Cathie Wood vložila miliony do těchto propadlých akcií, podle analytiků by se mohly odrazit ode dna

Pro Cathie Woodovou to byl zatím dobrý rok. Její vlajkový fond ARK Innovation (ARKK), který představuje významný obrat po dvouletém období po pandemii, od počátku roku vzrostl o 46 %, čímž se výkonnost hlavních indexů dostala do stínu.

Vzhledem k zálibě Woodové v riskantních a neobvyklých věcech se však ne všem akciím, které tvoří různé fondy pod hlavičkou Ark Invest, nyní daří. Některým se v poslední době nedařilo a vypadají poněkud nevýrazně.

Woodová však není známá tím, že by jí při výběru akcií chyběla přesvědčivost. Dokonce i v obdobích, kdy byl její styl investování zaměřený na inovace v nemilosti, stále zdvojnásobovala akcie, kterým věří.

A vypadá to, že právě to dělá. V poslední době posiluje dvojici zlevněných akcií, které patří mezi její podíly. Woodová však není jediná, kdo pro tyto akcie vidí lepší časy. Zdá se, že i někteří analytici z Wall Street si myslí, že jsou připraveny se odrazit ode dna. Rozhodli jsme se na tyto akcie podívat blíže a pro komplexnější pohled na jejich vyhlídky jsme je projeli databází. Zjistili jsme následující.

Recursion Pharmaceuticals (RXRX)

Je dobře známo, že Woodová upřednostňuje perspektivní přístup, a první akcie, na kterou se podíváme, toho může nabídnout dost. Recursion Pharmaceuticals je biotechnologická firma, která využívá špičkové technologie umělé inteligence a strojového učení k urychlení procesu objevování a vývoje léčiv.

Jedinečná platforma společnosti kombinuje vysoce výkonnou automatizovanou biologii, bioinformatiku a analýzu dat k rychlému screeningu a vyhodnocení tisíců sloučenin, čímž odhaluje nové terapeutické cíle a kandidáty na léky mnohem rychleji než tradiční farmaceutické metody.

Tento přístup založený na datech uplatňuje napříč celou svou řadou. Společnost Recursion má několik léků v klinickém testování, včetně léku REC-994 ve fázi 2 (SYCAMORE) klinického testování mozkové kavernózní malformace (CCM). V červnu byla studie plně obsazena a společnost očekává, že ve druhé polovině příštího roku budou získány údaje o ověření koncepce ve fázi 2.

Zdroj: Getty Images

Kromě toho společnost Recursion pokračuje v klinické studii fáze 2/3 POPLAR s přípravkem REC-2282 u pacientů s progresivními meningeomy s NF2 mutací. Ve druhé polovině příštího roku se očekává také výsledek fáze 2 týkající se bezpečnosti, snášenlivosti, farmakokinetiky a předběžné účinnosti.

Nedávno, na začátku tohoto měsíce, společnost oznámila dokončení studie fáze 1 REC-3964 pro léčbu klostridioidové infekce, ve které byl lék dobře tolerován a nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí příhody. Společnost Recursion doufá, že v roce 2024 zahájí studii fáze 2, která prokáže správnost koncepce.

Akcie dobře využívaly rallye v roce 2023 poháněné umělou inteligencí, dokud náběh nenarazil na zeď. Silná výkonnost dosáhla vrcholu v červenci, od té doby akcie ustoupily o 47 %.

Woodová mezitím v období pullbacku pilně přidávala akcie do své pozice. Za poslední 3 měsíce nakoupila prostřednictvím svého ETF ARKG 1 900 644 akcií RXRX a její celkový podíl nyní činí 6 192 719 akcií. Ty mají v současné době hodnotu téměř 51,6 milionu USD.

Společnost také spolupracuje s některými průmyslovými giganty jak ve farmaceutickém průmyslu, tak ve světě umělé inteligence, jak upozornil analytik společnosti Berenberg Gaurav Goparaju.

„Kromě aktivní spolupráce s Roche-Genentech a Bayer v oblasti objevování léků, které dohromady dávají RXRX nárok na milníkové platby ve výši až ~13 miliard USD+, uzavřela RXRX ve druhém čtvrtletí technologicky zaměřenou spolupráci se společností NVIDIA. Tato jedinečná spolupráce využívá vlastní data společnosti RXRX s výpočetními schopnostmi společnosti NVIDIA k vývoji modelů založených na umělé inteligenci v oblasti biologie a chemie. Věříme, že tato spolupráce doplňuje stávající partnerství společnosti RXRX se špičkovými firmami a poskytuje mezioborové ověření její platformy,“ poznamenal Goparaju.

„Podle našeho názoru,“ dodal dále Goparaju, „pokračující pokrok společnosti RXRX v rámci jejího plně vlastněného portfolia (pět projektů v klinické fázi) a závazek k rozvoji platformy – o čemž svědčí nedávné akvizice (tj. Cyclica) a nové partnerství se společností NVIDIA – podporují naši tezi, že platforma společnosti, která jedinečným způsobem využívá jak přístupy digitální biologie, tak digitální chemie, je v oblasti objevování léčiv vysoce diferencovaná.“

Tyto komentáře podporují Goparajuovo hodnocení Buy, zatímco jeho cílová cena 35 USD naznačuje, že akcie v příštím roce vykážou silný 318% růst.

Celkově si RXRX nárokuje konsenzuální hodnocení „Mírně kupovat“, které je založeno na rovných 3 bodech „Kupovat“ a „Držet“, každý z nich. Předpokládají se zde velké zisky; průměrná cílová hodnota 16,83 USD naznačuje, že akcie v nadcházejících měsících více než zdvojnásobí svou hodnotu.

Roblox Corporation (RBLX)

Trend umělé inteligence je hnacím motorem býčí nálady na trhu v roce 2023, ale jeden dříve očekávaný trend se nenaplnil. Není to tak dávno, co se všude mluvilo o metaversu a jednou ze společností, která z jeho přijetí měla těžit nejvíce, byl Roblox.

Tato online platforma kombinuje prvky her, sociálních sítí a tvorby uživatelského obsahu. Roblox byl založen v roce 2006 a vyvinul se v rozsáhlý virtuální svět, kde miliony uživatelů, převážně dětí a dospívajících, mohou hrát, vytvářet a sdílet vlastní hry a zážitky. Jádrem Robloxu je systém tvorby her, který uživatelům umožňuje navrhovat a vytvářet vlastní hry pomocí Roblox Studia, uživatelsky přívětivého vývojového prostředí.

Akcie RBLX se v roce 2023 skutečně těšily z tržní kořisti, ale v poslední době se propadly a od svého nedávného červencového vrcholu zaznamenaly pokles o 37 %. Většina poklesu přišla v návaznosti na zprávu společnosti za 2. čtvrtletí.

Zdroj: Shutterstock

Zatímco rezervace ve výši 780,69 milionu dolarů vykázaly 22% meziroční nárůst a překonaly prognózu o 2,72 milionu dolarů, jinde se objevily neuspokojivé ukazatele. Průměrný počet denních aktivních uživatelů meziročně vzrostl o 25 % na 65,5 milionu, ale byl jen o málo nižší než odhad analytiků, kteří očekávali 65,8 milionu. Průměrné rezervace na denního aktivního uživatele zaznamenaly 3% pokles na 11,92 USD a rovněž zaostaly za konsensuálním očekáváním. Čistá ztráta se navíc zvýšila ze ztráty 176,4 milionu USD v předchozím roce na 282,8 milionu USD.

Zdá se, že to Woodové neubralo na chuti. Prostřednictvím svých ETF ARKF, ARKK a ARKW nakoupila za poslední dva měsíce 1 188 771 akcií a její celkový majetek nyní činí 9 205 770 akcií, které mají tržní hodnotu téměř 263 milionů USD.

Analytik společnosti Piper Sandler Thomas Champion si je rovněž vědom současných problémů, ale domnívá se, že nedávný pokles představuje příležitost.

„Bohužel, na tomto trhu se k chybějícím ziskům nebude přistupovat lehkovážně, zejména vzhledem k ocenění. My však i nadále věříme v příběh & nyní vidíme akcie po výprodeji jako zbavené rizika… RBLX nadále vnímáme jako jedinečné aktivum investující do velkého trhu & příležitosti. Vývoj rezervací a angažovanosti ve 2. čtvrtletí byl obecně pozitivní. Přesto bychom uvítali větší závazek k pákovému efektu v roce 24 oproti nízko dvojciferným maržím z výzvy. Jsme konstruktivní ohledně reklamní příležitosti a považujeme ji za katalyzátor v blízkém horizontu s tím, že téměř ~20 % z Top 100 zážitků zahrnuje reklamy. Líbí se nám růst starších kohort a zlepšení COGS,“ vyjádřil se Champion.

Za tímto účelem Champion hodnotí akcie RBLX jako Overweight (tj. Buy), což je podpořeno cílovou cenou 45 USD. Pokud bude tato hodnota splněna, budou investoři za rok sedět na zisku 53 %.

Většina analytiků s hodnocením Thomase Championa souhlasí, i když ne všichni jsou s ním zajedno. Na základě 12 nákupů, 3 držení a 4 prodejů dostává akcie konsenzuální hodnocení „mírný nákup“. Průměrná cílová hodnota činí 38,83 USD, což dává prostor pro 12měsíční výnosy ve výši 33 %.