Jak to aktuálně vypadá s asijskou ekonomikou?

Většina asijských akcií v pondělí klesla, protože trhy se před dalšími informacemi o inflaci a úrokových sazbách v USA nadále vyhýbaly riziku, zatímco společnost Alibaba zaznamenala prudké ztráty poté, co nečekaně odešel šéf její cloudové jednotky.

Hongkongský index Hang Seng byl zdaleka nejhorší mezi svými protějšky, když poklesl o 1,6 % v důsledku propadu těžkých technologických akcií. Alibaba Group (HK:9988) (NYSE:BABA) byla největším poklesem z celé řady, když ztratila více než 3 % poté, co gigant v oblasti elektronického obchodování oznámil, že jeho odcházející generální ředitel Daniel Zhang skončí i ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva jeho cloudové jednotky.

Média o víkendu rovněž informovala, že Alibaba zvažuje pozastavení plánů na uvedení svého řetězce obchodů s potravinami Freshippo na burzu, a to kvůli slabšímu než očekávanému výhledu ocenění.

Hongkongské akcie doháněly své regionální protějšky poté, co bylo v pátek kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám pozastaveno obchodování.

Japonský index Nikkei 225 klesl o 0,2 %, zatímco TOPIX zůstal beze změny, protože guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda uvedl, že banka by potenciálně mohla zvážit odklon od záporných úrokových sazeb, čímž by ukončila desetiletí trvající měnovou podporu, které se těšily místní akcie.

Ueda řekl místním novinám, že BOJ bude mít do konce roku dostatek údajů, aby mohla rozhodnout, zda je třeba ponechat sazby záporné.

Australský index ASX 200 zůstal beze změny a získal určitou podporu díky optimismu ohledně Číny, zatímco futures na indický index Nifty 50 ukazovaly na mírně negativní otevření. Jihokorejský index KOSPI vzrostl o 0,2 %, k čemuž přispělo zotavení místních technologických akcií z nedávných ztrát.

Zdroj: Asiatimes

Růst výnosů amerických státních dluhopisů v očekávání klíčových údajů o inflaci, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, stále tlačil na většinu asijských technologických akcií. Regionální akcie se také potýkaly s potenciální eskalací obchodní války mezi USA a Čínou, protože Peking zakázal vládním úředníkům používat iPhone společnosti Apple Inc (NASDAQ:AAPL).

Čínské akcie rostou, protože se zlepšuje inflace

Čínské akcie v pondělí mezi svými kolegy vyčnívaly, protože údaje zveřejněné o víkendu ukázaly určité zlepšení deflačního trendu v zemi. Indexy Shanghai Shenzhen CSI 300 a Shanghai Composite vzrostly o 0,2 %, resp. 0,4 %, když v sobotu zveřejněné údaje ukázaly, že inflace spotřebitelských cen v srpnu vzrostla po poklesu v předchozím měsíci.

Růst cen výrobců však zůstal v poklesu, i když pomalejším tempem než v předchozím měsíci.

Zlepšené údaje o inflaci byly doprovázeny dalšími stimulačními opatřeními čínské vlády, zejména dalším uvolněním omezení na trhu nemovitostí.

Čínské akcie se však za celý rok stále obchodovaly převážně v záporných hodnotách, což bylo ovlivněno rostoucími obavami ze zpomalení ekonomického růstu v zemi. Ačkoli nedávné údaje vykazovaly určité známky zlepšení, čínský výrobní sektor byl stále pod tlakem zpomalující se poptávky a ochlazovala se i aktivita v sektoru služeb.

Zdroj: asia.nikkei.com