Dolar v průběhu tak trochu opatrného obchodování před zasedáním Fedu klesá

Americký dolar se v pondělí na začátku evropského obchodování snížil, ale zůstal poblíž šestiměsíčních maxim, protože obchodníci opatrně očekávají několik klíčových rozhodnutí centrálních bank o úrokových sazbách v tomto týdnu, především rozhodnutí Federálního rezervního systému.

Aktuálně se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 104,937, nedaleko od půlročního maxima z minulého týdne na úrovni 105,43.

Fed zachová svůj dlouhodobý jestřábí tón

)Dolar v pondělí mírně poklesl, ale udržuje si základní sílu, protože nedávné údaje z USA poukazují na odolnou ekonomiku, zatímco spotřebitelská inflace minulý měsíc meziměsíčně vzrostla o 0,6 %, což je největší nárůst od června 2022, a to v důsledku vyšších cen benzinu.

Zdroj: Canva

Všeobecně se očekává, že Federální rezervní systém při oznámení svého posledního rozhodnutí ve středu ponechá úrokové sazby na stejné úrovni, ale pravděpodobně si také zachová svůj jestřábí postoj, což signalizuje možnost nejméně jednoho dalšího zvýšení v tomto roce.

„Obavy z inflace přetrvávají a odolnost ekonomiky naznačují, že Fed bude nadále signalizovat možnost posledního zvýšení sazeb, i když si myslíme, že ho neprovede,“ napsali analytici ING ve své poznámce.

BOE naznačí konec cyklu zvyšování úrokových sazeb?

Tento týden zasedá také Bank of England, která ve čtvrtek pravděpodobně po patnácté zvýší úrokové sazby, protože inflace zůstává zvýšená, i když se britská ekonomika potýká s problémy.

Zdroj: Unsplash

GBP/USD se zvýšil na 1,2391 poté, co údaje podle realitního webu Rightmove (OTC:RTMVY) ukázaly, že nabídkové ceny domů v Británii tento měsíc mírně vzrostly po prudkém poklesu v srpnu.

Přesto celkový výhled ekonomiky vypadá dosti pochmurně, když hlavní britská výrobní obchodní organizace v pondělí snížila svou prognózu růstu tohoto sektoru pro letošní a příští rok s odkazem na prudký pokles tovární výroby a ekonomickou nejistotu.

To zvyšuje možnost, že BOE po čtvrtečním očekávaném zvýšení sazeb naznačí konec svého cyklu zvyšování sazeb.

Hlavním bodem pátečního programu je zasedání BOJ

USD/JPY klesl o 0,1 % na 147,64, přičemž v centru pozornosti bylo páteční zasedání Bank of Japan poté, co guvernér Kazuo Ueda minulý týden podnítil spekulace o brzkém odklonu od ultra uvolněné politiky.

I když případné zvýšení sazeb pravděpodobně poskytne jenu určitou podporu, měna se stále potýká s problémy v souvislosti s klesajícím zájmem o carry trade a zvětšující se propastí mezi místními a americkými úrokovými sazbami.

Členové ECB vystoupí v rámci nové porady

EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0660, přičemž později v pondělí mají promluvit členové ECB Luis de Guindos, Frank Elderson a Fabio Panetta.

Jejich komentáře budou studovány z hlediska rozsahu nesouhlasu jestřábích členů skupiny s náznaky ukončení rok trvajícího cyklu zvyšování sazeb poté, co centrální banka minulý týden zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na rekordní maximum.