Dolar během svátečního obchodování klesá kvůli domněnkám, že Fed skončil se zvyšováním úrokových sazeb

Dolar v pondělí, kdy byly americké trhy kvůli svátku zavřené, klesl, protože investoři zvažovali údaje o pracovních místech v USA, které vykazovaly určité známky ochlazení, což posílilo sázky, že Federální rezervní systém by mohl být u konce svého cyklu zpřísňování měnové politiky.

Vůči koši měn se dolar snížil o 0,1 % na 104,14, ale zůstal blízko dvouměsíčního maxima 104,44, kterého dosáhl 25. srpna. V srpnu si index připsal 1,7 % a přerušil tak svou dvouměsíční sérii ztrát.

Páteční údaje ukázaly, že růst počtu pracovních míst v USA se v srpnu zvýšil, ale míra nezaměstnanosti vyskočila na 3,8 %, zatímco růst mezd se zmírnil. Ekonomika vytvořila o 110 000 pracovních míst méně, než se dříve uvádělo v červnu a červenci.

„Metafora Goldilocks je v ekonomických a finančních kruzích často používána a zneužívána, ale v souvislosti s různými signály ‚měkkého přistání‘, které ze zprávy vycházejí, se v tomto případě zdá být zcela na místě,“ uvedl Ray Attrill, vedoucí oddělení devizové strategie v National Australia Bank (OTC:NABZY).

Řada ekonomických údajů zdůrazňujících mírnou inflaci i uvolnění trhu práce přispěla k dojmu, že se americká ekonomika ochlazuje, aniž by prudce zpomalovala, a posílila tak naděje, že ekonomika je připravena na měkké přistání.

Zdroj: Unsplash

Podle nástroje CME FedWatch trhy oceňují 93% pravděpodobnost, že Fed tento měsíc udrží sazby na stejné úrovni, a více než 60% pravděpodobnost, že v tomto roce již nedojde ke zvýšení sazeb.

Vzhledem k tomu, že americké trhy jsou v pondělí zavřené, bude likvidita pravděpodobně nízká a obchodníci budou váhat s uzavíráním velkých sázek.

Analytici UniCredit očekávají, že obchodování zůstane v pondělí utlumené, přestože později během dne má vystoupit prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Euro vzrostlo o 0,2 % na 1,0793 USD, což je jen kousek od desetitýdenního minima, kterého se vůči dolaru dotklo minulý týden. Sterling vzrostl o 0,3 % na 1,2627 USD.

Britský ministr financí Jeremy Hunt o víkendu uvedl, že inflace je na cestě ke snížení na polovinu do konce roku 2023, a slíbil, že se na tento cíl zaměří, když stanovil své priority před opětovným otevřením parlamentu po letních prázdninách.

Revidované britské údaje zveřejněné v pátek ukázaly, že ekonomika se z pandemie zotavila rychleji, než se původně předpokládalo.

Jinde jeny oslabily o 0,09 % na 146,39 za dolar. Japonská měna se od poloviny srpna obchoduje kolem psychologicky důležité úrovně 145 a obchodníci sledují případné známky intervence.

Japonsko intervenovalo na měnových trzích loni v září, kdy růst dolaru nad 145 jenů přiměl ministerstvo financí k nákupu jenu a stlačení páru zpět na úroveň kolem 140 jenů.

Australský dolar přidal 0,2 % na 0,6465 USD před úterním zasedáním australské centrální banky (Reserve Bank of Australia), na kterém se očekává, že se bude držet při zemi. Průzkum agentury Reuters ukázal, že všichni kromě dvou z 36 ekonomů uvedli, že RBA bude 5. září držet svou oficiální hotovostní sazbu na úrovni 4,10 %.

Zdroj: Pixabay

Australský a novozélandský dolar v pondělí povzbudila opatření čínských úřadů, která mají pomoci podpořit čínský realitní sektor. [AUD/]

Kanadský dolar se před zasedáním Bank of Canada, které se uskuteční tento týden, posunul o 0,14 % na 1,36 za dolar, přičemž se očekává, že centrální banka bude sazby držet.

Pokud jde o budoucnost, investoři se zaměří na řadu představitelů Fedu, kteří by měli tento týden promluvit, aby získali vodítka ohledně toho, co americká centrální banka udělá na svém příštím zasedání 19. a 20. září.