Nastavení pro další bitcoinový býčí běh se stalo ještě jasnějším poté, co minulý týden přelomové rozhodnutí ve věci žaloby společnosti Grayscale proti americké Komisi pro cenné papíry přineslo to, co Bernstein nazývá „změnou hry“ pro správce aktiv.
Tentokrát však bude veden spíše institucemi než drobnými investory, což pomáhá vysvětlit, proč ceny kryptoměn stagnují, přestože v posledních týdnech měly několik pozitivních katalyzátorů.
„Silné představení u soudů (Ripple a Grayscale během dvou měsíců), lepší šance ETF a progresivní zájem institucí staví krypto do pozice bezprecedentního cyklu vedeného kapitálem institucí, na rozdíl od kryptocyklů vedených maloobchodníky v minulosti,“ uvedl Gautam Chhugani ze společnosti Bernstein v pondělní poznámce. „Jedná se o cyklus, který se rozjíždí pomaleji, ale je položen na mnohem silnějších fundamentálních základech regulační jasnosti a vstupu více strategických dlouhodobých hráčů do tohoto prostoru.“
Zdroj: Unsplash
Minulý týden bitcoin vzrostl o více než 7 % poté, co americký odvolací soud pro obvod D.C. rozhodl, že Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) pochybila, když odmítla kryptoinvestičnímu gigantu Grayscale udělit povolení k přeměně jeho populárního bitcoinového trustu, známého pod tickerem GBTC, na burzovně obchodovaný fond. Rally se však neudržela, a než SEC o dva dny později odložila rozhodnutí o prvních spotových bitcoinových ETF, bitcoin odevzdal všechny své zisky z této zprávy.
„Stávající trh s kryptoměnami zůstává trhem s nízkou likviditou a vstup nového kapitálu do tohoto prostoru je omezený. V důsledku toho obchodníci zaujímají pozice kolem událostí a prodávají dobré zprávy,“ napsal Chhugani. „Nedostatek následných kroků na trhu by neměl být interpretován jako nedostatek pokroku směrem k novému kapitalizačnímu cyklu.“
Investoři však zůstávají optimističtí, pokud jde o nedávný vývoj a to, co by mohl znamenat pro trh s kryptoměnami v dlouhodobém horizontu. Rozhodnutí je jen jedním z kroků vpřed, ale mohlo by otevřít dveře ke schválení prvního bitcoinového ETF v USA a odstartovat vlnu nové poptávky po tomto digitálním aktivu.
Je však nepravděpodobné, že by trh osvobodilo od regulatorní nejistoty, která na něj tlačila celý rok.
Podrobnosti rozhodnutí konkrétně ukazují, že SEC bude muset najít nový důvod, proč tyto žádosti opět zamítnout.
Zdroj: Bloomberg
Agentura po celá léta tvrdila, že různé pokusy o bitcoinový ETF nenaplnily obavy z podvodů a manipulace na trhu. Rozhodnutí to smetlo ze stolu s tím, že „ceny futures na bitcoin jsou v konečném důsledku založeny na cenách na spotovém trhu“. Několik bitcoinových futures ETF dostalo zelenou ke spuštění.
„Domníváme se tedy, že kryptoměnový průmysl získá svůj první bitcoinový ETF mezi polovinou října a polovinou března 2024 (plánovaná data přezkumu),“ řekl Chhugani a dodal, že se pravděpodobně nezastaví a mohl by otevřít „obrovskou obchodní příležitost“ pro správce aktiv „generovat poplatky (ve zdravé výši 50-75 bps) za rostoucí třídu aktiv.“
„Tlak průmyslu na spotové ETF Ethereum následuje bezprostředně poté, vzhledem k tomu, že ETH má také podobnou tržní strukturu obchodovaného futures trhu CME (>2 roky) a spotového trhu,“ dodal. „Ve skutečnosti by průmysl správy aktiv tlačil mimo BTC, ETH do oblastí jako jsou špičkové blockchainy (Solana, Polygon atd.) a dokonce by se rozšířil do segmentů, jako jsou přední aktiva DeFi.“