Investoři by měli zvážit nákup těchto potenciálních vítězů v oblasti AI, než prudce vzrostou

Akciím umělé inteligence (AI) se letos dostává velké pozornosti díky rychlému šíření této rozvíjející se technologie, která má potenciál výrazně podpořit globální ekonomiku. Podle odhadů společnosti PwC by umělá inteligence mohla do roku 2030 přispět k ročnímu hrubému domácímu produktu světa částkou 15,7 bilionu dolarů.

Klíčoví hráči v tomto segmentu zaznamenali v roce 2023 rychlý růst svých akcií. Například společnost Nvidia (NVDA) letos zatím vzrostla o 209 %, protože její čipy hrají klíčovou roli při trénování a spouštění modelů umělé inteligence. Očekává se, že dalším velkým příjemcem AI bude společnost Tesla (TSLA), specialista na elektromobily (EV), a to díky rostoucí autonomii automobilů. A společnost Cloudflare (NET) se již v oblasti AI prosazuje díky své schopnosti zabezpečit a zlepšit výkon internetu.

Podívejme se blíže na důvody, proč se tyto tři akcie AI vyplatí tento měsíc koupit.

1. Nvidia

Minulý měsíc společnost Nvidia zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2024 (za tři měsíce do 30. července 2023) a čísla ukazují, proč je právě teď jednou z nejlepších akcií s umělou inteligencí, které lze koupit. Díky 101% meziročnímu skoku v tržbách na 13,5 miliardy dolarů a 429% nárůstu zisku bez GAAP na 2,70 dolaru na akcii je zřejmé, jak velká je poptávka po čipech s umělou inteligencí této společnosti.

Zdroj: Getty Images

Výhled na aktuální čtvrtletí byl ještě lepší. Nvidia vidí ve třetím čtvrtletí tržby ve výši 16 miliard dolarů, což by znamenalo větší meziroční skok o 170 %. Důležitější je, že tento do očí bijící růst tu zřejmě zůstane – vedení Nvidie má plné ruce práce s navyšováním dodávek svých grafických karet a serverových procesorů, aby uspokojilo zdravou poptávku na koncovém trhu vyvolanou rostoucí potřebou serverů s umělou inteligencí.

Finanční ředitelka společnosti Nvidia Colette Kressová říká, že očekává „nárůst nabídky v každém čtvrtletí až do příštího roku“, a nebude překvapením, když tento trend bude pokračovat i v dlouhodobém horizontu. Očekává se, že celosvětová poptávka po serverech s umělou inteligencí poroste do roku 2026 ročním tempem 22 %, což vytvoří potřebu většího množství čipů s umělou inteligencí, které Nvidia prodává.

Analytik společnosti Jefferies Mark Lipacis odhaduje, že Nvidia ovládá 85 % trhu s čipy pro umělou inteligenci. Na seznamu klientů společnosti jsou všichni významní poskytovatelé cloudových služeb a její zaměření na vstup do nových výklenků v oblasti čipů AI naznačuje, že její mimořádný růst je zde i nadále. Není divu, že se očekává, že tržby společnosti Nvidia se v letošním fiskálním roce více než zdvojnásobí na 54 miliard dolarů a v následujících letech vyskočí ještě výše.

Zdroj: Getty Images

Analytici navíc očekávají, že zisk společnosti poroste v příštích pěti letech tempem téměř 79 % ročně. Investoři by tedy udělali dobře, kdyby akcie Nvidie nakoupili dříve, než díky umělé inteligenci vyletí nahoru.

2. Tesla

Akcie společnosti Tesla se letos více než zdvojnásobily navzdory problémům, kterým společnost čelí. Specialista na elektromobily byl nucen několikrát snížit ceny svých vozů, aby prodal více kusů, což snížilo jeho marže. To vysvětluje, proč se očekává, že zisk společnosti Tesla v roce 2023 klesne na 3,42 USD na akcii z loňských 4,07 USD na akcii.

Zdroj: Getty Images

Nicméně vývoj cen akcií naznačuje, že investoři a Wall Street se dívají dál než na současné problémy společnosti Tesla. Například banka Morgan Stanley zvýšila doporučení pro akcie Tesla na „koupit“ z „držet“ a zvýšila cílovou cenu na 400 USD z 250 USD, přičemž jako velký faktor budoucího růstu společnosti uvádí umělou inteligenci. Investiční banka se domnívá, že superpočítač Dojo s umělou inteligencí společnosti Tesla by mohl zvýšit její tržní hodnotu o neuvěřitelných 600 miliard dolarů tím, že otevře společnosti nové trhy.

Analytik Adam Jonas ze společnosti Morgan Stanley konkrétně uvedl, že se domnívá, že Tesla může se svým superpočítačem zaměřeným na umělou inteligenci proniknout na trh v hodnotě 10 bilionů dolarů, čímž se jí otevřou nové příležitosti k růstu, například v oblasti samořídících taxíků a dalších propojených služeb, které vycházejí z rostoucího rozšíření samořídících automobilů.

Generální ředitel Elon Musk plánuje v příštím roce vynaložit na stavbu superpočítače Dojo 1 miliardu dolarů a vybavit jej více než 300 000 grafickými kartami. To by bylo mnohem více než 6 000 GPU (grafických procesorů), které pohání jeho současný superpočítač, což znamená, že Dojo bude mít podstatně vyšší výpočetní výkon. To by mohlo společnosti Tesla umožnit podstatně zvýšit výkon jejích schopností plného samořízení, což by mohlo zvýšit poptávku po platformě, kterou je Musk otevřen licencovat třetím stranám.

Zdroj: Getty Images

Akcie Tesly po posledním zvýšení od Morgan Stanley vzrostly o více než 10 % a ambiciózní cílová cena firmy naznačuje, že by mohly zamířit ještě výše. To nebude překvapivé vzhledem k tomu, že Tesla by měla dosahovat solidního růstu tržeb i v náročných dobách a přidání nového katalyzátoru v podobě umělé inteligence by mohlo růst společnosti výrazně posílit.

3. Cloudflare

Cloudflare sice není tak známá firma jako Nvidia nebo Tesla, ale poskytuje důležité služby, které pomáhají hladkému fungování internetového připojení. Přesněji řečeno, rozsáhlá síť serverů společnosti Cloudflare zvyšuje rychlost, bezpečnost a spolehlivost internetových připojení. Její cloudovou platformu využívá řada zákazníků z různých vertikál, například poskytovatelé veřejných a soukromých cloudů a společnosti poskytující software jako službu (SaaS).

Zdroj: Shutterstock

Ukazuje se, že službu Cloudflare údajně používá téměř 80 % webových stránek, které využívají sítě pro doručování obsahu nebo reverzní proxy servery. A nyní začaly řešení společnosti Cloudflare využívat i generické společnosti zabývající se umělou inteligencí, aby mohly hladce oslovovat své zákazníky. Generální ředitel Matthew Prince na srpnovém konferenčním hovoru k výsledkům společnosti uvedl: „Jedna z nejrychleji rostoucích společností zabývajících se generativní umělou inteligencí rozšířila svůj vztah se společností Cloudflare a podepsala roční smlouvu v hodnotě 1,7 milionu dolarů, a to méně než rok poté, co začala poprvé používat naši platformu.“

Dodal, že další start-up s generativní umělou inteligencí podepsal smlouvu na 1,3 milionu dolarů. Samozřejmě se jedná o malé kontrakty, když uvážíme, že společnost Cloudflare dosáhla za posledních 12 měsíců tržeb ve výši 1,1 miliardy dolarů, ale investoři by neměli zapomínat, že trh generativní umělé inteligence je stále v počáteční fázi růstu a v dlouhodobém horizontu se očekává jeho pozoruhodný růst.

Fortune Business Insights odhaduje, že trh s generativní umělou inteligencí by mohl do roku 2030 růst tempem 47 % ročně. Nebude tedy překvapením, když se zvýší poptávka po službách internetové infrastruktury společnosti Cloudflare. Dobré je, že společnost již nyní roste pěkným tempem.

Zdroj: Cloudflare

Příjmy společnosti Cloudflare ve druhém čtvrtletí roku 2023 vzrostly meziročně o 32 % na 308 milionů dolarů. Za celý rok společnost očekává tržby ve výši 1,28 miliardy dolarů, což by znamenalo 32% nárůst oproti roku 2022. Společnost Cloudflare předpokládala v letošním roce zisk ve výši 0,37 USD na akcii, což by opět znamenalo velké zlepšení oproti loňskému upravenému zisku ve výši 0,13 USD na akcii.

Přidání katalyzátorů, jako je umělá inteligence, by mělo společnosti Cloudflare pomoci udržet její působivý růst po dlouhou dobu, a proto by se investoři, kteří chtějí koupit akcie s umělou inteligencí, měli na ni podívat blíže, než vyletí nahoru po letošním skoku o 45 %.