Akcie, které jistě přečkají nadcházející krach trhu

Investoři by se v případě výrazného poklesu trhu měli obrátit na tyto dlouhodobě spolehlivé tituly.

Kterým směrem se ubírá akciový trh? V tuto chvíli je to těžké říci. Po růstu v první polovině roku akcie v srpnu klesly a v září se zatím pohybují do strany. Analytici a média se zdají být v názoru na další vývoj rozděleni. Titulky naznačují, že se chystáme vstoupit do býčího období posledního čtvrtletí roku, nebo zažijeme plnohodnotný krach trhu. Někteří významní investoři, jako například Warren Buffett, zůstávají vůči akciím býčí, zatímco jiní, jako například Michael Burry, uzavírají miliardové sázky na blížící se krach.

Zdá se, že konečný výsledek bude pravděpodobně záviset na tom, jak se bude dařit ekonomice a zda bude Federální rezervní systém Spojených států pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Předvídat budoucnost je samozřejmě nemožné. Jedno je však jisté, některé akcie mají lepší předpoklady k tomu, aby přečkaly pokles trhu, než jiné. Zatímco čekáme na to, jak se budoucnost projeví, zde jsou tři akcie, které určitě přečkají nadcházející propad trhu, pokud k němu dojde.

Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B)

Společnost Berkshire Hathaway (NYSE:BRK.A/NYSE:BRK.B) nyní operuje z pozice silné společnosti. Akcie holdingu se v současné době obchodují poblíž historického maxima. Společnost Berkshire překonala výkonnost srovnávacího indexu Standardy a praxe kolem stavby indexu S&P 500 nejen v letošním roce, ale i v průběhu posledních pěti a deseti let. To Buffetta pravděpodobně velmi potěší, protože v průběhu let opakovaně prohlašoval, že pokud Berkshire není schopna překonat benchmark, měli by investoři koupit fond indexu S&P 500.

Zdroj: Getty Images

Akcie Berkshire nyní září, zatímco celkový trh se pohybuje převážně do strany. Důvodem je kombinace několika faktorů, mezi něž patří dobré finanční výsledky a obrovská zásoba hotovosti, která v současné době činí téměř 150 miliard dolarů. Berkshire je extrémně diverzifikovaná společnost, jejíž podíly sahají od železnic přes pojišťovny až po restaurace. Oba tyto faktory umožňují společnosti a jejím akciím přečkat jakoukoli hospodářskou recesi nebo propad trhu.

Walmart (WMT)

Obchoduje se poblíž historického maxima a v současné době stojí vysoko diskontní maloobchodní řetězec Walmart (NYSE:WMT). Mnoho maloobchodních prodejců vykázalo ve druhém čtvrtletí hrozivé finanční výsledky. Maloobchodníci se hroutí pod tíhou klesajících tržeb, nadměrných zásob a krádeží v obchodech. Walmartu se však podařilo tomuto trendu čelit. Spotřebitelé se i nadále hrnou do jeho obchodů, protože v současném prostředí vysoké inflace, kdy jsou úrokové sazby na 22letém maximu, hledají výhodné nabídky.

Zdroj: pymnts

Walmart oznámil dobré finanční výsledky za 2. čtvrtletí a zvýšil celoroční výhled, což vedlo k tomu, že akcie společnosti od začátku roku vzrostly o 15 % a testují rekordní hodnoty. Velký maloobchodní řetězec uvedl, že jeho tržby z elektronického obchodování vzrostly ve druhém čtvrtletí o 24 % oproti předchozímu roku, zatímco tržby ve stejných prodejnách vzrostly o 6,4 %. Tržby Walmartu pravděpodobně posílí v případě těžkých časů nebo propadu trhu. Společnost navíc těží z toho, že je nyní největším maloobchodním prodejcem potravin v Americe. To je způsobeno tím, že spotřebitelé vyhledávají levnější ceny potravin v jejích obchodech.

PepsiCo (PEP)

Potravinářská a nápojová společnost PepsiCo (NASDQ:PEP) prodává takové výrobky, které si spotřebitelé oblíbí a které vedou ke stálému růstu zisků a růstu ceny akcií. Výrobce bramborových lupínků Lay’s, ovesných vloček Quaker a nápojů Gatorade pravděpodobně obstojí i v případě propadu trhu a dokonce i recese. Spotřebitelé si jeho výrobky oblíbili natolik, že dávají společnosti PepsiCo cenovou sílu. To je schopnost zvýšit ceny, aniž by ztratila zákazníky. Mnoho jejích výrobků je také zlevněno na místech, jako je Walmart.

Zdroj: Getty Images

Díky těmto skutečnostem společnost PepsiCo vykazuje stabilní růst zisku, který jí pomáhá přečkat vzestupy a pády trhu. Cena akcií od krachu Covid-19 v březnu 2020 vzrostla o 75 %, z toho za posledních 12 měsíců o 7 %. Společnost také vyplácí akcionářům každé čtvrtletí pěknou dividendu ve výši 1,26 USD na akcii, což představuje výnos 2,79 %. Společnost také zvyšuje dividendu již 50 let po sobě, což je skutečnost, která pravděpodobně udrží investory u akcií. V případě krachu na trhu budou akcie PEP pravděpodobně stále stát na nohou.