C3.ai – Proč je tato společnost natolik kontroverzní?

Na ocenění záleží z dlouhodobého hlediska…

Akcie společnosti C3.ai (NYSE:AI) mají za sebou zajímavý vývoj.

Společnost, dříve známá jako C3 IoT, se vyvinula tak, aby využila technologické trendy v oblasti AI a přesunula své zaměření od sledování energetických emisí a internetu věcí k uspokojení rostoucí poptávky po řešeních AI.

Společnost C3.ai, která představuje rizikovější variantu pro investory, kteří se chtějí svézt na sekulárním větru, který AI a automatizace poskytují, zůstává v současnosti pro mnoho manažerů fondů nejlepší volbou.

Společnost, příznačně reprezentovaná symbolem AI, letos vzrostla o 182 %, čímž se postavila výkonnosti společnosti Nvidia (NASDAQ:NVDA). Tento výrazný zisk však lze přičíst humbuku a nadšení drobných investorů nad fundamentálním růstem.

C3.ai působí v sektoru podnikové umělé inteligence, ale jako novější společnost, která vstoupila na burzu v roce 2020, ještě nedosáhla ziskovosti.

Pojďme se ponořit do toho, co by si investoři měli o této společnosti zaměřené na automatizaci AI myslet.

Problémy s akciemi AI jsou reálné

C3.ai nasazuje algoritmy AI k automatizaci úkolů, zvýšení bezpečnosti a odhalování podvodů v rámci stávajícího softwarového nastavení organizace. Společnost se zaměřuje především na velké podniky a vládní klienty, přičemž v posledních letech zaznamenala silný růst tržeb v dvouciferném procentuálním rozsahu.

Nicméně zatímco ve fiskálním roce 2021 společnost zvýšila svůj nejvyšší obrat o 17 % a ve fiskálním roce 2022 o 38 %, v roce 2023 zaznamenala C3.ai skromnější růst, a to pouze o 6 %. Navzdory ocenění společnosti, které počítá s výrazným a trvalým nadprůměrným růstem, tak společnost v poslední době vykazuje poměrně neuspokojivá čísla.

Společnosti snižují výdaje kvůli ekonomické nejistotě. Navíc přechod z předplatného na ceny založené na používání snížil tržby a udržení zákazníků. Růst společnosti se tak zpomalil a zbývající hodnota smluv klesala pět čtvrtletí po sobě.

Investoři jsou nyní v poměrně obtížné situaci, kdy musí určit, zda se růst opět zrychlí, nebo zda je toto ocenění nereálné.

Zdroj: Shutterstock

Akcie AI bez ohledu na to nadále rostou

Společnost C3.ai je sice nezisková, ale cena jejích akcií letos vzrostla o 182 %. Za jejím růstem stojí silné zprávy o ziscích a zaměření na podnikovou umělou inteligenci.

Cílem společnosti je dosáhnout ziskovosti do konce roku 2024. Další zpráva o výsledcích hospodaření má být zveřejněna v krátké době a měla by naznačit, zda je C3.ai schopna tohoto cíle dosáhnout v rozumném čase.

Vedení společnosti předpovídá celoroční tržby v rozmezí 295 až 320 milionů USD, přičemž střední hodnota ukazuje 15% meziroční nárůst. Po loňském mírném růstu tržeb se zdá, že růst společnosti se zrychluje, přesto akcie zůstávají rizikové.

C3.ai čelila výzvám růstu v souvislosti se změnou obchodního modelu. Zatímco její produkt Generative AI získal díky třem transakcím po čtvrtém čtvrtletí na popularitě, jeho finanční výsledky představují výzvu. Teorie bubliny AI společnosti Morgan Stanley (NYSE:MS), založená na výrazném nárůstu společnosti Nvidia, by mohla mít vzhledem k větším ziskům C3.ai vliv.

Někteří analytici však zachovávají pozitivní výhled na akcie AI, přičemž několik nedávných cílových cen převyšuje současnou úroveň obchodování.

Navzdory nedávnému vzestupu akcií AI naznačuje konsenzuální cílová cena potenciální pokles, což ovlivňuje celkový býčí argument pro akcie.

Co můžete udělat nyní

Společnost C3.ai má i přes nedávné neúspěchy dlouhodobý potenciál. Ačkoli se společnost potýká se ztrátami, v současném fiskálním roce očekává ziskovost mimo GAAP.

Zdroj: C3

Z finančního hlediska C3.ai zaznamenává určité zlepšení a má poměrně silnou rozvahu (790 milionů USD v hotovosti a žádný dluh). Nicméně to, že se akcie AI obchodují za více než jedenáctinásobek tržeb, bude těžké ospravedlnit i pro nejzarytějšího růstového investora.

Z dlouhodobého hlediska záleží na ocenění. Prozatím se zdá, že trh se soustředí spíše na příběh o umělé inteligenci než na čísla. Jen si nejsem jistý, zda takové zhodnocení cen akcií AI, jaké jsme letos zaznamenali, může pokračovat navždy, pokud budou stále platit zákony financí.