Nenechte se rozptýlit hypem kolem akcií Nvidia – co když se blíží krach trhu?

Situace na trhu je dnes poměrně napjatá – a chytrý investor toho může nakonec dost obře využít.

Zatímco tradeři v USA nadále vydělávají miliony dolarů prostě jen tím, že sází na dlouhodobý růst akcií společnosti Nvidia (NASDAQ:NVDA), na globální finanční scénu mezitím vrhá dlouhý stín číhající hrozba. Na sociálních sítích se bavím vtipkováním o mánii kolem akcií NVDA, ale pravdou je, že na ničem z toho nakonec nezáleží, pokud mám pravdu, že v září hrozí zcela reálné a aktuální nebezpečí úvěrové události.

Takže neztrácejme pozornost.

Centrální instituce, jako je Bank of Japan (BoJ) a Čínská lidová banka (PBoC), ve snaze udržet ekonomickou stabilitu provádějí křehké balancování. Tyto instituce se snaží udržet jestřábí postoj, aby udržely inflaci pod kontrolou, a zároveň zaujímají holubičí přístup, aby nevyvolaly hospodářskou nestabilitu.

Japonsko a Čína signalizují riziko na akciových trzích. Co v současnosti dělají centrální banky?

Bank of Japan, která se jako poslední brání zpřísnění měnové politiky, nedávno učinila drobný krok směrem k tomuto cíli. Centrální banka upravila svou politiku kontroly výnosové křivky a povolila růst výnosu desetiletých japonských státních dluhopisů (JGB) až na 1 %. Tento krok byl interpretován jako brzký náznak budoucí úpravy politiky, což svědčí o rostoucím napětí na trhu dluhopisů.

PBoC také provedla některé úpravy, aby řešila rychle zpomalující ekonomiku své země. Nedávno překvapila trh snížením jednoleté sazby střednědobé zápůjční facility o 15 bazických bodů, což je na její poměry významný krok. Toto opatření naznačuje, že čínská vláda si je vědoma rostoucích ekonomických problémů a pravděpodobně zavede další stimulační opatření.

Zdroj: Shutterstock

Ve Spojených státech představuje rychlé a razantní zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému pro banky a podniky výzvu. Břemeno vyššího kumulovaného dluhu a rostoucích úrokových sazeb vyvolalo obrovský tlak na trh s dluhopisy. Situace se ještě zhoršila, když agentura Fitch snížila rating americké vlády z AAA na AA+. Toto snížení však nevyvolalo výraznou reakci trhu, na rozdíl od snížení ratingu USA v roce 2011.

Alespoň zatím ne.

Dluhová krize je velmi reálnou a hrozící hrozbou. Společnosti, které si půjčily peníze vydáním dluhopisů se splatností do 5 let, budou muset brzy refinancovat svůj dluh za mnohem vyšší úrokové sazby. Tato situace se bude během několika příštích čtvrtletí pravděpodobně postupně zhoršovat.

Zatímco se tyto ekonomické hrozby rýsují ve velkém, globální fixace na akcie NVDA pokračuje v nezmenšené míře. Pokrok společnosti Nvidia v oblasti umělé inteligence a její následná tržní rally upoutaly pozornost celého světa. Kolektivní fascinace společností Nvidia však možná odvádí pozornost od blížící se úvěrové události.

Suma sumárum, akcie společnosti Nvidia

Podtrženo a sečteno? Vzestup společnosti Nvidia a souběžné hrozby úvěrové krize představují paradoxní scénář.

Mohla by umělá inteligence změnit svět? Určitě. Ale jestli něco o trzích víme, tak to, že se vždy najde rozptýlení, které investory zaujme právě ve chvíli, kdy se chystá něco mnohem zásadnějšího. Prostě je jen dobré nehonit se za na první pohled jasným pozlátkem. Příležitosti tady samozřejmě jsou – to ostatně dnes a denně. Investor ale nesmí uvažovat v rovinách zisku. Jediné, co by úspěšného investora nebo vlastně i tradera mělo na konci dne zajímat, je riziko. Pokud je dlouhodobě na vaší straně, vyhráváte. Pokud je tomu ale přesně naopak, rázem máte problém.