Ceny bitcoinů rostou. Jak by tento týden mohl přinést velký pohyb

Bitcoin a další kryptoměny se v pondělí posunuly kupředu, když se obchodníci snažili vytlačit digitální aktiva z pásma, kde byla zaparkována poslední měsíc.

A v nadcházejících dnech se objeví klíčový makroekonomický katalyzátor, který by mohl posunout i kurz.

Cena bitcoinu za posledních 24 hodin vzrostla o 3 % a dostala se nad 27 250 dolarů, čímž se posunula nad 26 000 dolarů, což je částka, za kterou se toto největší digitální aktivum obchoduje od poloviny srpna. Tento pohyb je výhrou pro Bitcoin, který se potýká s historicky nízkou volatilitou a nízkými objemy obchodování. Obojí je známkou klesajícího zájmu o kryptoměnový prostor.

„S koncem léta a obnovením běžné obchodní aktivity trh pravděpodobně opět zaznamená zvýšenou volatilitu poté, co Bitcoin během prvních dvou srpnových týdnů dosáhl historicky nejnižší zaznamenané úrovně volatility na 30denní bázi,“ uvedl Matteo Greco, analytik skupiny Fineqia zabývající se digitálními aktivy.

Obchodníci hromadí býčí sázky na Bitcoin na trhu s věčnými futures, který je nejlikvidnějším trhem v celé kryptoburze. Na burze Binance, která má největší trh s futures na Bitcoin na světě, vzrostl otevřený zájem – peníze uzamčené v aktivních derivátových kontraktech – za posledních 24 hodin o 14 % na více než 2,6 miliardy dolarů, přičemž pozice jsou podle údajů společnosti Coinglass v drtivé většině býčí.

Zdroj: Getty Images

Obecněji řečeno, podobně jako v případě Dow Jones Industrial Average a S&P 500 na akciovém trhu, i tento týden hrozící rozhodnutí Federálního rezervního systému pravděpodobně pohne cenami kryptoměn.

Všeobecně se očekává, že Fed při zveřejnění svého dalšího rozhodnutí ve středu ponechá úrokové sazby na stejné úrovni, přičemž investoři budou pečlivě zkoumat signály z centrální banky ohledně toho, zda je pravděpodobné další zvýšení sazeb v listopadu.

Výpůjční náklady od loňského roku vzrostly na generační maximum, protože Fed se snažil omezit inflaci, což vytváří značný tlak jak na kryptoměny, tak na akcie, protože vyšší výnosy z bezrizikové hotovosti mají tendenci tlumit poptávku po rizikovějších sázkách, jako je Bitcoin.

Známky toho, že centrální banka skončila se zvyšováním sazeb a v příštím roce je možná začne snižovat, mají potenciál urychlit nedávné zisky Bitcoinu, pokud se obchodníci začnou znovu vrhat na rizikovější aktiva – a to by mohl být katalyzátor, který kryptoměny potřebují k tomu, aby se zbavily své nálady.

Zdroj: Unsplash

Kromě Bitcoinu vzrostl Ether – druhá největší kryptoměna – o 2 % na 1 650 USD. Vyšší byly i menší tokeny neboli altcoiny, přičemž Cardano a Polygon se obchodovaly téměř 2 % v zeleném. Memecoiny se vyvíjely smíšeněji, přičemž Dogecoin i Shiba Inu posílily o méně než 1 %.