Dolar je před náročným datovým týdnem stabilní, jen se vyskytl pod tlakem

Americký dolar byl v úterý po silné sérii oslabený, protože obchodníci se před množstvím ekonomických údajů v tomto týdnu zdrželi velkých sázek, zatímco japonský jen se pohyboval poblíž úrovní, které loni vyvolaly intervence.

Vůči koši měn dolar oslabil o 0,06 % na 103,88 poté, co v pondělí klesl o 0,2 %.

Tento měsíc index vzrostl o 2 % a přichází ze série šesti týdnů růstu, když odolné ekonomické údaje z USA posílily očekávání, že sazby mohou zůstat vyšší po delší dobu.

Tento názor získal na síle poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v pátek naznačil, že k ochlazení stále příliš vysoké inflace může být zapotřebí další zvýšení úrokových sazeb, ačkoli jeho slib, že na nadcházejících zasedáních bude postupovat opatrně, poskytl určitou nejistotu.

Zdroj: Getty Images

Údaje o výdajích na osobní spotřebu, oblíbený ukazatel inflace Fedu, budou zveřejněny ve čtvrtek a údaje o mzdách mimo zemědělství přijdou v pátek, ačkoli údaje o počtu volných pracovních míst za červenec zveřejněné později v úterý pomohou udávat tón. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že počet volných pracovních míst dosáhne 9,465 mil. a oproti červnu se mírně sníží.

Podle nástroje CME FedWatch trhy počítají se 78% pravděpodobností, že Fed příští měsíc úrokové sazby nezmění, ale šance na zvýšení sazeb do listopadového zasedání se nyní pohybují kolem 60 % oproti 42 % před týdnem.

„V Evropě nás mezitím ve čtvrtek čeká zpráva o CPI v eurozóně, které trh přikládá velkou váhu, přičemž zářijové rozhodnutí ECB je vnímáno jako jemně vyvážené,“ dodal Hardman.

Euro vzrostlo o 0,1 % na 1,0828 USD, přičemž Hardman uvedl, že jednotná měna našla podporu kolem úrovně 1,08 USD, a šterlink se naposledy nacházel na 1,262 USD, což je o 0,17 % více než v předchozím dni, a posunul se tak z dvouměsíčních minim z minulého týdne.

Zvětšující se rozdíl v úrokových sazbách mezi Japonskem a Spojenými státy tlačí na jen, přičemž nízké výnosy v zemi činí z měny snadný cíl pro prodejce krátkých pozic a vhodný prostředek k financování obchodů.

Japonská měna se v úterý jen málo měnila na 146,4 za dolar, ale zůstala blízko 146,75, což je její nejnižší úroveň od 9. listopadu, které dosáhla o den dříve. Asijská měna se za celý rok vůči dolaru propadla o zhruba 11 %.

Ostražití obchodníci vyhlíželi jakékoli známky intervence ze strany japonských úřadů.

Zdroj: Shutterstock

Japonsko zasáhlo na měnových trzích loni v září, když dolar vzrostl nad 145 jenů, což přimělo ministerstvo financí k nákupu jenu a stlačení páru zpět na úroveň kolem 140 jenů.

„Pokud budou americká data, a tedy i americké výnosy, nadále pevné, mohli bychom být svědky rostoucího tlaku na jen,“ uvedl Charu Chanana, tržní stratég společnosti Saxo.

Chanana uvedl, že hrozba intervence ustoupila na úroveň pod 150 vzhledem k nedostatku komentářů týkajících se měny ze strany guvernéra Bank of Japan Kazuo Uedy na konferenci v Jackson Hole a zatím bez známek verbální intervence.