Nejlepší akcie Billa Gatese v oblasti umělé inteligence (kromě Microsoftu)

Bill Gates ve svém blogu na začátku tohoto roku napsal: „Za svůj život jsem viděl dvě demonstrace technologie, které mi připadaly revoluční.“ Prvním bylo grafické uživatelské rozhraní (GUI). Gates na této technologii nakonec vydělal miliardy dolarů tím, že ji adaptoval do operačního systému Windows společnosti Microsoft (MSFT).

Jaká byla druhá revoluční technologie, kterou Gates viděl? Umělá inteligence (AI). „Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vznik mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu,“ napsal.

Microsoft je bezpochyby jeho oblíbenou akcií s umělou inteligencí. Po Microsoftu je tu však ještě jedna, která je pravděpodobně jeho nejlepší volbou – a Wall Street si myslí, že by mohla během příštích 12 měsíců vyletět o téměř 70 %.

Navrhování léků pomocí umělé inteligence

Společnost Schrödinger (SDGR) možná neodpovídá představě, kterou má mnoho investorů o akciích s umělou inteligencí. Využívá umělou inteligenci, ale velmi cíleně – k navrhování léků.

Zdroj: Gettyimages

Navrhování léků je složité, nákladné a časově náročné. Má také velmi vysokou míru neúspěchu. Softwarová platforma společnosti Schrödinger pomáhá tyto problémy řešit.

Společnost využívá umělou inteligenci i fyziku k objevování nových molekul, které mají optimální profily pro vývoj léků. Její přístup snižuje náklady a čas spojené s objevováním léčiv ve srovnání s tradičními metodami.

Tyto výhody upoutaly pozornost biofarmaceutického průmyslu. V loňském roce si všech 20 největších biofarmaceutických společností podle výše tržeb licencovalo řešení společnosti Schrödinger.

Spojení s Gatesem

Gates na společnost Schrödinger nenarazil teprve nedávno. Koncem roku 2010 osobně navštívil newyorskou kancelář společnosti. Multimiliardář se setkal s předními vědci společnosti Schrödinger a zúčastnil se zasedání jejího vědeckého poradního sboru. Začátkem téhož roku Gates sdělil deníku The Wall Street Journal, že do společnosti Schrödinger investoval 10 milionů dolarů.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Během několika následujících let vedl Gates další významné investice do společnosti Schrödinger. V roce 2019, kdy byla společnost Schrodinger ještě soukromou společností, se nadace Bill and Melinda Gates Foundation Trust podílela na financování v hodnotě 85 milionů dolarů.

Pokud chcete opravdu vědět, jaké jsou Gatesovy oblíbené akcie, podívejte se na majetek jeho charitativní nadace. Jak prohlásil na začátku letošního roku: „Filantropie je dnes mou prací na plný úvazek.“

K 30. červnu vlastnila nadace Billa a Melindy Gatesových téměř 7 milionů akcií společnosti Schrödinger, což představuje 11,1% podíl ve společnosti. Jedinou další akcií umělé inteligence, kterou trust vlastní, je akcie společnosti Microsoft.

Gates není jediný, kdo má společnost Schrödinger opravdu rád. Významným akcionářem je také společnost Ark Investment Management Cathie Woodové. Také analytici z Wall Street, kteří se jí věnují, mají o akciích býčí mínění.

Průměrná 12měsíční cílová cena pro Schrödinger odráží potenciál růstu o 67 %. Nejoptimističtější analytik se domnívá, že by akcie mohly vyletět o více než 135 %.

Z devíti analytiků, kteří se zabývají společností Schrödinger a kteří byli v srpnu osloveni společností Refinitiv, jich šest hodnotilo akcie jako „buy“ nebo „strong buy“. Žádný z analytiků nedoporučil akcie prodat.

Zdroj: Getty Images

Několik obav

Je Schrödinger superakcií umělé inteligence, kterou je nyní vhodné koupit? Existuje několik obav, o kterých by investoři měli vědět.

Za prvé, tržby společnosti se ve druhém čtvrtletí meziročně snížily o 8,6 %. Zatímco společnost Schrödinger předpokládá celoroční růst tržeb ze softwaru o 15 až 18 %, snížila výhled tržeb z objevování léčiv o 20 milionů dolarů v polovině svého výhledového rozpětí. Společnost uvedla, že nižší prognóza odráží „nová očekávání ohledně načasování milníků spolupráce a dokončení nových aktivit v oblasti rozvoje podnikání“.

Za druhé, Schrödinger zatím není trvale ziskový. Ačkoli ve druhém čtvrtletí vykázala zisk ve výši 4,3 milionu dolarů, tento výsledek byl způsoben výhradně daňovým zvýhodněním ve výši 20,4 milionu dolarů.

Zatřetí se zdá, že ne každý zákazník je s platformou Schrödinger plně srozuměn. Společnost Zai Lab nedávno ukončila spolupráci se Schrödingerem, která trvala dva roky.

Přesto by se pro společnost mohly naskytnout významné dlouhodobé příležitosti. Agresivní investoři by si mohli tuto akcii AI přinejmenším ponechat na svých radarových obrazovkách.