentáře budou pečlivě rozebírány, aby napověděly, jaký bude další krok centrální banky v září.

Inflace v eurozóně začala ustupovat, ale zůstává vysoko nad 2% cílem centrální banky, zatímco ekonomika regionu v posledních třech čtvrtletích v podstatě stagnuje, což naznačuje sotva kladný růst HDP v roce 2023.

ECB očekává, že ekonomika eurozóny letos poroste o 0,9 % a v příštím roce o 1,5 %, tyto prognózy však mohou být revidovány směrem dolů.

Sterling roste po údajích o čistém zadlužení

GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2783, k čemuž přispěly údaje, podle nichž si Británie v červenci půjčila méně, než se očekávalo, což zvyšuje možnosti kancléře Jeremyho Hunta, jak podpořit stagnující ekonomiku země.

Čisté výpůjčky veřejného sektoru země v červenci vzrostly o 3,48 mld. liber, což je výrazně méně než 17,11 mld. liber v předchozím měsíci a 17,03 mld. liber, které se očekávaly.

Jinde USD/JPY klesl o 0,2 % na 145,91. Jen se vůči dolaru zotavil z téměř desetiměsíčního minima, přičemž obchodníci se obávají intervencí poté, co úrovně kolem 146 podnítily nákupy japonských představitelů v září loňského roku.

USD/CNY se snížil na 7,2854, přičemž jüan se zotavil z devítiměsíčního minima po sérii silných denních fixací středních hodnot ze strany Čínské lidové banky.

Měna také profitovala z dolarových prodejů ze strany velkých čínských státních bank, protože vláda se snaží zastavit další oslabování jüanu.