Asijský devizový trh beze změny, dolar na šestiměsíčním maximu, protože silné údaje z USA vyvolávají obavy z vývoje sazeb

Většina asijských měn se ve čtvrtek pohybovala v úzkém rozpětí, zatímco dolar se ustálil poblíž šestiměsíčních maxim, protože známky lepkavé inflace v USA vyvolávaly pokračující obavy z jestřábího postoje Federálního rezervního systému.

Slabé ekonomické údaje z Číny také zhoršily náladu na asijských trzích, když dovoz i vývoz do této země do srpna nadále klesal, i když pomaleji, než se očekávalo.

Přebytek obchodní bilance Číny klesl více, než se očekávalo, v souvislosti s oslabením celkového obchodu, což zatížilo jüan. Čínská měna klesla o 0,1 % a dotkla se tak nejslabší úrovně od listopadu 2022.

Obavy z dalších obchodních rozbrojů mezi USA a Čínou rovněž zatížily sentiment poté, co republikánští zákonodárci vyzvali k úplnému zastavení vývozu technologií některým čínským společnostem kvůli jejich údajnému porušování obchodních omezení.

Jihokorejský won po prudkých ztrátách v posledních dvou seancích vzrostl o 0,2 %, zatímco singapurský a tchajwanský dolar ztratily po zhruba 0,1 %.

Indická rupie se zotavila z téměř rekordních minim, ale zůstala pod tlakem prudkého růstu cen ropy. Rupie je na ropu obzvláště citlivá vzhledem k velké závislosti Indie na jejím dovozu.

Australský dolar klesl o 0,2 %, když údaje ukázaly, že přebytek obchodní bilance země se v červenci dostal na sedmnáctiměsíční minimum, což bylo ovlivněno především klesajícím vývozem komodit do Číny.

Dolar poblíž šestiměsíčního maxima po silných údajích z oblasti služeb
Údaje zveřejněné v noci ukázaly, že aktivita v americkém sektoru služeb v srpnu vzrostla více, než se očekávalo, a dále se zvýšil i ukazatel cen v tomto sektoru.

Tyto údaje podpořily obavy, že inflace zůstane v nejbližším období lepkavá, což vyvolalo pokračující jestřábí výhled Fedu

Dolar se držel na nejvyšších úrovních od poloviny března, přičemž dolarový index a futures na dolarový index se v asijském obchodování příliš nepohnuly. Obavy ze zhoršení globálních ekonomických podmínek také podnítily poptávku po dolaru jako bezpečném přístavu.

Tento týden vystoupí řada představitelů Fedu, kteří nabídnou další náznaky ohledně měnové politiky před rozhodnutím o úrokových sazbách, které bude přijato později v průběhu měsíce. Všeobecně se očekává, že Fed ponechá sazby na stávající úrovni, ale zároveň zopakuje svou rétoriku o vyšších sazbách na delší dobu.

Japonský jen se dostal na 10měsíční minimum, protože holubičí signály BOJ přetrvávají
Japonský jen ve čtvrtek stagnoval poté, co se v nočním obchodování propadl na nejnižší úroveň od listopadu 2022.

Japonská měna čelila tento týden opětovnému oslabení, když dva představitelé Bank of Japan zopakovali, že banka pravděpodobně zachová svou ultra holubičí politiku v nejbližším období, nebo alespoň dokud neuvidí trvalé zvýšení inflace a růstu mezd.

Jenu v uplynulém roce uškodil rostoucí rozpor mezi místními a americkými úrokovými sazbami a očekává se, že s delším setrváním amerických sazeb na vyšších úrovních se mu příliš neuleví.

Japonští představitelé však také nedávno varovali, že by vláda mohla intervenovat na měnových trzích, aby zastavila další oslabování jenu.