Slabé údaje o globální aktivitě posílají americký dolar na šestiměsíční maximum, Australský dolar se propadá

Nervozita ohledně globálního růstu, zejména v Číně, způsobila, že bezpečný americký dolar se v úterý dostal na několikaměsíční maxima vůči japonskému jenu, euru a libře a australský dolar klesl o více než 1,5 %, protože australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) ponechala sazby na stejné úrovni.

Euro kleslo o 0,56 % na 1,0735, zatímco šterlink klesl o 0,6 % na 1,2559 USD, přičemž obě měny se dostaly na nejnižší úrovně od poloviny června poté, co špatné údaje o aktivitě v Číně a Evropě vyvolaly ve všech třídách aktiv tón snižující riziko.

Dolar vůči jenu vzrostl o 0,63 % na 147,42, což je nejvyšší hodnota od listopadu, a dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči šesti hlavním partnerům, vzrostl o 0,56 % na 104,75, což je nejvyšší hodnota od března.

Čínský index PMI ve službách Caixin byl na úrovni, která byla naposledy zaznamenána v době, kdy byly rozsáhlé oblasti země pod uzavřením, což je poslední z řady slabých údajů z druhé největší ekonomiky světa, zatímco podnikatelská aktivita v eurozóně minulý měsíc také klesala rychleji, než se odhadovalo.

„Dvojí hnací síla dolaru v podobě vyšších výnosů v USA a slabších růstových podmínek mimo USA je stále na pátém stupni,“ uvedl Simon Harvey, vedoucí oddělení devizových analýz ve společnosti Monex Europe.

Zdroj: Getty Images

Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly. Desetiletý americký výnos vzrostl o 5 bazických bodů na 4,2261 %.

Nejvíce byl ovlivněn australský dolar vystavený Číně, který klesl o 1,6 % na 0,6363 USD, nejníže od listopadu, což bylo rovněž ovlivněno poslední aktualizací politiky RBA.

Centrální banka ponechala svou základní peněžní sazbu třetí měsíc v řadě na úrovni 4,1 %, a přestože ponechala otevřené dveře pro budoucí zvýšení, ceny na trzích odrážejí očekávání, že sazby odtud nepůjdou výše.

„Celkově zůstává politický postoj RBA přítěží pro australskou měnu, zejména vůči americkému dolaru, kde se zdá být vysoce pravděpodobné, že sazba Fed funds zůstane hluboko do roku 2024 o více než 125 bazických bodů nad hotovostní sazbou RBA,“ uvedl Sean Callow, analytik společnosti Westpac.

Americký dolar se vyšplhal i vůči čínské měně a naposledy si vůči jüanu obchodovanému na offshore trzích připsal 0,42 % na 7,3081 a téměř o tolik vzrostl i na onshore trzích.

Zelená bankovka dosáhla několikaměsíčních maxim na kanadském dolaru a švédské koruně, když vzrostla až na 1,2669 C$, což je nejvyšší hodnota od března, a vůči koruně skandinávské měny si připsala až 0,95 % na 11,111, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2022. Rovněž na norské koruně vzrostla o celé 1 %.