Asijský devizový trh je utlumený, čínský jüan dosáhl minima z roku 2008

Většina asijských měn se v pátek příliš nepohnula, protože slabé údaje z Japonska zvýšily obavy ze zpomalení globálního hospodářského růstu, zatímco čínský jüan se vůči dolaru propadl na více než 15leté minimum kvůli obnoveným obavám ohledně čínsko-amerických vztahů.

Jüan klesl o 0,2 % na 7,3443, což je jeho nejslabší úroveň vůči dolaru od února 2008. Měnu tento týden zasáhla vlna prodejního tlaku, když se zhoršující se rétorika s USA přidala k obavám ze zpomalení čínské ekonomiky.

Peking údajně zakázal vládním úředníkům používat iPhone společnosti Apple Inc (NASDAQ:AAPL) pro oficiální účely, přičemž tento krok přišel v souvislosti s výzvami amerických představitelů k plošnému zákazu vývozu technologií do Číny.

Tyto kroky přišly také v době, kdy ekonomické údaje z Číny nadále vykreslovaly neutěšený obraz druhé největší ekonomiky světa, což zvýšilo obavy z pomalého oživení v zemi po skončení krize.

Dolar se kvůli obavám z Fedu přiblížil k šestiměsíčnímu maximu

V noci zveřejněné údaje ukázaly, že počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně klesl. Tento údaj spolu se silným údajem o cenách v americkém sektoru služeb ukázal, že trh práce a inflace zůstávají odolné.

Tyto dva faktory dávají Federálnímu rezervnímu systému větší podnět k udržení vyšších sazeb, což představuje slabý výhled pro asijské trhy. Centrální banka se sejde koncem tohoto měsíce a všeobecně se očekává, že sazby ponechá na více než dvacetiletém maximu.

Dolarový index a futures na dolarový index během asijského obchodování klesly každý o zhruba 0,1 %, ale zůstaly blízko šestiměsíčních maxim v důsledku rostoucích obav z jestřábího postoje Fedu. Výnosy amerických státních dluhopisů zůstaly tento týden také převážně na zvýšené úrovni.

To zase zatížilo většinu asijských měn, stejně jako slabé ekonomické údaje z Japonska.

Zdroj: Shutterstock

Japonský jen na 10měsíčním minimu, HDP za 2. čtvrtletí revidován níže

Japonský jen se v pátek pohyboval těsně nad desetiměsíčním minimem a dostal se pod nový tlak poté, co vláda snížila svůj původní odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí.

Revize ukázala, že pokračující měnové stimuly ze strany Bank of Japan neposkytují japonské ekonomice takovou podporu, jak se původně odhadovalo, zejména proto, že se země potýká s pomalým růstem mezd a slábnoucí poptávkou na svých největších exportních trzích, zejména v Číně.

Přesto představitelé BOJ ve velké míře zopakovali potřebu volnější měnové politiky v nadcházejících měsících, což ukazuje na větší tlak na jen s tím, jak se zvětšuje rozdíl mezi místními a americkými úrokovými sazbami.

Trhy také sledovaly případné intervence japonské vlády na měnových trzích v návaznosti na pokračující varování před spekulacemi proti jenu.

Širší asijské měny se pohybovaly jen málo, ale za celý týden si nesly prudké ztráty. Indická rupie vzrostla o 0,1 % poté, co se přiblížila k rekordním minimům, zatímco jihokorejský won citlivý na úrokové sazby vzrostl o 0,1 %, ale za celý týden klesl o 1,2 %.

Obavy z Číny táhly tento týden australský dolar o 1 % dolů, stejně jako ponechání úrokových sazeb na uzdě ze strany Reserve Bank.

Zdroj: Getty Images