Tyto dvě akcie jsou bohaté na hotovost, akcionářům vracejí nejméně 11 % hotovosti

Investičních strategií je pravděpodobně tolik, kolik je investorů – ale to, že se každý investor bude řídit vlastní cestou a intuicí, neznamená, že nemohou existovat některá společná témata. Ať už jde o vyhledávání akcií s nízkými cenami akcií nebo solidním růstovým potenciálem, nebo o sledování nejlepších plátců dividend na trhu, některé strategie se objevují stále znovu a znovu.

Jedním z těchto společných témat je sledování peněz, tedy nákup akcií bohatých na hotovost. Ty přinesou několik výhod, protože jejich hluboké kapsy jim pomohou izolovat se od ekonomických otřesů a poskytnou jim zdroje, které jim umožní odolat většině protivětrů. Kromě toho jsou mnohé akcie bohaté na hotovost známé také tím, že akcionářům poskytují štědré kapitálové výnosy prostřednictvím kombinace zpětného odkupu akcií a výplaty dividend.

Akcioví analytici Goldman Sachs jdou touto cestou a vzhledem k tomu, že americká ekonomika se v současné době nachází ve fázi zpomalení, během níž investoři tradičně upřednostňují přístup založený na bezpečnosti, poukazují na akcie s hlubokou kapsou, které nabízejí celkový výnos ve výši nejméně 11 %. Nemusí se nutně jednat o největší plátce dividend – ale jejich kombinace hotovostních rezerv, zpětných odkupů a výplaty dividend jim zajišťuje celkové výnosy, které snadno překonají inflaci a poskytnou investorům „bezpečné místo“ v době, kdy se na obzoru rýsuje možná recese.

Zdroj: Getty Images

Otevřeli jsme databázi abychom z ní vytáhli podrobnosti o dvou z těchto tipů investiční banky. Podívejme se, co tyto akcie nabízejí, a podívejme se na komentáře analytiků Goldman Sachs.

Tapestry, Inc. (TPR)

První akcie, na kterou se podíváme, Tapestry, sídlí v New Yorku. Jedná se o nadnárodní holdingovou společnost, která vlastní tři známé značky v oblasti luxusní módy: Coach, Kate Spade a Stuart Weitzman. Značky společnosti Tapestry jsou provozovány jako nezávislé subjekty, ačkoli mají společný závazek k autenticitě, dokonalosti a inovacím. Jako prodejce luxusního zboží má společnost Tapestry celosvětovou působnost. Společnost usiluje o to, aby se její zákaznická základna proměnila ve zplnomocněnou obchodní komunitu a aby se módní průmysl obrátil směrem k udržitelnosti.

V srpnu společnost Tapestry oznámila, že uzavřela konečnou dohodu o převzetí společnosti Capri Holdings, která je stejně jako Tapestry mateřskou společností tří luxusních módních značek. Akvizice přivede značky Capri, Versace, Jimmy Choo a Michael Kors, pod hlavičku společnosti Tapestry. Akviziční společnost Tapestry zaplatí akcionářům Capri za každou akcii 57 USD, což dává transakci přibližnou hodnotu 8,5 miliardy USD.

Zdroj: Getty Images

Akvizice společnosti Capri je pro Tapestry dobrým příslibem do budoucna, ale v nedávno zveřejněném čtvrtém čtvrtletí 23. fiskálního roku společnost nesplnila čtvrtletní očekávání, přestože celkově dosáhla dobrých výsledků. Tržby za 4. čtvrtletí ve výši 1,62 miliardy dolarů byly meziročně stejné a zhruba o 30 milionů dolarů nižší, než se předpokládalo; zisk na akcii ve výši 95 centů byl meziročně o 20 % vyšší, ale zároveň o 1 cent nižší, než se očekávalo.

Za celý rok 2023 však společnost Tapestry vykázala několik solidních ukazatelů. Celoroční zředěný zisk na akcii, vycházející z čistého zisku 936 milionů dolarů, činil 3,88 dolaru – meziročně o 22 % více a rekord společnosti. A během roku společnost Tapestry vrátila akcionářům přibližně 1 miliardu USD.

Tato návratnost pro akcionáře byla podpořena volným peněžním tokem ve výši 791 milionů dolarů oproti 759 milionům dolarů v předchozím roce. Zpětný odkup akcií činil ve fiskálním roce 2023 více než 700 milionů dolarů a výplata dividend dosáhla více než 283 milionů dolarů. Do fiskálního roku 2024 společnost zvýšila čtvrtletní dividendu o 17 % na 0,35 USD čtvrtletně, resp. 1,40 USD ročně. Celkový výnos společnosti Tapestry, pokud vezmeme v úvahu dividendu a zpětné odkupy, dosahuje ~13 %.

Podle Brooke Roachové z Goldman Sachs je Tapestry i přes nedávné neuspokojivé výsledky díky kombinaci tržní pozice a dobrého managementu akcií hodnou doporučení. O TPR píše: „Uznáváme, že ve čtvrtletí došlo k několika protivětrům, které byly větší než naše předchozí očekávání (NA -8 % r/r) v důsledku slabších konverzních trendů pro hodnotově orientované spotřebitele. Přesto nás povzbuzují opatření TPR ke zlepšení prodejních trendů v této oblasti a komentář managementu týkající se výrazného zrychlení v posledním čtvrtletí (nyní je trend meziročně vyrovnaný). Nadále věříme, že pozice společnosti TPR v oblasti DTC, globálně diverzifikovaný provozní model, silná dynamika značky Coach a realizace strategických iniciativ budou i nadále přispívat k relativně lepším výsledkům na pozadí nestabilního makra.“

Při pohledu do budoucna dává Roachová akciím rating „Buy“ a cílovou cenu 46 USD, což znamená 50% potenciální zisk v příštích 12 měsících.

Celkově je konsenzuální hodnocení mírného nákupu společnosti Tapestry založeno na 17 nedávných hodnoceních analytiků, včetně 12 hodnocení „Buy“ a 5 hodnocení „Hold“. Průměrná cílová cena činí 46,81 USD, což naznačuje jednoletý potenciál růstu o 52 %.

American International Group (AIG)

American International Group, druhý tip investiční banky, na který se podíváme, je známější pod svými iniciálami (a akciovým tickerem), AIG. Společnost je předním hráčem v celosvětovém pojišťovnictví a nabízí komerčním i retailovým zákazníkům po celém světě celou škálu pojistných produktů, včetně pojištění majetku, životních pojistek, pojistek odpovědnosti, finančních pojistek a pojistek pro případ úrazu a zdraví, spolu s penzijními řešeními a dalšími finančními službami. Smysl podnikání je jasný: AIG pomáhá svým zákazníkům chránit jejich majetek prostřednictvím řízení rizik a zároveň jim zajišťuje budoucí jistotu.

Pojišťovnictví je známé tím, že generuje vysoké příjmy, a AIG v posledním čtvrtletí, tedy ve 2Q23, dosáhla příjmu po zdanění (AATI) ve výši 1,3 miliardy USD. To je příznivý výsledek ve srovnání s 1,1 miliardy USD AATI z předchozího čtvrtletí. Výsledný adj. zisk na akcii ve výši 1,75 USD byl meziročně vyšší o téměř 26 %. Společnost tento nárůst přisuzuje vyšším výsledkům v segmentech životního pojištění a penzijního připojištění; k vysokému zisku na akcii, který překonal prognózy o 17 centů na akcii, přispělo i snížení váženého průměru zředěných akcií v oběhu o 9 %.

Zdroj: Getty Images

Pro investory orientované na výnosy je zde klíčové, že AIG vrátila svým akcionářům během druhého čtvrtletí letošního roku kapitál ve výši zhruba 822 milionů dolarů. Společnost tak učinila jak prostřednictvím politiky zpětného odkupu akcií, tak prostřednictvím dividendy na kmenové akcie. V prvním případě AIG během čtvrtletí odkoupila kmenové akcie v hodnotě 554 milionů dolarů, ve druhém případě vyplatila kmenovým akcionářům dividendu ve výši 268 milionů dolarů. Dividenda z kmenových akcií ve výši 36 centů na akcii odrážela zvýšení výplaty o 12,5 %, což znamenalo první zvýšení dividendy od roku 2016. Mezi dividendou a vlivem zpětného odkupu akcií AIG vrací investorům 11 %.

Základní síla AIG přilákala k této akcii analytika Goldman Sachs Alexe Scotta. Poukazuje na to, že AIG bude pravděpodobně pokračovat ve svých solidních výsledcích, a píše: „Zůstáváme optimističtí, že AIG bude usilovat o expanzi ROE prostřednictvím zlepšení upisování, většího upisovacího pákového efektu, snížení nákladů, řízení kapitálu / zpětného odkupu akcií a čistých výnosů z investic. Stále více věříme, že naše teze o zlepšování ROE a potenciálu této společnosti obchodovat nad upravenou hodnotou BVPS (účetní hodnota na akcii) je velmi reálná. V konečném důsledku si myslíme, že realizace všech směrů strategie společnosti pravděpodobně přinese ROE výrazněji přesahující 10 %, a s pomocí přetrvávajících vyšších úrokových sazeb si myslíme, že se společnost dostane na více než 10% ROE potenciálně rychleji, než jsme předpokládali.“

Když svůj postoj převede do kvantifikovatelné podoby, Scott hodnotí tyto akcie jako „Buy“ s cílovou cenou 81 USD, což naznačuje 32% zhodnocení akcií v nadcházejícím roce.

Z posledních 11 zaznamenaných hodnocení analytiků pro AIG je 7 na Buy oproti 4 Holds – což dává akciím konsenzuální hodnocení Moderate Buy. S průměrnou cílovou cenou 70 USD a obchodní cenou 61,18 USD si AIG může nárokovat jednoroční potenciál růstu ve výši 14 %.