Dolar se drží blízko šestiměsíčního maxima kvůli obavám z globálního růstu

Dolar se držel poblíž šestiměsíčního maxima, protože nervozita ohledně Číny a globálního růstu ovlivnila chuť riskovat, zatímco jen posílil, když hlavní japonský diplomat vyslal varování ohledně měny poté, co dříve klesla na desetiměsíční minimum.

Jen posílil až o 0,4 % na 147,02 za americký dolar poté, co hlavní japonský měnový diplomat Masato Kanda uvedl, že nevylučují možnosti, pokud budou spekulativní pohyby přetrvávat, což je nejsilnější varování od poloviny srpna.

Asijská měna se v posledních několika týdnech pohybovala kolem klíčové úrovně 145 za dolar, což vedlo obchodníky k ostražitému sledování náznaků intervencí ze strany Tokia.

Kanda, náměstek japonského ministra financí pro mezinárodní záležitosti, je od loňského roku ústřední postavou snah země zastavit prudký pokles jenu.

„Výroky naznačují, že by se intervence mohla blížit, přičemž kurz jenu se nachází v intervenčním pásmu, které jsme viděli v loňském roce,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ING a regionální vedoucí výzkumu pro Velkou Británii a střední a východní Evropu.

Japonsko intervenovalo na měnových trzích před 12 měsíci, když dolar vzrostl nad 145 jenů, což přimělo ministerstvo financí k nákupu jenu a stlačení páru zpět na úroveň kolem 140 jenů.

Vůči koši měn se dolar nacházel na úrovni 104,77, tedy nedaleko od šestiměsíčního maxima 104,90, kterého se dotkl v úterý. Ekonomické údaje z Číny a Evropy v úterý rozdmýchaly některé obavy ze zpomalení globálního růstu, což přimělo investory k určitým obavám ohledně americké měny.

Úterní údaje z eurozóny a Británie ukázaly pokles podnikatelské aktivity v minulém měsíci, zatímco průzkum v soukromém sektoru ukázal, že aktivita v oblasti služeb v Číně rostla v srpnu nejpomaleji za posledních osm měsíců.

Euro si připsalo 0,1 % na 1,0733 USD, když v úterý kleslo na tříměsíční minimum 1,0705 USD. Sterling byl naposledy na úrovni 1,2559 USD. V úterý se rovněž dotkla tříměsíčního minima 1,25285 USD.

Ceny ropy se v úterý usadily na desetiměsíčním maximu, protože Saúdská Arábie a Rusko prodloužily omezení dodávek, ačkoli evropské ceny zemního plynu jsou hluboko pod maximy dosaženými v srpnu loňského roku.

Guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller v úterý uvedl, že poslední série ekonomických údajů dává americké centrální bance prostor k tomu, aby zjistila, zda je třeba znovu zvýšit sazby, a že nevidí nic, co by ji nutilo k opětovnému zvýšení nákladů na krátkodobé půjčky.

Podle nástroje CME FedWatch trhy oceňují 93% šanci, že Fed udrží sazby na stejné úrovni ještě tento měsíc, a 55% šanci, že letos již nedojde k žádnému zvýšení.

Zdroj: Canva

Čínský jüan se mezitím ve středu vůči dolaru propadl na desetiměsíční minimum, než snížil některé ztráty, když státní banky nabídly podporu.

Australský dolar vzrostl o 0,1 % na 0,6385 USD poté, co se v úterý potopil o 1,3 % v důsledku slabých údajů z Číny a poté, co australská centrální banka Reserve Bank of Australia ponechala sazby na stejné úrovni.

Dolar jako bezpečná měna posiluje kvůli obavám o růst globální ekonomiky

Americký dolar dnes jako bezpečná měna posiluje kvůli obavám o růst globální ekonomiky, zejména s ohledem na vývoj v Číně. Australský dolar oslabuje poté, co australská centrální banka nechala úrokové beze změny.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 18:35 SELČ rostl o 0,4 procenta na 104,69 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu ztrácelo 0,7 procenta na 1,0725 USD a australský dolar k americké měně ztrácel 1,2 procenta na 0,6382 USD.

Aktivita v čínských službách rostla v srpnu nejpomaleji za posledních osm měsíců, ukázala dnes zveřejněná statistika soukromého sektoru. Druhou největší ekonomiku světa nadále sužuje slabá poptávka a stimulační opatření nedokázala významně oživit spotřebu.

Podnikatelská aktivita v eurozóně se snižuje rychleji, než se zdálo. Ukázala to zpřesněná data za srpen, která dnes zveřejnila společnost S&P Global. V útlumu už je i dominantní sektor služeb, což podle analytiků znamená, že eurozóna by se mohla ocitnout v hospodářské recesi.

„Rostou obavy ze zpomalení globálního růstu, zejména v případě Číny a Evropy. Z toho těží dolar jako bezpečný přístav,“ uvedl analytik Joe Manimboze společnosti Convera.

Australská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby na stejné úrovni již třetí měsíc po sobě. To podpořilo spekulace, že cyklus zpřísňování sazeb je u konce. Zástupci centrální banky dříve naznačili, že mají ceny pevněji pod kontrolou.

Zdroj: Canva