Zajímají vás akcie výrobců čipů? Tyto společnosti rozhodně stojí za průzkum

Počítačové čipy (navíc v kombinaci s AI) dnes patří mezi ty nejžhavější segmenty v hledáčku investorů. Máme pro vás pár užitečných tipů.

Zatímco společnost Nvidia (NASDAQ:NVDA) dominuje titulkům v oblasti polovodičů, mnozí považují tento sektor za závod s jedním koněm. To ovšem není pravda. Společnosti jako Nvidia a její kolegové s megakapacitou v oblasti polovodičů rozhodně patří k nejsledovanějším akciím na trhu v současnosti.

Otázkou pro mnoho investorů je, zda ocenění těchto drahých čipových akcií dává smysl. Společnost Nvidia totiž prokázala, že její nadživotní ocenění bylo v uplynulém desetiletí oprávněné. Tyto akcie však patří k těm nejobtížněji ocenitelným, a to i pro odborníky. Pro drobné investory mohou být tyto společnosti považovány za příliš pracné, než aby se je snažili strávit.

Při správné ceně může být každá akcie výhodná k nákupu za předpokladu, že má budoucnost. Tito tři výrobci čipů ji rozhodně mají. Pojďme se ponořit do důvodů, proč tyto akcie mohou stát za každý cent.

Nvidia (NVDA)

Společnost Nvidia zůstává nejlepší volbou pro investory, kteří hledají růst v dnešním světě zaměřeném na umělou inteligenci. Ve druhém čtvrtletí společnost vykázala působivý zisk ve výši 2,70 USD na akcii, čímž překonala očekávání a předvedla silný růst tržeb.

Zisky společnosti Nvidia za 2. čtvrtletí zapůsobily na medvědí investory, když tržby meziročně vzrostly o 101 % a čistý zisk se meziročně vyšplhal o 843 %. Přestože poměr ceny a zisku činí 110násobek, někteří tvrdí, že je Nvidia podhodnocená, zejména s ohledem na její forwardový poměr ceny a zisku na úrovni 44. Udržení silného růstu bude klíčem k udržení jejího podhodnoceného statusu. Pokyny pro 3. čtvrtletí naznačují, že tento trend pokračuje.

Zdroj: Shutterstock

Akcie NVDA jsou připraveny k růstu, za kterým stojí nadšení kupci a růstový trend nad klíčovými klouzavými průměry. Může se pochlubit tržní kapitalizací ve výši 1,13 bilionu dolarů, která se odráží od poklesu. Analytici jí dávají silné nákupní doporučení s ročním cílem 1 100 USD. Akcie NVDA vzrostly do 31. srpna 2023 ze 109 na 456 USD s potenciálem na 500 USD. Pokles pod 470 USD ji však může stlačit pod 450 USD. Technická analýza naznačuje býčí náladu s ukazatelem RSI kolem 60.

Advanced Micro Devices (AMD)

Akcie společnosti Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) 13. září 2023 vyskočily o více než 2 % po poklesu souvisejícím se znepokojivými zprávami z Číny. Navzdory obavám ze srpnové vysoké inflace vykázal polovodičový sektor včetně AMD odolnost. Od 11. září 2023 se akcie odrazily zhruba o 4 %.

Nedávná akvizice společnosti Mipsology společností AMD posiluje její schopnosti v oblasti umělé inteligence o špičkové inferenční a optimalizační nástroje. Kromě toho společnost spolupracuje se společností Hitachi Astemo na zvýšení bezpečnosti automobilů. Využití detekce objektů řízené umělou inteligencí pomocí systému na čipu od společnosti AMD umožňuje stereofonní i monokulární zpracování obrazu pro kamery samořízených vozidel.

Zdroj: Getty Images

Pro ty, kteří jsou nakloněni růstu, který mohou tato odvětví zajistit, a pozici AMD jako „dvojky“ v závodě o čipy, je to akcie, o které je třeba uvažovat z dlouhodobého hlediska.

Asml Holdings (ASML)

ASML (NASDAQ:ASML) vyniká jako jediný dodavatel strojů pro výrobu polovodičů a může se pochlubit více než 25% očekávaným růstem v letošním roce. Společnost také nabízí základní balíčky služeb, což zajišťuje stabilní příjmy a silný důvod pro nákup jejich akcií v rozmanitých ekonomických podmínkách.

Akcie ASML od počátku roku (YTD) vzrostly o 20,55 % na 663,56 USD s cílovou hodnotou 695,72 USD od 19 analytiků. Odvětví litografických polovodičů si do roku 2028 klade za cíl dosáhnout 35,21 miliardy USD (8,56% CAGR). Ve 2. čtvrtletí společnost vykázala 27,1% meziroční růst tržeb na 6,9 miliardy USD a 11,7% meziroční růst čistého zisku na 1,92 miliardy USD. Tisk se rovněž může pochlubit 18,54% meziročním růstem provozního zisku na 2,33 miliardy dolarů, přičemž poměr ceny a zisku je nižší než 33násobek.

Zdroj: Getty Images

Společnost vyvíjí základní technologie pro výrobu efektivních čipů používaných ve zdravotnictví, klimatických řešeních a udržitelné energetice. To je v souladu s cíli Evropské komise v oblasti inovací a řešení společenských problémů. ASML se aktivně podílí na evropském partnerství pro rozvoj polovodičových technologií.