Cisco provedla největší akvizici ve své historii a koupila společnost Splunk za 28 miliard dolarů

Kybernetická bezpečnost je zkrátka a dobře velkým tématem dnešních dní. A tento trend rozhodně jen tak neustoupí.

Cisco (CSCO) získává společnost Splunk (SPLK), která se zabývá softwarem pro kybernetickou bezpečnost. za 157 dolarů na akcii v hotovosti v hodnotě přibližně 28 miliard dolarů, jak společnost oznámila ve čtvrtek, což je její největší akvizice v historii.

Akcie společnosti Splunk po tomto oznámení vzrostly o 21 %, zatímco akcie společnosti Cisco klesly o 4 %.

Technologie společnosti Splunk pomáhá podnikům monitorovat a analyzovat jejich data s cílem minimalizovat riziko hackerských útoků a rychleji řešit technické problémy. Společnost Cisco je dlouhodobě největším světovým výrobcem zařízení pro počítačové sítě a posiluje své podnikání v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby vyhověla požadavkům zákazníků a podpořila svůj růst.

Generální ředitel společnosti Cisco Chuck Robbins zdůraznil význam umělé inteligence a využití síly umělé inteligence, kterou přináší technologie Splunk, k ochraně sítí.

Zdroj: Splunk

„Naše společné síly budou hnacím motorem příští generace zabezpečení a pozorovatelnosti s využitím umělé inteligence,“ uvedl Robbins v prohlášení. „Od detekce hrozeb a reakce na ně až po jejich predikci a prevenci pomůžeme zvýšit bezpečnost a odolnost organizací všech velikostí.“

Očekává se, že transakce bude uzavřena ve třetím čtvrtletí roku 2024, a podle společnosti Cisco by měla v prvním roce zlepšit hrubé marže a v druhém roce i zisk mimo GAAP.

Kupní cena odpovídá přibližně 13 % tržní kapitalizace společnosti Cisco, což je velké číslo pro společnost, která se v minulosti vyhýbala velkým obchodům. Před Splunkem byla vůbec největší transakcí společnosti Cisco koupě výrobce kabelových set-top boxů Scientific Atlanta v roce 2006 za 6,9 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace společnosti Cisco v té době činila něco málo přes 100 miliard dolarů.

Protože však veřejný cloud pohltil stále větší část tradičních back-endových aktivit společnosti Cisco, musela společnost najít nové a velké zdroje příjmů. Největší sázkou byla kybernetická bezpečnost.

Ve fiskálním roce 2022 společnost Cisco změnila název svého hlavního podnikání v oblasti přepínání a směrování z Infrastructure Platforms na Secure, Agile Networks (Bezpečné a agilní sítě) a zaměřila se na potřebu mít bezpečnost zabudovanou v síťovém vybavení. Společnost má samostatnou reportovací jednotku s názvem End-to-End Security, která se skládá právě z bezpečnostních produktů.

Tržby v hlavní činnosti se ve fiskálním roce končícím 29. července zvýšily o 22 % na 29,1 miliardy dolarů a tržby bezpečnostní jednotky vzrostly o 4 % na 3,9 miliardy dolarů.

Akcie společnosti Cisco v letošním roce nedosáhly výkonnosti indexu Nasdaq, když vzrostly o 12 %, zatímco technologický index vyskočil o 27 %. Za posledních pět let se jedná o ještě horší investici v porovnání s širším sektorem. Akcie za toto období vzrostly přibližně o 10 %, čímž zaostaly za 66% ziskem indexu Nasdaq.

Robbins ve čtvrtek uvedl, že očekává, že organizační synergie mezi společnostmi Cisco a Splunk se projeví během 12 až 18 měsíců. Podle jeho slov bude společnost transakci financovat kombinací hotovosti a dluhu.

„Společně se staneme jednou z největších softwarových společností na světě,“ řekl Robbins v konferenčním hovoru s analytiky.

Po oznámení někteří analytici vyjádřili obavy z možného překrývání produktů, kontroly ze strany regulačních orgánů a ceny, kterou Cisco zaplatilo. Ittai Kidron ze společnosti Oppenheimer během hovoru poznamenal, že obrat společnosti Splunk k segmentu cloudu byl „nedostatečný“.

Zdroj: Reuters

V posledních letech se společnost Splunk odvrátila od lokálního přístupu „spravovaného zákazníky“ a zaměřila se na nabídku orientovanou na cloud.

Generální ředitel společnosti Splunk Gary Steele, který se po uzavření transakce připojí k výkonnému týmu společnosti Cisco, v hovoru s analytiky uvedl: „Stále máme mnoho velkých zákazníků, kteří jsou velmi závislí na možnostech, které umožňujeme v prostředí spravovaném zákazníkem.“

Steele nastoupil do společnosti Splunk před více než rokem. Předtím byl generálním ředitelem společnosti Proofpoint, firmy zabývající se kybernetickou bezpečností, kterou v roce 2021 koupila soukromá investiční společnost Thoma Bravo za 12,3 miliardy dolarů.

Pokud společnost Cisco od transakce odstoupí nebo pokud ji zablokují regulační orgány, zaplatí společnost Cisco společnosti Splunk poplatek za ukončení transakce ve výši 1,48 miliardy dolarů, jak vyplývá z regulačního dokumentu. Pokud společnost Splunk od dohody odstoupí, zaplatí společnosti Cisco rozchodový poplatek ve výši 1 miliardy dolarů.

V roce 2023 společnost Cisco získala čtyři společnosti zaměřené na bezpečnost: Armorblox, platformu pro detekci hrozeb, společnost Oort, která se zabývá správou identit, a společnosti Valtix a Lightspin, které se zabývají cloudovou bezpečností.

Poradci společnosti Cisco byly společnosti Tidal Partners, Simpson Thacher a Cravath, Swaine & Moore. Společnosti Qatalyst Partners, Morgan Stanley a Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom poskytovaly poradenství společnosti Splunk.