AMD: Tato přehlížená akcie by mohla být další Nvidií

Tady je důvod, proč by AMD nemělo být právě teď bráno na lehkou váhu…

Akcie společnosti Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) od počátku roku vzrostly o 65 % díky optimismu ohledně vyhlídek v oblasti umělé inteligence, ale společnost se potýkala s problémy kvůli poklesu trhu s osobními počítači. Úspěch společnosti Nvidia (NASDAQ:NVDA) v oblasti umělé inteligence podtrhl zaostávání AMD, přesto akcie AMD za posledních pět let vzrostly o 212 %, což z ní činí lídra, kterého se vyplatí sledovat.

Mnoho investorů přesunulo svou pozornost od AMD k Nvidii, ale není moudré přehlížet růstový potenciál AMD. AMD zůstává inovativní a představuje výkonný technologický hardware, jako jsou procesory EPYC a DPU Pensando, které mohou využít trend umělé inteligence, podobně jako Nvidia.

Podívejme se na dopad nedávných strategických kroků společnosti AMD a pochopme, proč se investoři o společnost zajímají právě nyní.

Špičkový hráč ve hře o umělou inteligenci

Nedávná akvizice francouzské firmy Mipsology společností AMD podtrhuje její aktivní postoj v letošní vlně AI technologií. Dokončením akvizice získává společnost AMD přístup k nástrojům společnosti Mipsology pro odvozování a optimalizaci umělé inteligence spolu s jejím kvalifikovaným softwarovým týmem, což podtrhuje závazek společnosti AMD rozvíjet technologie umělé inteligence.

Zdroj: Getty Images

AMD také spolupracuje se společností Hitachi Astemo na vývoji inovativního automobilového kamerového systému, který využívá AI pro lepší detekci objektů a bezpečnou jízdu. Společnost poskytuje systém na čipu, který umožňuje kameře detekovat objekty v úhlu 120 stupňů. Ten je výrazně širší než u kamer předchozí generace a zvyšuje celkovou bezpečnost.

Společnost AMD je hnací silou v oblasti AI

Umělá inteligence představuje transformační megatrend, podobný internetu a chytrým telefonům, s rychlým růstem. Statista předpovídá, že globální trh s umělou inteligencí by mohl do roku 2030 dosáhnout 2 bilionů dolarů. Podobně jako v případě dot-com bubliny však ne všechny společnosti vstupující do oblasti AI vydrží.

24. srpen se ukázal jako náročný pro investory do AMD poté, co společnost Nvidia překonala očekávání zisku za 2. čtvrtletí 2023, zatímco AMD mírně překonala odhad Wall Street ve výši 57 centů na akcii se ziskem 58 centů na akcii.

Zatímco působivé překonání EPS společnosti Nvidia přitáhlo pozornost, výkon AMD se mohl zdát nevýrazný, což způsobilo téměř 7% pokles akcií AMD na 101,80 USD dne 24. srpna. Někteří analytici, jako například Jordan Klein ze společnosti Mizuho, se domnívali, že se společnosti Nvidia na trhu polovodičů nikdo nevyrovná, ale já s tím nesouhlasím. Analytik výzkumu Global X Tejas Dessai zdůraznil potenciál pro nahrazení stárnoucí výpočetní infrastruktury v datových centrech. To představuje značné příležitosti ve vyvíjejícím se počítačovém prostředí.

Zdroj: Bloomberg

Co můžete udělat právě teď?

Silným argumentem pro volbu akcií AMD namísto NVDA je jejich příznivější ocenění. V roce 2023 se oběma společnostem dařilo, přičemž AMD vzrostla o 66 % a Nvidia o 218 %. Nicméně prudce rostoucí cena akcií společnosti Nvidia zvýšila její násobek ceny k tržbám na 36násobek. To je výrazně více, než je průměr indexu S&P 500, který činí 2,5násobek, a více než čtyřnásobek poměru ceny k tržbám společnosti AMD, který činí pouze 8násobek.

Zatímco společnost Nvidia je připravena těžit z umělé inteligence, AMD nabízí hodnotově orientovaný přístup, jak se této příležitosti chopit. Přestože je společnost AMD zastíněna společnostmi zaměřenými na AI, zůstává v technologickém světě silným soupeřem. Měla by být považována za jednoho z nejlepších výrobců čipů a hráčů na poli AI, což z ní činí chytrou investiční volbu.