Bill Gates a Elon Musk: Ukázka z nové Muskovy biografie od Waltera Isaacsona

Následující text je převzat z biografie Waltera Isaacsona „Elon Musk“, která vychází 12. září.

„Hele, rád bych se s tebou sešel a promluvil si o filantropii a klimatu,“ řekl Bill Gates Elonu Muskovi, když se náhodou ocitli na stejném setkání na začátku roku 2022. Prodej Muskových akcií ho vedl k tomu, že z daňových důvodů vložil 5,7 miliardy dolarů do charitativního fondu, který založil. Gates, který se v té době věnoval převážně filantropii, měl mnoho návrhů, které chtěl přednést.

V minulosti spolu již několikrát přátelsky komunikovali, mimo jiné když Gates přivedl do SpaceX svého syna Roryho. Musk se dokázal ztotožnit s člověkem, který vybudoval společnost díky tvrdé a neústupné práci. Dohodli se, že si domluví návštěvu, a Gates, který má tým plánovačů a asistentů, řekl, že nechá svou kancelář zavolat Muskovu plánovači.

„Nemám plánovače,“ odpověděl Musk. Rozhodl se zbavit svého osobního asistenta a plánovače, protože chtěl mít svůj kalendář plně pod kontrolou. „Prostě ať sekretářka zavolá přímo mně.“ Gates se cítil divně, když Muskovi volal jeden z jeho asistentů, a tak to udělal přímo a domluvil si čas, kdy se mohou sejít v Austinu.

„Právě jsem přistál,“ napsal Gates 9. března 2022 odpoledne.

„Super,“ odpověděl Musk, který za ním poslal Omeada Afshara ke vchodu do Gigafactory.

Zdroj: Bloomberg

Ve vzácném bratrstvu lidí, kteří se pyšní titulem nejbohatšího člověka na Zemi, mají Musk a Gates jistou podobnost. Oba mají analytické myšlení, schopnost soustředit se jako laser a intelektuální jistotu, která hraničí s arogancí. Ani jeden z nich nestrpí hlupáky. Díky všem těmto vlastnostem bylo pravděpodobné, že se nakonec střetnou, což se také stalo, když Musk začal Gatese provádět po továrně.

Gates tvrdil, že baterie nikdy nebudou schopny pohánět velké polopásové vozy a že solární energie nebude hlavní součástí řešení klimatického problému. „Ukázal jsem mu čísla,“ řekl Gates. „Je to oblast, kde jsem zjevně věděl něco, co on ne.“ Také Muskovi vyčinil v otázce Marsu. „Nejsem člověk, který by se zajímal o Mars,“ řekl mi později Gates. „V otázce Marsu to přehání. Nechal jsem si od něj vysvětlit jeho myšlení o Marsu, což je poněkud bizarní myšlení. Je to taková šílená věc, že na Zemi možná vypukne jaderná válka, a tak jsou lidé na Marsu a vrátí se dolů a, víte, budou živí, až se všichni navzájem vyvraždíme.“

Přesto na Gatese udělala dojem továrna, kterou Musk postavil, a jeho detailní znalost každého stroje a procesu. Obdivoval také SpaceX za rozmístění velké konstelace satelitů Starlink, které poskytují internet z vesmíru. „Starlink je realizací toho, co jsem se snažil udělat s Teledesicem před 20 lety,“ řekl.

Na závěr prohlídky se rozhovor stočil na filantropii. Musk vyjádřil svůj názor, že většina z ní jsou „nesmysly“. Odhadl, že na každý vložený dolar připadá pouze 20 centů. Pro změnu klimatu by mohl udělat více dobrého, kdyby investoval do společnosti Tesla.

„Hele, ukážu ti pět projektů po sto milionech,“ odpověděl Gates. Vyjmenoval peníze pro uprchlíky, americké školy, lék na AIDS, vymýcení některých druhů komárů pomocí genových pohonů a geneticky modifikovaná semena, která budou odolávat dopadům klimatických změn. Gates je v oblasti filantropie velmi pečlivý a slíbil, že pro Muska napíše „superdlouhý popis nápadů“.

Museli řešit jednu spornou otázku. Gates zkrátil akcie společnosti Tesla a vsadil na to, že jejich hodnota klesne. Ukázalo se, že se mýlil. Než přijel do Austinu, přišel o 1,5 miliardy dolarů. Musk se o tom dozvěděl a zuřil. Prodejci krátkých pozic obsadili jeho nejužší kruh pekla. Gates se omluvil, ale Muska to neuklidnilo. „Omluvil jsem se mu,“ řekl Gates. „Jakmile se dozvěděl, že jsem zkrátil akcie, byl na mě super zlý, ale on je super zlý na spoustu lidí, takže si to nemůžete brát příliš osobně.“

Zdroj: Getty Images

Spor odrážel rozdílné způsoby myšlení. Když jsem se Gatese zeptal, proč zkrátil akcie Tesly, vysvětlil mi, že si spočítal, že nabídka elektromobilů předběhne poptávku, což způsobí pokles cen. Přikývl jsem, ale stále jsem měl stejnou otázku: Proč zkrátil akcie? Gates se na mě podíval, jako bych nepochopil, co mi právě vysvětlil, a pak odpověděl, jako by odpověď byla zřejmá: Myslel si, že zkrácením Tesly může vydělat.

Tento způsob myšlení byl Muskovi cizí. Věřil v poslání převést svět na elektromobily a všechny své dostupné peníze vkládal do tohoto cíle, i když se to nezdálo jako bezpečná investice. „Jak může někdo říkat, že je zapálený pro boj proti klimatickým změnám, a pak udělat něco, co snížilo celkové investice do společnosti, která dělá nejvíc?“ zeptal se mě několik dní po Gatesově návštěvě. „Je to čiré pokrytectví. Proč vydělávat na neúspěchu společnosti, která vyrábí auta na udržitelnou energii?“

Muskova přítelkyně Claire Boucherová, interpretka známá jako Grimes, přidala vlastní výklad: „Představuji si, že je to tak trochu soutěž v poměřování pinďourů.“

Gates v polovině dubna navázal a poslal Muskovi slíbený dokument o možnostech filantropie, který osobně napsal. Musk odpověděl textovou zprávou s jednoduchou otázkou: „Stále máte proti Tesle krátkou pozici ve výši půl miliardy dolarů?“.

Gates seděl v jídelně hotelu Four Seasons ve Washingtonu se svým synem Rorym, který právě začínal studovat postgraduální studium. Zasmál se, ukázal Rorymu text a požádal ho o radu, jak odpovědět.

„Prostě řekni ano a pak rychle změň téma,“ navrhl Rory.

Gates to zkusil. „Promiň, že jsem to neuzavřel,“ odepsal. „Rád bych si s vámi promluvil o možnostech filantropie.“

Nefungovalo to. „Promiň,“ odpálil Musk okamžitě. „Nemohu brát vážně vaši filantropii v oblasti klimatu, když máte masivní krátkou pozici proti Tesle, společnosti, která dělá nejvíce pro řešení klimatických změn.“

Zdroj: AP Photo

Když se Musk rozzlobí, dokáže být zlý, zejména na Twitteru. Na Twitteru zveřejnil obrázek Gatese v golfovém tričku s vypouklým břichem, na kterém vypadal téměř jako těhotný. „V případě, že potřebujete rychle ztratit erekci,“ zněl Muskův komentář.

Gates se skutečně podivoval nad tím, proč se Musk rozčiluje, že zkrátil akcie. A Musk byl stejně zmatený z toho, že to Gatesovi může připadat zmatené. „V tuto chvíli jsem přesvědčen, že je kategoricky šílený (a kretén do morku kostí),“ napsal mi Musk hned po výměně názorů s Gatesem. „Vlastně jsem ho chtěl mít rád (povzdech).“

Co se týče Gatese, ten byl mnohem laskavější. Později téhož roku byl na večeři ve Washingtonu, kde lidé Muska kritizovali. „Můžete si o Elonově chování myslet, co chcete,“ řekl Gates, „ale v naší době není nikdo, kdo by pro posunutí hranic vědy a inovací udělal víc než on.“

Walter Isaacson je spolupracovníkem CNBC a autorem životopisů Elona Muska, Jennifer Doudné, Leonarda da Vinciho, Steva Jobse, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina a Henryho Kissingera.