Americká ropa překonala 90 dolarů za barel – a tyto akcie jsou připraveny z toho těžit

Spotřebitelé v uplynulém týdnu utrpěli dvě rány do kapes. Nejprve přišly údaje o srpnové inflaci, jejíž celková anualizovaná míra vzrostla z 3,2 % na 3,7 %. A v návaznosti na to přišla zpráva, že americká ropa, referenční cena WTI, poprvé od listopadu loňského roku vyskočila nad 90 dolarů za barel a v současné době se obchoduje za 91,05 dolaru.

Tento nárůst představuje poslední z řady letošních zvýšení cen ropy. Od minima, kterého dosáhla v březnu letošního roku, se cena WTI zvýšila o 40 % a od začátku roku vykazuje celkový nárůst o 13,5 %. Růst cen se běžně připisuje celkovému nárůstu cen ropy na světových trzích, který pramení z rozhodnutí Ruska a Saúdské Arábie prodloužit snížení těžby až do konce letošního roku.

Rostoucí cena ropy bude spolu s rostoucí inflací tvořit politicky radioaktivní směs, která bude vyvíjet tlak na Federální rezervní systém, aby navzdory riziku recese zachoval – nebo dokonce zvýšil – vysoké úrokové sazby.

Zvýšené ceny ropy však také přinesou příležitosti, zejména pro investory z energetického sektoru, protože akcie ropných společností jsou v pozici, kdy mohou profitovat z rostoucích cen svého hlavního produktu.

Zdroj: Getty Images

Pětihvězdičkový analytik John Freeman ze společnosti Raymond James tuto linii sleduje a jeho dva nedávné tipy „Strong Buy“ stojí za bližší pozornost. V obou případech se jedná o akcie ropných společností s velkou expozicí na americkém ropném trhu a každá z nich má pro nadcházející rok solidní potenciál růstu. Podívejme se na ně blíže.

Marathon Oil Corporation (MRO)

První na řadě je společnost Marathon Oil, dlouholetá stálice severoamerického ropného průmyslu. Jako přímý obchodní potomek společnosti Standard Oil se Marathon ve své současné inkarnaci může pochlubit tržní kapitalizací 16,5 miliardy dolarů a v loňském roce dosáhl tržeb ve výši více než 7,5 miliardy dolarů. Hlavní aktivity společnosti se točí kolem průzkumu a těžby uhlovodíků. Společnost Marathon Oil se zaměřuje na těžbu v pánvích s vysokou produkcí, včetně formací Delaware a Eagle Ford v Texasu a polí Bakken v Severní Dakotě. Společnost rovněž rozvíjí slibná aktiva v Rovníkové Guineji.

Základna aktiv společnosti Marathon Oil je dobře vyvážená mezi ropou a zemním plynem a společnost v minulosti generovala investorům zisky. Nezávislá společnost zabývající se těžbou a dobýváním se rovněž zavázala zajistit kapitálové výnosy prostřednictvím zpětného odkupu akcií i dividend.

Zdroj: AP Photo

Společnost Marathon Oil ve čtvrtletí odkoupila akcie v hodnotě 372 milionů dolarů a vyplatila dividendy ve výši 62 milionů dolarů. Dividenda z kmenových akcií ve výši 10 centů na akcii poskytuje mírný výnos 1,46 %. Výplatu společnost již několik let soustavně zvyšuje.

Pokud se zaměříme na názor Johna Freemana, zjistíme, že analytik je vůči společnosti Marathon Oil optimistický a poukazuje na to, že společnost překonává odhady produkce a že akcie se zdají být podhodnocené.

„Pokud jde o výsledky za 2. čtvrtletí, společnost MRO snadno překonala odhady díky vyšší produkci kapalin a naznačila, že produkce za 3. čtvrtletí by měla být nad středem výhledu. Společnost MRO udržuje nejagresivnější program zpětného odkupu v rámci našeho pokrytí a v důsledku toho vidí velmi silný růst na akcii navzdory cílenému rovnoměrnému profilu produkce. Rovníková Guinea stále skýtá obrovský potenciál pro příští rok, který vzhledem k volatilitě cen zemního plynu modelujeme poměrně konzervativně, i tak ale modelujeme dopad na čistý zisk ve výši ~480 mil. dolarů díky změně v roce 2024. Odhad FCF společnosti MRO v roce 2024 ve výši 18 % oproti 8 % průměru v našem pokrytí a násobek 3,4x oproti 5,5x průměru pokrytí ji řadí mezi nejvíce podhodnocená jména v našem pokrytí,“ uvedl Freeman.

Při pohledu do budoucna dává analytik Raymond James této společnosti rating Strong Buy a jeho cílová cena, zvýšená ze 40 na 45 USD, znamená pro akcie roční nárůst o 68 %.

Wall Street je zde obecně také býčí. Společnost MRO získala konsenzuální hodnocení Strong Buy na základě 16 názorů analytiků s rozdělením 13 Buys, 2 Holds a 1 Sell. Akcie MRO stojí 26,84 USD a jejich průměrná cílová cena 32,75 USD naznačuje, že v příštím roce vzrostou o 22 %.

Diamondback Energy (FANG)

Další v pořadí je Diamondback Energy, další nezávislá společnost zabývající se těžbou a zpracováním ropy a zemního plynu, která působí v texaském ropném regionu. Diamondback se specializuje na nekonvenční těžbu na pevnině, kde těží ropu i zemní plyn. Společnost se zabývá získáváním, průzkumem, rozvojem a využíváním těchto zdrojů, přičemž využívá horizontální vrtné techniky pro maximalizaci účinnosti vrtů.

Společnost Diamondback působí především v Permské pánvi, která se nachází v jejím domovském státě Texas a je jednou z největších ropných pánví v Severní Americe. Společnost trvale dosahuje vysokých hodnot produkce, přičemž v posledních měsících vykazuje výrazný růst. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhla společnost Diamondback průměrné denní těžby 449 912 barelů ropného ekvivalentu, což představuje 5,8% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí a silný 18% meziroční nárůst.

Zdroj: Getty Images

Společnost Diamondback je i nadále pevně odhodlána přinášet svým akcionářům hodnotu. Ve druhém čtvrtletí společnost odkoupila kmenové akcie v hodnotě 321 milionů dolarů v rámci programu celkové kapitálové návratnosti ve výši 473 milionů dolarů. Tento program představoval přibližně 86 % volného peněžního toku a zahrnoval výplatu základní dividendy. Dividenda za druhé čtvrtletí, vyplacená 17. srpna, činila 84 centů na kmenovou akcii, což v ročním vyjádření znamená 3,36 USD a výnos 2,1 %. Důležité je, že společnost Diamondback od roku 2018 důsledně plní své čtvrtletní dividendové závazky

Freemanův komentář k společnosti Diamondback se týká především vyhlídek společnosti do budoucna. Upozorňuje, že výhled produkce se zvyšuje, a píše: „Výhled společnosti FANG se od začátku roku neustále zlepšuje, a to jak zvyšováním výhledů produkce, tak snižováním kapitálových výdajů. Snad nejpozoruhodnější je mezikvartální pokles očekávaných kapitálových výdajů ze 3. na 4. čtvrtletí (~675 milionů USD na ~595 milionů USD), přičemž Diamondback uvádí, že tato hodnota za 4. čtvrtletí bude jejich základním průběžným ukazatelem pro rok 2024. V důsledku toho jsme upravili naše kapitálové výdaje na rok 2024 o 4 % níže z 2,7 mil. dolarů na 2,6 mil. dolarů. Celkově očekáváme zvýšení výnosu z volných peněžních toků v roce 2024 z ~10 % na 13 % v důsledku úpravy komoditního pásu a produkce. FANG si udržuje silnou rozvahu a vynikající rámec návratnosti pro akcionáře (75 % FCF vrácených akcionářům), a proto potvrzujeme naše doporučení Strong Buy.“

Toto hodnocení Strong Buy je spojeno s cílovou cenou 191 USD, což ukazuje důvěru analytiků v 23% růst v horizontu jednoho roku.

Celkově Wall Street zaujímá k akciím Diamondback býčí postoj. Díky 13 Buy a 1 Sell vydaným v předchozích třech měsících jsou akcie hodnoceny jako Strong Buy. Průměrná cílová cena 175,64 USD mezitím naznačuje ~13% nárůst oproti současným úrovním.