I po velké korekci, která následovala po týdnech téměř úplné nečinnosti, a novém zaměření na reálné kurzy se nejtrpělivější investoři bitcoinu stále drží svých mincí.
Kryptoměna v pátek uzavřela na hodnotě 25 972,52 USD a za týden ztratila 0,25 %, což je podle Coin Metrics její osmý záporný týden za posledních devět. Za předchozí týden zaznamenala 11% pokles. Coin Metrics měří týden v kryptoměnách, které se obchodují 24 hodin denně, od 16:00 ET při uzavření burzy jeden pátek do druhého.
Bitcoin byl několik týdnů před prudkým výprodejem 17. srpna téměř zcela neaktivní a mnoho investorů očekávalo, že některý z několika zadních větrů, které trh sleduje, nakonec jeho cenu posune výše. Místo toho aktualizace inflace a možnost dalšího zvyšování sazeb vnesly do kryptoměny více nejistoty.
„Čeká nás nejistota a Fed bude jednat, pokud to budou vyžadovat inflační údaje,“ řekl Owen Lau ze společnosti Oppenheimer po pátečním projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella v Jackson Hole ve Wyomingu. „Část, která by mohla rozrušit trh s kryptoměnami, je, pokud úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu, což zklame očekávání, že by sazby mohly být sníženy v první polovině roku 2024. Dokud Fed nezaznamená trvalý pokrok, nikoliv pouze dosažení 2% inflace, zdá se, že bude pokračovat v restriktivním přístupu.“
Přesto se trh jevil relativně klidný. Srpnový propad byl největším jednodenním výprodejem od vrcholu propadu FTX v listopadu. Analýza společnosti Indicia Labs týkající se konverzace na sociálních sítích o kryptoměnách však ukazuje, že sentiment se z pozitivního poklesu cen po celých sedm dní ponořil pouze do neutrálního teritoria.
Zdroj: Reuters
Tento pokles bledne ve srovnání s poklesem, který se odehrál v listopadu, kdy sentiment klesl z pozitivního na neutrální ve dnech předcházejících pádu a o čtyři dny později sklouzl do „velmi negativního“ teritoria.
„Ve skutečnosti nedošlo k žádné velké změně v základech,“ řekl Gustavo Schwenkler, docent na Leavey School of Business na Santa Clara University a spoluzakladatel společnosti Indicia Labs. „Právě teď se děje to, že lidé prostě vyčkávají. Nevíme, co se stane s Komisí pro cenné papíry a burzy a zda se případně objeví nová politika. Není jasné, kam se krypto v USA posune.“ Z pohledu regulace.
Kromě regulačního převisu banka JPMorgan ve čtvrtek uvedla, že korekci bitcoinu lze „částečně přičíst širší korekci rizikových aktiv, jako jsou akcie a zejména technologie, které se zase zdají být vyvolány zpěněným pozicováním v technologiích, vyššími reálnými výnosy v USA a obavami z růstu v Číně“, ale že „v nejbližším období vidí pro krypto trhy omezený pokles“.
Údaje o obchodování také ukazují, že dlouhodobými investory nedávné oslabení jen tak neotřáslo. Investoři, kteří si své bitcoiny drží rok nebo déle, nyní podle Glassnode tvoří téměř 70 % držitelů bitcoinů. Nejnovější skupina dlouhodobých držitelů – konkrétně těch, kteří drželi své bitcoiny jeden až dva roky – od začátku roku klesla (36 %), ale počet lidí, kteří nakoupili před dvěma až třemi lety, vzrostl (85,8 %).
Zdroj: Getty Images
„Počet a procento bitcoinů, které jsou v držení déle než rok, se pohybuje blízko historických maxim. To vypovídá o tom, že navzdory volatilitě cen a nedávnému poklesu cen jsou dlouhodobí držitelé neochvějní. Tato skutečnost může být v kombinaci se snížením odměny na polovinu, které proběhne v dubnu příštího roku, odrazovým můstkem pro vyšší ceny v budoucnu,“ uvedl pro CNBC Greg Cipolaro, globální vedoucí výzkumu ve společnosti NYDIG, dceřiné společnosti Stone Ridge Asset Management, která se zabývá kryptoměnami.
Dodal, že ačkoli není jasné, co přesně způsobuje odolnost obchodníků, zralí investoři do kryptoměn si stále více „uvědomují cykly spojené s půlením bitcoinu a očekávají, že se budou opakovat, což povede k růstu cen“.