Digitální aktiva si nemohou vydechnout, snaha o regulaci ze strany světových vlád nepolevuje…
Kryptoměny, které je třeba sledovat, nakonec vytiskly další frustrující týden, ale minulé úterý se díky pozitivním fundamentálním zprávám původně vyšplhaly výše. Podle CNBC se americký soud postavil na stranu společnosti Grayscale v jejím soudním sporu s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Před tímto kritickým rozhodnutím regulační úřad zamítl žádost společnosti Grayscale o přeměnu jejího fondu virtuální měny na fond obchodovaný na burze (ETF).
Právní vítězství bohužel nabídlo pouze krátkodobý dopad, který se projevil tím, že hodnota všech kryptoměn dosáhla téměř 1,11 bilionu dolarů. To proto, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) rovněž odložila rozhodnutí o schválení ETF založených na referenčním aktivu blockchain. Tento krok samozřejmě nechal ostatní kryptoměny v nejistotě. Následně se tržní kapitalizace sektoru digitálních aktiv propadla na přibližně 1,03 bilionu dolarů.
V současné době se býčí investoři snaží oživit pozitivní náladu ve virtuálních měnách. Nicméně vzhledem k tomu, že tento prostor nese tržní kapitalizaci, která při posledním sčítání činila méně než 1,04 bilionu dolarů, musí se něco rychle stát. Níže uvádíme sedm kryptoměn, které byste si měli ponechat na seznamu sledovaných.
Bitcoin
Vzhledem k tomu, že americká Komise pro cenné papíry a burzy pokračuje v uplatňování her ohledně ETF na Bitcoin (BTC-USD), není divu, že sentiment je slabý. Za sledovaných 24 hodin od úterního rána se BTC propadl o zhruba 1,2 %. Ve sledovaném období jednoho týdne se referenční kryptoměna propadla o zhruba 1,4 %. V současnosti se pohybuje na hranici tržní kapitalizace těsně nad 500 miliardami dolarů.
Abychom byli spravedliví, několik odborných analytiků se domnívá, že americká Komise pro cenné papíry a burzy bude nakonec nucena schválit Bitcoin ETF. To je naprosto v pořádku. Větším problémem však může být stabilita základní spotřebitelské ekonomiky. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v podstatě prohlásil, že ačkoli ho povzbudily některé dezinflační údaje, ceny zůstávají tvrdošíjně nahoře. Další zvyšování sazeb by tedy mohlo přijít.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Pokud se centrální banka rozhodne ještě agresivněji bojovat proti inflaci, výsledná politika by pro Bitcoin pravděpodobně neznamenala nic dobrého. To by samozřejmě znamenalo protivítr i pro ostatní kryptoměny, což by vyžadovalo opatrný rámec.
Ethereum
Stejně jako výše uvedený Bitcoin, i Ethereum (ETH-USD) vytisklo další nevýrazný výkon. Za sledovaných 24 hodin se ETH propadl o více než 1 %. Během uplynulého týdenního období se blockchainové aktivum číslo dvě podle tržní kapitalizace propadlo o téměř 2 %. V současné době nese ETH tržní kapitalizaci necelých 195 miliard USD, což odráží širší obavy z eroze sentimentu.
Navzdory chmurným zprávám mohou býčí investoři hledat úlevu v Číně. Podle časopisu Forbes sepsal nejvyšší čínský soud zprávu, v níž prohlásil, že kryptoměny představují „legální vlastnictví a jsou chráněny zákonem“. Pokud tomu tak bude, virtuální měny se mohou posunout za hranice svého nejednoznačného právního statusu a stát se legitimní investicí v druhé největší ekonomice světa. Potenciálně by se mohlo jednat o masivní rozvoj virtuálních měn.
Zdroj: Getty Images
Investoři by si však také měli uvědomit, že v poslední době velké investiční banky snížily prognózu hospodářského růstu Číny pod 5 %. Nejsou to jen konspirační weby šířící strach a zkázu, které varují před potížemi postihujícími asijský kolos. Investoři by měli být opět obezřetní.
Tether
Tether (USDT-USD) je stablecoin, který hraje jinou roli než většina ostatních kryptoměn. Tether, vázaný v poměru jedna ku jedné na americký dolar, je doslova virtuální měnou. Pokud se chcete účastnit decentralizovaného virtuálního ekosystému, musíte mít u sebe měnu tohoto ekosystému. Tether tuto roli plní poměrně efektivně a s hodnotou 82,9 miliardy dolarů ovládá třetí největší tržní kapitalizaci mezi blockchainovými aktivy.
Ačkoli je Tether olejem, který pomáhá hladkému chodu kryptoměn, může dojít k potížím. Podle PYMNTS tržní kapitalizace USDT v neděli poprvé po devíti měsících klesla v důsledku nervozity ve stablecoinovém odvětví. Agentura Bloomberg dále citovala údaje, které ukázaly, že objem obchodů v sektoru digitálních aktiv letos klesl, protože úrokové sazby stoupaly.
Zdroj: Pexels
V podstatě ani hlavní kryptoměny nemohou uniknout reálným potížím, které postihují jak retailové, tak institucionální investory. Ano, samotná digitální aktiva mohou být decentralizovaná. Spotřebitelské problémy, jako je inflace, jsou však do značné míry centralizované v tom smyslu, že všemocný dolar stále diktuje podmínky. V důsledku toho je třeba být s Tetherem opatrný. Ačkoli si nemyslím, že by byl v plánu kolaps, člověk prostě nikdy neví.