5 energetických akcií s dvouciferným potenciálem výnosu, protože ceny ropy míří ke 100 dolarům

Goldman Sachs vidí nedávný růst cen ropy jako začátek většího růstového trendu a tvrdí, že tyto energetické akcie s nákupním ratingem, které slibují až dvouciferný výnos, jsou tím pravým způsobem, jak na to hrát.

„Domníváme se, že se nacházíme ve strukturálním vzestupném cyklu, který by měl v průběhu tohoto desetiletí vyústit v trvale silný FCF [volný peněžní tok] a v průměru i výnosy,“ napsal ve čtvrteční zprávě analytik Goldman Sachs Neil Mehta.

Kombinace snížení produkce ze strany OPEC a vyšší poptávky od léta podpořila raketový růst ropy. Ve středu Goldman zvýšil svůj odhad pro mezinárodní benchmark ropu Brent až na 100 dolarů za barel. Goldman Sachs rovněž zvýšil očekávání pro ropu West Texas Intermediate na 95 dolarů z 88 dolarů v příštím roce. Podporou této prognózy bylo očekávání, že zásoby ropy zůstanou delší dobu nižší.

Ačkoli se v takových cyklech nelze vyhnout poklesům, je klíčové udeřit ve správný okamžik a nakoupit pokles, protože dlouhodobý trend směřuje k vyšším cenám ropy.

Zdroj: Getty Images

„Ve strukturálním vzestupném cyklu je důležité využít výhod, když je vidíme materializovat,“ řekl Mehta.

VÝBĚR ENERGETICKÝCH AKCIÍ OD GOLDMAN SACHS, KTERÉ HRAJÍ NA VYŠŠÍ CENY ROPY

TICKER COMPANY PRICE CHANGE NAME %CHANGE DIVIDEND YIELD BKRBaker Hughes Co35.06-0.74BKR-2.072.28PSXPhillips 66119.94-0.13PSX-0.113.5CVXChevron Corp165.19-1.5CVX-0.93.66PXDPioneer Natural Resources Co222.97-5.8PXD-2.547.39CVECenovus Energy Inc19.69-0.46CVE-2.282.11

Akcie společnosti Chevron Corporation (CVX) se od začátku roku propadly zhruba o 7 %. Za poslední tři měsíce však akcie vzrostly o téměř 8 %. Podle Goldman Sachs Chevron neztrácí páru dopředu.

„Vidíme 16% celkový výnos Chevronu,“ řekl Mehta. „Po výsledcích za 2. čtvrtletí jsme se po nedostatečném výkonu za celý rok obrátili k CVX pozitivněji.“

Akcie rafinérské společnosti Phillips 66 (PSX) mezitím od začátku roku vzrostly o více než 15 %. Mehta předpovídá akciím do budoucna růst o 26 % a domnívá se, že firma může najít růst, i když se marže poněkud zhorší.

„Na základě rozhovorů s investory mnozí pozitivně hodnotí diverzifikovaný obchodní mix, který by měl poskytnout lepší izolaci, pokud se marže normalizují oproti současným úrovním (i když v absolutních číslech zůstávají silné),“ uvedl Mehta.

Akcie kanadské společnosti Cenovus Energy Inc (CVE) od začátku roku vzrostly o 3,4 % a za poslední tři měsíce o téměř 23 %. Mehta uvedl, že Cenovus představuje nejlepší poměr rizika a výnosu mezi akciemi na seznamu a předpovídá 21% růst do budoucna.

„Po náročném 1. pololetí 2023 pro výkonnost rafinerie očekáváme, že se využití ve 2. pololetí 2023 zlepší, i když uznáváme, že pokrok bude nelineární,“ uvedl. „Společnost má vysokou úroveň ropné bety, která může těžit, pokud se ropa udrží nad našimi dlouhodobými předpoklady ceny ropy Brent 80 USD/b.“

Akcie společnosti Pioneer Natural Resources Company (PXD) od začátku roku 2023 oslabily zhruba o 1 %. Mehta předpovídá 13% růst do budoucna a domnívá se, že silné zásoby společnosti podpoří již tak příznivý poměr rizika a výnosu.

„Domníváme se, že společnost obrátila směr jak v oblasti kapitálových výdajů, tak v oblasti realizace objemů, jak je patrné ze silných výsledků ve 2. čtvrtletí,“ uvedl.

Mehta očekává 19% růst akcií společnosti Baker Hughes Company (BKR), která poskytuje služby v oblasti ropných polí, a uvedl, že současný „firemní obrat“ společnosti bude stimulovat růst. Akcie Baker Hughes od začátku roku přidaly více než 20 %.

„Společnost Baker představuje jeden z mála růstových příběhů v našem energetickém pokrytí, přičemž zisk na akcii by měl podle našich odhadů vzrůst z 1,55 USD v roce 2023 na 2,77 USD v roce 2025,“ uvedl Mehta.