Dolar vzrostl, protože předseda Powell řekl, že Fed možná bude muset dále zvýšit úrokové sazby

Americký dolar se v pátek zvýšil vůči koši měn poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že Fed možná bude muset dále zvýšit úrokové sazby, aby zajistil omezení inflace.

Powell ve svém projevu na ekonomickém summitu v Jackson Hole ve Wyomingu uvedl, že tvůrci politiky Fedu budou „postupovat opatrně, až se budeme rozhodovat, zda dále zpřísňovat“, ale zároveň dal najevo, že centrální banka zatím nedospěla k závěru, že její základní úroková sazba je dostatečně vysoká, aby bylo jisté, že se inflace vrátí na 2% cíl.

Index amerického dolaru – který měří měnu vůči šesti hlavním protějškům – vzrostl o 0,32 % na 104,41, tedy nejvýše od 1. června. Index je na cestě k šestému týdnu růstu v řadě, k čemuž přispěly známky odolnosti americké ekonomiky, které posílily argumenty pro to, aby sazby zůstaly vyšší po delší dobu.

„Tím, že dal jasně najevo, že Fed zatím nevidí jasné a přesvědčivé důkazy o poklesu cenových tlaků… ponechal možnost dalšího zvýšení sazeb pevně na stole,“ uvedl Karl Schamotta, hlavní tržní stratég společnosti Corpay v Torontu.

Zdroj: Canva

„Powellova slova postrádala dramatičnost spojenou s předchozími projevy (bývalého předsedy Fedu Bena) Bernankeho a (bývalého prezidenta Evropské centrální banky Maria) Draghiho, a dokonce nedosahovala přímočarosti, kterou lze nalézt v jeho vlastních vystoupeních, ale my bychom tvrdili, že je to dobře – podmínky zůstávají příliš nejisté na černobílá sdělení a trhy by v této fázi cyklu zpřísňování měly uvítat postupnější a inkrementálnější přístup.

Úrokové futures vázané na základní úrokovou sazbu Federálního rezervního systému po Powellově projevu mírně zvýšily šance na zpřísnění ze strany amerických centrálních bank na listopadovém i prosincovém zasedání.

Euro i britskou libru tento týden zasáhly slabé údaje o podnikatelské aktivitě, které přiměly investory omezit sázky na další zvyšování sazeb v eurozóně a Británii.

Společná měna se dostala pod tlak, protože tvůrci politiky ECB jsou stále více znepokojeni oslabujícími vyhlídkami růstu, a přestože je debata stále otevřená, sílí impulsy pro pozastavení zvyšování jejích úrokových sazeb, uvedla agentura Reuters s odvoláním na osm zdrojů přímo obeznámených s diskusí.

Údaje ukázaly, že nálada mezi německými podniky se v srpnu zhoršila více, než se očekávalo, a klesla tak již čtvrtý měsíc v řadě, což přispělo k obavám, že ekonomika může směřovat k druhé recesi během jednoho roku.

Euro se vůči dolaru nacházelo o 0,38 % níže na úrovni 1,0769 USD.

Jen zůstával pod tlakem, protože obchodníci sledovali jakékoli známky toho, že japonská vláda je připravena intervenovat, aby podpořila měnu, jak to udělala v loňském roce.

Zdroj: Getty Images

Vůči jenu si dolar připsal 0,52 % na 146,59.

Britská libra v pátek klesla na desetitýdenní minimum, když investoři po nedávných měkkých údajích o aktivitě omezili očekávání, kde by podle nich mohla Bank of England dosáhnout svého vrcholu. Libra byla o 0,36 % níže na úrovni 1,25555 USD, což je nejnižší hodnota od 13. června.

V kryptoměnách bitcoin klesl o 1,42 % na 25 796 dolarů, což představuje třídenní minimum.