Dolar je před setkáním v Jackson Hole na vyšší úrovni, data ho podporují

Dolar ve čtvrtek celkově vzrostl, když ho podpořily silné údaje z amerického trhu práce a investoři očekávali páteční projev předsedy Fedu Jeroma Powella na sympoziu o hospodářské politice v Jackson Hole.

Investoři očekávají projev předsedy Powella o měnové politice, který zazní v pátek, aby získali vodítka k tomu, jak Fed uvažuje o tom, zda se zvyšováním úrokových sazeb skončil a jak dlouho plánuje držet sazby na vysoké úrovni.

„Myslím, že to, co vidíme, je do značné míry přehodnocování pozic před Jackson Hole,“ řekl Stuart Cole, hlavní makroekonom společnosti Equiti Capital v Londýně.

„Nikdo neví, co Powell zítra řekne, a proto je výchozí měnou pro pohyb do USD,“ řekl Cole.

Zdroj: Shutterstock

Dolaru pomohly také údaje, které ukázaly, že počet Američanů podávajících nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl, protože podmínky na trhu práce zůstávají napjaté navzdory agresivnímu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.

„Myslím si, že možná i čísla žádostí o podporu v nezaměstnanosti poskytla dolaru určitou podporu, protože nebyla tak měkká, jak se obávalo, a do jisté míry kompenzují revizi čísla o počtu zaměstnanců směrem dolů, kterou jsme měli včera,“ řekl Cole.

„Reakce na ně však byla celkově dosti tlumená, což naznačuje, že trhy myslí hlavně na sympozium v Jackson Hole,“ dodal.

Index amerického dolaru – který měří měnu vůči šesti hlavním protějškům – vzrostl o 0,52 % na 103,88, jen těsně pod více než dvouměsíční maximum 103,98, kterého se dotkl v předchozí seanci.

Mírnější než očekávané údaje z Evropy a USA tento týden snížily chuť investorů k rizikovějším měnám a v posledních seancích podpořily bezpečnou zelenou bankovku.

Jinde turecká lira vzrostla na dvouměsíční maximum vůči dolaru, a to o zhruba 5 % na 25,6805 vůči dolaru poté, co turecká centrální banka zvýšila 1týdenní repo sazbu ze 17,5 % na mnohem více než očekávaných 25 %. [EMRG/FRX]

Podle mediánu odhadů v průzkumu agentury Reuters ekonomové očekávali zvýšení základní úrokové sazby na 20 %.

Turecká centrální banka zahájila cyklus zpřísňování sazeb v červnu poté, co prezident Tayyip Erdogan jmenoval guvernérem bývalého bankéře z Wall Street Hafize Gaye Erkana.

Centrální banka ve čtvrtek zopakovala svůj závazek, že bude politiku dále zpřísňovat podle potřeby a postupně, i když zvýšila svou týdenní repo sazbu o agresivních 750 bazických bodů.

„Dnešní rozhodnutí vysílá velmi silný signál, že CBRT (centrální banka) je odhodlána omezit inflaci, a první reakce trhu je velmi pozitivní,“ uvedl Piotr Matys, senior FX analytik společnosti Touch Capital Markets v Londýně.

Libra ve čtvrtek vůči dolaru a euru klesla, den poté, co údaje ukázaly pokles britské aktivity v srpnu, což trhy přimělo omezit očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany Bank of England. Britská měna klesla o 0,87 % na 1,2629 USD, tedy blízko téměř dvouměsíčního minima, kterého dosáhla ve středu.

Zdroj: Unsplash

Britská tovární výroba se propadla, čímž ekonomika směřuje k recesi a trhy byly nuceny omezit očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany Bank of England.

Jen zůstával pod tlakem, protože obchodníci sledovali jakékoli známky toho, že japonská vláda je připravena intervenovat na podporu měny, jak to udělala v loňském roce.

Dolar byl vůči jenu o 0,77 % výše, nedaleko od devítiměsíčního maxima 146,565, kterého se dotkl minulý týden.

Čínský jüan, který byl v posledních seancích podporován nákupy státní banky, se ustálil na úrovni 7,2839 za dolar.