Dolarový index klesá, krátce dosáhl 9měsíčního maxima vůči jenu

Dolar v pondělí krátce dosáhl devítiměsíčního maxima vůči japonskému jenu a poklesl vůči koši měn, protože investoři vyčkávali na klíčové údaje, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, a vyhlíželi možnou intervenci na podporu japonské měny, která se potýká s problémy.

Dolar se dostaa na 146,75 japonského jenu, což je nejvyšší hodnota od 9. listopadu, a naposledy se obchodovala za 146,51, což představuje denní nárůst o 0,05 %.

Obchodníci sledují případné známky intervence na měnovém trhu ze strany japonských úřadů, protože jen oslabuje.

Analytici Bank of America v pondělí poznamenali, že zahraniční reverzní repo operace Federálního rezervního systému a americké státní cenné papíry v úschově od 9. srpna poklesly o přibližně 18 miliard USD, což „může odrážet mírnou intervenční aktivitu“.

Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda v sobotu uvedl, že banka zachová současný přístup k měnové politice, protože základní inflace v Japonsku zůstává „trochu pod“ jejím 2% cílem.

Zelená bankovka v posledních týdnech získala díky očekávání, že Fed bude držet sazby na vyšší úrovni delší dobu, protože ekonomika zůstává odolná.

Investoři také zvýšili sázky na to, že americká centrální banka by mohla letos opět zvýšit sazby poté, co předseda Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že další zvýšení sazeb může být nutné ke zchlazení stále příliš vysoké inflace, a zároveň slíbil, že na nadcházejících zasedáních bude postupovat opatrně.

Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group (NASDAQ:CME) trhy vidí 79% pravděpodobnost, že Fed příští měsíc zůstane v klidu, ale pravděpodobnost zvýšení sazeb o 25 nebo 50 bazických bodů v listopadu je nyní na 62 % oproti 43 % před týdnem.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti dalším měnám, klesl o 0,12 % na 104,03 poté, co v pátek dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku června na 104,44 bodu.

Pondělní pohyby byly relativně malé před vysoce očekávanými údaji tohoto týdne, které zahrnují evropskou inflaci a údaje o výdajích na osobní spotřebu v USA ve čtvrtek a zprávu o zaměstnanosti v USA za srpen v pátek.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Euro vůči zelené bankovce za poslední měsíc oslabilo v důsledku rozdílných ekonomických výhledů jednotlivých regionů.

„Evropa stagnuje,“ uvedl Marc Chandler, hlavní tržní stratég Bannockburn Global Forex v New Yorku, a dodal, že nejen Evropská centrální banka hovoří o dalším zpřísnění měnové politiky, ale také vládní rozpočty na příští rok vypadají, že budou sníženy.

Jednotná měna se naposledy pohybovala na úrovni 1,0811 USD, tedy o 0,16 % výše, poté co v pátek klesla na 1,07655 USD, což je nejnižší hodnota od 13. června.

Čínský jüan se vůči dolaru ustálil, podpořen čínskou centrální bankou, která vytrvale stanovuje silnější než očekávané denní středové hodnoty. Spotový kurz jüanu se pohyboval zhruba na úrovni 7,2900 za dolar.

Australský dolar citlivý na Čínu vzrostl o 0,32 % na 0,6423 dolaru, když tento měsíc utrpěl ránu, protože na sentiment doléhaly obavy z potácejícího se postpandemického oživení v Číně.

„Důvěra trhu se pravděpodobně příliš nezlepší, dokud se neobjeví známky obratu slábnoucí dynamiky čínské ekonomiky,“ uvedl Tommy Wu, hlavní ekonom Commerzbank (ETR:CBKG).

Čína s platností od pondělí snížila kolkovné na obchodování s akciemi na polovinu v posledním pokusu o povzbuzení trhu, který se potýká s problémy, protože oživení v druhé největší ekonomice světa vázne.

Zdroj: Shutterstock