Dolar se drží blízko šestiměsíčních maxim; americká ekonomika vykazuje odolnost

Americký dolar se na počátku čtvrtečního evropského obchodování ustálil poblíž šestiměsíčního maxima, k čemuž přispěly známky odolnosti americké ekonomiky, i když globální výhled oslabil.

Aktuálně se dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 104,897, když předtím dosáhl jen těsně pod 105, což je jeho nejvyšší úroveň od poloviny března.

Americká ekonomika vykazuje odolnost

Ve středu zveřejněné údaje ukázaly, že aktivita v americkém sektoru služeb v srpnu vzrostla více, než se očekávalo, a dále se zvýšil i ukazatel cen v tomto sektoru.

Tyto údaje podpořily obavy, že inflace zůstane v nejbližším období lepkavá, což vyvolalo pokračující jestřábí výhled Federálního rezervního systému.

Později během seance se očekává, že údaje o nezaměstnanosti ukáží, že americký trh práce zůstává zdravý, přičemž se očekává, že počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti mírně vzrostly na 235 000 z 228 000 v předchozím týdnu.

Ve čtvrtek bude také zajímavá plejáda představitelů Fedu, kteří by měli později vystoupit na fintech konferenci pořádané filadelfským Fedem, než vstoupí do období výpadku před svým zasedáním koncem tohoto měsíce.¨

Zdroj: Pixabay

Slabá německá průmyslová výroba zatěžuje euro

Jinde vypadají ekonomické zprávy mnohem méně působivě.

EUR/USD klesl o 0,1 % na 1,0719, tedy blízko nejnižší úrovně od června, poté, co německá průmyslová výroba v červenci oproti předchozímu měsíci klesla o 0,8 %, což je více než očekávaný pokles o 0,5 %, a zdůraznila tak problémy, kterým čelí zpracovatelský průmysl v největší evropské ekonomice.

Tvůrci politiky Evropské centrální banky se ve středu snažili investory varovat, že centrální banka by na svém zasedání příští týden mohla ještě jednou zvýšit úrokové sazby, což by bylo její desáté zvýšení v řadě.

Vzhledem ke zhoršující se ekonomické aktivitě v celém regionu se však zvyšuje očekávání, že se Rada guvernérů rozhodne pro pauzu, i když si ponechá otevřené dveře pro další kroky.

Propad britských cen nemovitostí

GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2502, tedy nedaleko tříměsíčního minima z předchozí seance, poté, co údaje největšího britského poskytovatele úvěrů Halifax ukázaly, že ceny domů ve Velké Británii v srpnu meziročně klesly o 4,6 %.

To naznačuje, že ceny klesají nejrychlejším tempem od doby po finanční krizi, a situace se pravděpodobně ještě zhorší, neboť Halifax očekává další pokles cen nemovitostí.

Slabé obchodní údaje zatěžují čínský jüan

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,3254, přičemž jüan klesl na nejslabší úroveň od listopadu 2022 poté, co slabé ekonomické údaje z Číny rovněž oslabily sentiment vůči asijským trhům, přičemž dovoz i vývoz v zemi do srpna nadále klesal, i když pomaleji, než se očekávalo.

USD/JPY klesl o 0,1 % na 147,50, přičemž kurz jenu se nacházel poblíž desetiměsíčního minima, na což mělo vliv zopakování dvou představitelů Bank of Japan, že banka v nejbližší době pravděpodobně zachová svou ultra-dovish politiku.