Euro vůči dolaru oslabuje, obchodníci čekají na další informace

Euro ve středu vůči dolaru oslabilo, protože investoři očekávali další údaje z trhu práce v USA a údaje o inflaci v eurozóně, které by měly napovědět, jakým směrem se bude ubírat politika centrálních bank.

Zveřejněné údaje o inflaci ve Španělsku a Německu by mohly poskytnout určitá vodítka k širším číslům bloku, která mají být zveřejněna ve čtvrtek.

Inflace v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko (NRW) vzrostla meziročně o 5,9 % z červencových 5,8 %, což podpořilo očekávání, že cyklus zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky nemusí brzy skončit.

Ve Španělsku spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 2,6 % z červencových 2,3 % a v souladu s očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří očekávali 2,6 %.

Peněžní trhy zvýšily své sázky na zářijové zvýšení sazeb ECB, když ocenily 60% šanci na změnu o 25 bazických bodů.

„Zářijové zvýšení by v této fázi mohlo být spíše hodem mincí, ale důležitější je, že cítíme, že jestřábi to budou vnímat jako poslední šanci na poslední zvýšení,“ uvedl Benjamin Schroeder, hlavní stratég pro sazby ve společnosti ING.

„Jedním z klíčových vstupů, na jejichž základě dospějeme ke konečnému hodnocení, jsou údaje o inflaci v tomto týdnu,“ dodal.

Zdroj: Pixabay

Euro oslabilo o 0,2 % na 1,0856 USD. Dolarový index – který měří tuto měnu vůči šesti hlavním partnerům včetně jenu a eura – se zvýšil o 0,1 % na 103,67 bodu.

V úterý se dolarový index propadl o 0,39 % a zaznamenal tak nejhorší den za měsíc a půl poté, co pokles počtu otevřených pracovních míst JOLTS na 2-1/2leté minimum podnítil obchodníky k omezení sázek na další zvyšování sazeb v USA. Obchodníci však nyní vyhlížejí měsíční zprávu o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor, která má být zveřejněna v pátek.

„Doporučujeme určitou opatrnost vzhledem k tomu, že (úterní pokles dolaru) byl reakcí na druhořadé údaje o zaměstnanosti a tento týden bude zveřejněno ještě mnoho dalších údajů,“ řekl Matt Simpson, tržní analytik společnosti City Index.

Peněžní trhy v současné době vyčleňují 86,5% šanci na to, že Fed 20. září ponechá sazby na stejné úrovni, ačkoli šance na zvýšení sazeb na následujícím zasedání v listopadu se blíží 50/50.

Předseda Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že další zpřísnění sazeb může být nutné ke zchlazení stále příliš vysoké inflace, ale zároveň slíbil, že bude postupovat opatrně.

Intervence je na řadě

Dolar vzrostl o 0,38 % na 146,43 jenu. V úterý se krátce vyšplhal na 10měsíční maximum 147,375, což vedlo ke zprávě JOLTS.

Loni na podzim takto vysoké úrovně podnítily první intervenci japonských představitelů na nákup jenu za celou generaci.

Člen bankovní rady Bank of Japan Naoki Tamura ve středu zopakoval, že centrální banka při provádění své politiky pozorně sleduje dopady slabého jenu na ekonomiku.

Mezitím australská inflace v červenci zpomalila na sedmnáctiměsíční minimum, což posiluje argumenty pro to, aby Reserve Bank of Australia na svém zasedání příští týden ponechala sazby na stejné úrovni.

Australský dolar se po těchto údajích propadl až o 0,46 %, ale nakonec se z toho oklepal a obchodoval se o 0,25 % níže na úrovni 0,6463 USD.

Čínská lidová banka stanovila oficiální střední hodnotu pro obchodování s jüanem na pevnině pevněji než odhad agentury Reuters, což dělá každý den od poloviny měsíce.

V offshore obchodování jüan oslabil o 0,3 % na 7,3030 za dolar, zůstal však výrazně nad minimem ze 17. srpna na úrovni 7,3490.

Jinde bitcoin oslabil o 1,1 % na 27 415 dolarů poté, co v úterý vzrostl o více než 2 000 dolarů a dosáhl téměř dvoutýdenního maxima na 28 142 dolarů.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Přední světová kryptoměna byla agresivně nakupována po soudním rozhodnutí, které by mohlo otevřít cestu k prvnímu spotovému bitcoinovému fondu obchodovanému na burze svého druhu.