Dolar po zveřejnění CPI ustupuje, euro před rozhodnutím ECB roste

Americký dolar se v ranním evropském obchodování ve čtvrtek po zveřejnění americké inflace snížil, zatímco euro před netrpělivě očekávaným zasedáním Evropské centrální banky, na kterém se budou stanovovat úrokové sazby, vzrostlo z nedávných minim.

Aktuálně se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 104,269, a byl tak na cestě k záporným hodnotám za celý týden.

Rozhodnutí ECB o sazbách má velký význam

Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0745 a pokračoval tak v růstu z tříměsíčního minima 1,0686 z minulého týdne, když se obchodníci připravovali na poslední rozhodnutí ECB o úrokových sazbách, které bude zveřejněno později během seance.

Všeobecně se očekávalo, že centrální banka pozastaví svůj cyklus zvyšování sazeb poté, co prezidentka Christine Lagardeová koncem července takový krok naznačila.

Od té doby se však očekávání posunula spíše směrem k desátému zvýšení úrokových sazeb v řadě poté, co zpráva agentury Reuters, zveřejněná na začátku tohoto týdne, naznačila, že tvůrci politiky ECB očekávají, že inflace ve dvaceti zemích eurozóny zůstane v příštím roce nad 3 %. To je výrazně nad jejím dvouprocentním střednědobým cílem.

Zdroj: Canva

„Náš základní scénář počítá se zvýšením sazeb, což by se po oznámení promítlo do silnějšího eura,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Vzhledem k tomu, že EUR/USD se však od červencového maxima 1,12 nachází na stabilní medvědí dráze, je skutečnou otázkou, zda by zvýšení sazeb tento trend obrátilo. Krátká odpověď zní: pravděpodobně ne.“

Listopadové zasedání Fedu nabývá na důležitosti

Dolar se po středečním zveřejnění nejnovějších údajů o inflaci v USA, které ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA se v srpnu zvýšily nejvíce za posledních 14 měsíců, když vzrostly náklady na benzin, ale meziroční nárůst základní inflace byl nejmenší za téměř dva roky, o něco snížil.

Tato čísla nedokázala změnit názory na pozastavení činnosti Federálního rezervního systému v příštím týdnu a pozornost se nyní obrací k listopadovému zasedání, které je klíčové pro určení nálady na trhu.

Míra jádrové inflace vykazuje známky stabilizace na nižších úrovních, ale růst cen ropy by mohl celkovou míru inflace ještě zvýšit.

Později ve čtvrtek nás čekají další údaje o inflaci v USA v podobě srpnových cen výrobců, zatímco maloobchodní tržby by měly vykázat zpomalení tempa růstu, protože spotřebitelé omezují své výdaje.

Jüan čeká na klíčové ekonomické údaje

Jinde USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2744, ale jüan zůstal vysoko nad nedávným desetiměsíčním minimem, protože Čínská lidová banka podpořila měnu sérií silných denních fixací středního bodu.

V pátek budou zveřejněny údaje o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, které by měly nabídnout další náznaky oživení největší asijské ekonomiky.

USD/JPY klesl o 0,2 % na 147,10, přičemž kurz jenu se pohyboval těsně nad desetiměsíčním minimem, protože trhy očekávaly další signály od Bank of Japan ohledně toho, kdy plánuje odklon od režimu záporných sazeb.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2494 před zasedáním Bank of England, které se uskuteční příští týden, zatímco AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6440 poté, co údaje ukázaly, že ekonomika v srpnu vytvořila konsensuálně nadprůměrných 64 900 pracovních míst.