Dolar se před klíčovými rozhodnutími centrálních bank pohybuje poblíž šestiměsíčního maxima

Americký dolar se v pondělí pohyboval poblíž šestiměsíčního maxima, protože obchodníci očekávali rozhodnutí o úrokových sazbách, která tento týden přijmou Federální rezervní systém, Bank of England a Bank of Japan.

Euro se vůči dolaru pohybovalo zhruba na úrovni 1,0658 USD. Japonský jen se vůči dolaru příliš nezměnil a pohyboval se na úrovni 147,69 za dolar, přičemž obchodníci v zemi byli mimo provoz kvůli státnímu svátku.

Díky tomu dolarový index, který sleduje měnu vůči šesti hlavním partnerům včetně eura a jenu, mírně vzrostl na 105,32.

Index minulý týden rostl již devátý týden v řadě, protože americká ekonomika nadále vykazovala sílu. Ve čtvrtek se dotkl hodnoty 104,53, což je nejvyšší hodnota od poloviny března.

Zdroj: Unsplash

„Z celkového pohledu jsme na dolar poměrně pozitivní,“ řekl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets. „Americká ekonomika překonává výkonnost Evropy i Asie, zejména Číny.“

Obchodníci v pondělí vzhlíželi k několika rozhodnutím centrálních bank na konci týdne, která by mohla otřást měnovým trhem.

Investoři očekávají, že Federální rezervní systém ve středu ponechá úrokové sazby v pásmu 5,25 až 5,5 %.

„Panuje zde velmi silný konsenzus pro pozastavení,“ řekl Tan z RBC. „Zdá se však, že existuje očekávání, že bychom mohli vidět určitý jestřábí postoj prostřednictvím posledního bodového grafu (očekávání tvůrců úrokových sazeb), vzhledem k tomu, jak odolná byla americká ekonomika.“

Obchodníci pak vidí, že Bank of England ve čtvrtek zvýší sazby o 25 bazických bodů na 5,5 %, což by mohlo být její poslední zvýšení.

Obecně očekávají, že Bank of Japan v pátek ponechá sazby na -0,1 %, ale budou pozorně sledovat náznaky ohledně výhledu politiky poté, co guvernér Kazuo Ueda podnítil spekulace o brzkém odklonu od ultra uvolněné politiky.

Ve dnech od Uedových výroků o brzkém odklonu od záporných sazeb, které zazněly před necelým týdnem, klesl kurz jenu o 1,3 % a stáhl ztráty pro rok 2023 na více než 11 %.

Carol Kongová, ekonomka a měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY), uvedla, že očekává volatilitu jenu před politickým zasedáním a že investoři si mohli Uedovy komentáře potenciálně špatně vyložit.

„Pokud jde o směr pohybu, dolar/jen může rozhodně sledovat vyšší hodnoty… zejména pokud guvernér Ueda bude znít holubičím tónem a zmaří naděje na zpřísnění politiky na nadcházejícím zasedání,“ řekla.

Sterling se naposledy obchodoval na úrovni 1,2372 USD, což představuje pokles o 0,08 %. Ve středu budou zveřejněny údaje o britské inflaci, které pravděpodobně pohnou librou před rozhodnutím BoE.

Mnozí analytici očekávají, že výrazné rozdíly v hospodářském růstu a ve výnosech udrží dolar převážně podepřený, zejména vůči euru.

Od poloviny července se šterlinková libra vůči dolaru propadla o téměř 6 %, zatímco euro kleslo o více než 5 % v důsledku zpomalení britského trhu práce a ekonomiky a ekonomiky eurozóny.

Zdroj: Canva

Evropská centrální banka minulý týden zvýšila úrokové sazby na 4 %, ale uvedla, že toto zvýšení by mohlo být poslední.

Mezitím se ceny ropy pohybují kolem 94 USD a přidávají další vrstvu komplikací k růstově-inflačním dilematům centrálních bank. Ropa je také na cestě k největšímu čtvrtletnímu nárůstu od ruské invaze na Ukrajinu v prvním čtvrtletí roku 2022.

Australský dolar se pohyboval bez větších změn na úrovni 0,6432 USD.