Euro si drží pevnou pozici, jenu se před náročným týdnem centrálních bank nedaří

Euro v úterý povzbudila zpráva, která naznačila, že Evropská centrální banka možná brzy začne diskutovat o tom, jak odčerpat část přebytečné likvidity z bankovního systému, zatímco jen se vůči dolaru pohyboval v blízkosti desetiměsíčních minim.

Pondělní zpráva agentury Reuters s odvoláním na šest zdrojů uvedla, že debata o nadbytečné likviditě v hodnotě několika bilionů eur, která se potácí v bankách, pravděpodobně začne příští měsíc.

Přebytečná hotovost otupuje dopad zvyšování sazeb ECB tím, že snižuje konkurenci o vklady, a vede k vysokým úrokům – a následným ztrátám – některých centrálních bank.

Euro v pondělí v jednu chvíli vzrostlo až o 0,4 % a přiblížilo se k úrovni 1,07 USD a v úterý si většinu těchto zisků udrželo a obchodovalo se bez větších změn na úrovni 1,069 USD.

Podle Lee Hardmana, stratéga banky MUFG, to však nemusí stačit k tomu, aby euro získalo trvalejší impuls.

„Oznámené plány ECB na zpřísnění přebytečné likvidity v eurozóně sice pomohly podpořit euro, samy o sobě však pravděpodobně nebudou stačit k tomu, aby zvrátily současný trend oslabování,“ uvedl.

Zdroj: iStockphoto

Euro v posledních dvou měsících postupně ztrácelo na síle, neboť dosáhlo 15měsíčního maxima a ECB se blíží ke konci současného cyklu zvyšování sazeb. Podle posledních týdenních údajů amerického regulátora spekulanti snížili svou býčí pozici v euru na nejmenší za posledních 10 měsíců.

Tento týden přinesl řadu zasedání centrálních bank, mimo jiné Federálního rezervního systému, Bank of Japan, Bank of England a Švýcarské národní banky, které udržovaly volatilitu měn na mírné úrovni.

V současné době přitahuje velkou pozornost jen, protože BOJ se připravuje na páteční zasedání, na kterém bude jednat o měnové politice.

Minulý týden dosáhl desetiměsíčního minima 147,95 za dolar a v úterý se od této hranice příliš nevzdálil, když se během dne ustálil na 147,63. Naposledy byl jen takto slabý loni na podzim, kdy japonské úřady intervenovaly na jeho podporu.

Očekává se, že BOJ zachová svou politiku ultra nízkých úrokových sazeb a ujistí trhy, že měnové stimuly zůstanou alespoň prozatím zachovány, i když guvernér Kazuo Ueda podnítil spekulace o brzkém odklonu od současného nastavení politiky centrální banky.

„Náš pocit je, že BOJ potřebuje munici, aby se mohla podpořit, pokud jde o jakýkoli posun nebo dokonce jakékoliv pokyny pro (potenciální) změnu politiky v nadcházejících šesti měsících až příštím roce,“ řekl Rodrigo Catril, senior FX stratég National Australia Bank (OTC:NABZY) (NAB).

„A myslíme si, že k tomu musí dojít se souborem nových prognóz, a proto si nemyslíme, že se v pátek dočkáme mnoha překvapení.“

Index amerického dolaru se pohyboval na obou stranách beze změny na úrovni 105,04 a držel se tak poblíž šestiměsíčního maxima z minulého týdne.

Podle nástroje CME FedWatch peněžní trhy očekávají, že Fed na svém nadcházejícím zasedání ponechá sazby v platnosti, ačkoli pozornost bude zaměřena na budoucí pokyny centrální banky.

„Trh plně počítá s udržením sazeb a toto zasedání bylo vždy pravděpodobně pasivní, protože Fed vynechal červen a fakticky přešel na kadenci každého dalšího zasedání,“ uvedl Erik Weisman, hlavní ekonom a portfolio manažer společnosti MFS Investment Management.

„Trh bude hledat jakékoli náznaky, že by se Fed mohl přiklonit k dalšímu zvýšení do konce roku nebo že je na místě trvalejší pauza.“

V ostatních měnách se šterlinková libra pohybovala beze změny na úrovni 1,2384 USD, a to před čtvrtečním rozhodnutím BoE o úrokových sazbách.

Očekává se, že banka ve čtvrtek přinese další zvýšení sazeb, které by však mohlo být prozatím poslední, neboť ochlazující se ekonomika znejistila tvůrce politiky.

Zdroj: Getty Images