Dolar pravděpodobně brzy neztratí globální dominanci, i když BRICS expanduje

Podle BNY Mellon (NYSE:BK) dolar pravděpodobně v dohledné době neztratí svůj status světové rezervní měny, a to i přesto, že rozšíření skupiny rozvojových zemí BRICS znamená další výzvu pro dominantní postavení dolaru ve světové ekonomice.

Představitelé skupiny BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky – přizvali na summitu minulý týden v Johannesburgu do klubu Írán a Argentinu, Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty (SAE), Etiopii a Egypt.

Jedním z cílů BRICS je najít alternativu k dolaru, poznamenala BNY ve zprávě zveřejněné v pátek.

Uvedla, že přidání Íránu, SAE, Egypta a Saúdské Arábie učiní z nové skupiny těžkou váhu ve vývozu energií – zejména ropy – což naznačuje, že by z nové skupiny mohl vzniknout komoditní koš podpořený zlatem a ropou.

Rozšířený blok by vlastnil 75 % světových zásob manganu, 50 % světových zásob grafitu, 28 % světových zásob niklu a 10 % mědi. Přidáním Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Íránu k BRICS by se mezitím připojili tři největší světoví vývozci ropy a tvořili by 42 % světových dodávek ropy.

Zdroj: Canva

Přesto BNY Mellon dodává, že to nebude stačit na to, aby to zpochybnilo dominantní postavení dolaru.

“Je nepravděpodobné, že by USD v dohledné době ztratil svůj status globální rezervy – nové měnové unie by se měly zaměřit spíše na technologické nebo zelené koše než na koše založené na zlatě nebo uhlíku,” napsal Bob Savage, vedoucí oddělení trhů, strategie a informací ve společnosti BNY Mellon.

“Začlenění SAE a Saúdské Arábie zvedá HDP na obyvatele a ekonomickou sílu, ale pravděpodobně je v rozporu s dlouhodobějšími otázkami přechodu od uhlíkových k udržitelným zdrojům energie,” uvedl Savage.

“Myslíme si, že nejdůležitější faktor pro využití dolaru v příštím desetiletí se místo toho točí kolem technologií – konkrétně špičkových počítačových čipů,” dodal.

Dolar před výkazem výplat klesá; čeká ho ztrátový týden

Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování snížil a před zveřejněním očekávané měsíční zprávy o zaměstnanosti v USA ukončil šestitýdenní vítěznou sérii.

Aktuálně se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 103,544, ale v tomto týdnu je zatím níže o zhruba 0,4 %.

Mzdy mimo zemědělský sektor mají velký význam

Americká m+n ve čtvrtek zaznamenala určité nákupy poté, co údaje ukázaly, že osobní výdaje v USA v červenci vzrostly mnohem více, než se očekávalo, ale americká měna se chystá přerušit dlouhou pozitivní sérii, protože série slabých ekonomických údajů podpořila sázky, že Federální rezervní systém v září ponechá sazby na uzdě.

Objemy jsou přitom před důležitým srpnovým číslem o mzdách mimo zemědělský sektor omezené, protože obchodníci hledají nejnovější indicie, které by mohly informovat o směřování politiky Federálního rezervního systému v nejbližším období.

Analytici očekávají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 170 000 pracovních míst, což je méně než 187 000 v předchozím měsíci, zatímco míra nezaměstnanosti by měla zůstat na úrovni 3,5 %.

Jakékoli známky posílení trhu práce by Federálnímu rezervnímu systému poskytly další podněty a prostor pro další zvyšování úrokových sazeb.

Euro před zveřejněním PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny klesá

EUR/USD se posunul o 0,1 % výše na 1,0848, přičemž euro si připsalo malé zisky poté, co v předchozí seanci kleslo o 0,7 % v návaznosti na údaje, které ukázaly, že jádrová inflace v eurozóně v srpnu klesla.

Vyšší než očekávané údaje o inflaci v hlavních ekonomikách regionu, tedy v Německu, Francii a Španělsku, vyvolaly očekávání skokového růstu inflace, který se však nenaplnil.

Kolem příštího zasedání Evropské centrální banky panuje velká nejistota, neboť inflace zůstává nad cílem, ale členka bankovní rady Isabel Schnabelová, která je známým jestřábem politiky, přiznává, že růst eurozóny je slabší, než se ještě před několika měsíci předpokládalo.

Později během seance bude zveřejněn konečný index PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny a u srpnového údaje se očekává mírné zlepšení poté, co předchozí číslo ukázalo, že aktivita v tomto sektoru zpomalila nejrychlejším tempem od začátku pandemie.

“Náš makro tým se domnívá, že šance na zářijové zvýšení sazeb jsou podhodnocené (nyní 43% pravděpodobnost), což znamená, že EUR/USD by mohl v příštích týdnech získat malou podporu z příběhu ECB,” uvedli analytici ING ve své poznámce.

Zdroj: Unsplash

Júan klesá navzdory kroku PBOC

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2622, přičemž jüanu poskytl velmi malou podporu soukromý průzkum, který ukázal, že čínský výrobní sektor v srpnu nečekaně vzrostl, a Čínská lidová banka snížila poměr devizových rezerv, které musí držet místní banky.

To by sice mělo čínské měně poskytnout podporu, ale širší výhled pro druhou největší ekonomiku světa, a tím i pro jüan, zůstává stále skličující, protože hospodářské oživení po skončení krize COVID zpomaluje.

Jinde měnový pár GBP/USD mírně poklesl na 1,2668, zatímco USD/JPY se v tlumeném obchodování snížil o 0,1 % na 145,50 poté, co japonské údaje ukázaly, že se v srpnu dále snížila místní výrobní aktivita.