Britská libra se dostala na několikaměsíční minimum, Fed drží sazby stabilní kvůli obavám z inflace

Britská libra se dostala na několikaměsíční minimum, Fed drží sazby stabilní kvůli obavám z inflace

Rozhodnutí amerického Federálního rezervního systému ponechat během měnověpolitického zasedání ve středu 20. září 2023 úrokové sazby v pásmu 5,25-5,50 % mělo globální dopad. Jestřábí postoj Fedu k měnové politice, jehož cílem je omezit inflaci, aniž by došlo k výraznému propouštění nebo hospodářskému poklesu, vedl k posílení dolaru a oslabení britské libry.

Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru vůči koši ostatních měn, ve čtvrtek vzrostl na 105,59, což je nejvyšší hodnota od 9. března. Index tak rostl již devátý týden v řadě, což je nejdelší taková série za téměř deset let.

Libra šterlinků však zaznamenala několikaměsíční minima v důsledku nečekaného poklesu inflace oznámeného ve středu. To vedlo ke zvýšeným spekulacím o tom, zda Bank of England bude následovat Fed a na svém čtvrtečním zasedání ponechá sazby na stejné úrovni.

Japonský jen po zasedání Fedu také utrpěl ztrátu a pohyboval se kolem 148,39 za dolar a jen těsně se dostal na čerstvé minimum 148,47, nejslabší od listopadu. Navzdory tomu zůstávají očekávání, že Bank of Japan na svém pátečním zasedání zpřísní měnovou politiku, nízká.

Ve čtvrtek akcie ve Velké Británii ustoupily v důsledku poklesu chuti investorů riskovat po jestřábích komentářích ze strany Federálního rezervního systému a nejistoty kolem nadcházejícího rozhodnutí Bank of England o měnové politice. Londýnský index FTSE 100 klesl do 8:50 SEČ o 0,4 % na 7 698 bodů.

Zdroj: Canva

Navzdory tomuto celkovému poklesu vykázali někteří britští maloobchodníci pozitivní výsledky. Společnost JD (NASDAQ:JD) Sports Fashion oznámila, že je stále na cestě k dosažení 5% nárůstu ročního zisku poté, co zisk za první pololetí vzrostl o více než čtvrtinu díky silným prodejům navzdory krizi životních nákladů. Také společnost Next, která se nachází na High Street, udělala dojem, když potřetí za poslední čtyři měsíce zvýšila celoroční výhled po lepších než očekávaných letních tržbách.

Pokud jde o budoucnost, podle aktualizovaných čtvrtletních projekcí, které americká centrální banka zveřejnila, může být základní jednodenní úroková sazba Fedu letos zvýšena ještě jednou na maximální úroveň 5,50-5,75 %. Dále se očekává, že sazby budou až do roku 2024 udržovány výrazně přísnější, než se dříve předpokládalo.

Tento vývoj je součástí celosvětového trendu, kdy centrální banky v reakci na obavy z inflace zaujímají více jestřábí postoj. Důsledky těchto politických rozhodnutí budou i nadále ovlivňovat globální trhy a měny.

Tento článek byl vytvořen s podporou AI a recenzován redaktorem. Další informace naleznete v našich VOP.

Fed ponechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny

Americká centrální banka (Fed) včera na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Je to nejvyšší úroveň za 22 let. Letos Fed očekává jedno zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, příští rok její snížení o 0,5 procentního bodu. Na červnovém zasedání odhadovala snížení o jedno procento.

Fed dále také zdvojnásobil svůj výhled letošního růstu amerického hrubého domácího produktu (HDP) na 2,1 procenta. V červnu růst ekonomiky v tomto roce odhadoval na jedno procento. Výhled růstu ekonomiky na příští rok centrální banka ve čtvrtletním odhadu zvýšila na 1,5 procenta z červnové prognózy 1,1 procenta. Americká ekonomika „roste solidním tempem“, uvedla centrální banka v prohlášení.

Fed očekává, že se inflace vrátí k dvouprocentnímu cíli v roce 2026. „Proces udržitelného snížení inflace na dvouprocentní cíl bude ještě dlouhý,“ řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. „Zaznamenali jsme pokrok, což vítáme, ale musíme dosáhnout dalšího zlepšení“, než Fed dospěje k závěru, že je vhodné ukončit zvyšování sazeb, dodal.

Zdroj: Getty Images

Powell zároveň uvedl, že je přesvědčen, že konec cyklu zvyšování sazeb je blízko. „Myslíme si, že jsme poměrně blízko tomu, kam se potřebujeme dostat,“ řekl.

Za předpokladu, že úroky klesnou do konce příštího roku na 5,1 procenta a do konce roku 2025 na 3,9 procenta, Fed očekává, že jeho hlavní ukazatel inflace se sníží do konce letošního roku na 3,3 procenta, v příštím roce na 2,5 procenta a do konce roku 2025 na 2,2 procenta.

Po zveřejnění prohlášení a výhledu se výnosy u dluhopisů americké vlády zvýšily; dvouleté dluhopisy vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2007. Akcie zpočátku oslabily, ale následně ztráty smazaly. Dolar smazal větší část denních ztrát vůči koši hlavních měn.